به دلیل کاهش حاشیه سود و عدم دستیابی به اهداف فروش PS5، قیمت سهام سونی 10 میلیارد دلار کاهش یافت.


سونی اخیرا اعلام کرده است که 54.8 میلیون واحد PS5 در سراسر جهان فروخته شده است. این یک عدد بسیار چشمگیر برای کنسولی است که وارد چهارمین سال زندگی خود می شود، اما بسیار پایین تر از اهداف فروش داخلی شرکت است. در نتیجه، سونی پیش‌بینی خود را برای کل محموله‌های PS5 در سال مالی 2023/24 (منتهی به 31 مارس) از 25 میلیون دستگاه به 21 میلیون دستگاه کاهش داده است و شرکت در حال حاضر مستقیماً تأثیر آن را احساس می‌کند.

همانطور که CNBC گزارش داد، بر اساس محاسبات با استفاده از داده های FactSet، پس از اعلام کاهش هدف فروش PS5 برای سال مالی، قیمت سهام سونی حدود 10 میلیارد دلار کاهش یافت. در آن زمان، این شرکت همچنین اعلام کرد که کنسول‌های بازی‌اش وارد نیمه دوم چرخه عمر خود می‌شوند و انتظار می‌رود که فروش در آینده به تدریج کاهش یابد.

از دست دادن اهداف فروش مطمئناً یک نگرانی است، اما به نظر می رسد یک مشکل اساسی حتی بزرگتر وجود دارد. آتول گویال، تحلیلگر سهام در Jefferies گفت: مشکل بزرگتر این است که سونی حاشیه های عملیاتی پایینی را گزارش می کند. بخش بازی های این شرکت اخیراً حاشیه عملیاتی 6 درصدی را برای سه ماهه منتهی به 31 دسامبر گزارش کرده است که نه تنها نسبت به 9 درصد گزارش شده در سال گذشته کاهش یافته است، بلکه کمترین میزان در نزدیک به یک دهه اخیر بوده است.

گویال گفت، برای چهار سال قبل از 2022، حاشیه سود در محدوده 12-13 درصد قرار داشت. تحلیلگران حاشیه های عملیاتی فعلی را “بسیار ناامید کننده” نامیدند، “با وجود تعدادی بادهای دنباله دار که باید حاشیه ها را به 20٪ می رساند.”

سرکان توتو، مدیرعامل و موسس شرکت مشاوره Kantan Games، گفت که حاشیه‌های عملیاتی سونی احتمالاً تحت تأثیر اثرات بلندمدت بودجه‌های کلانی است که این شرکت به عناوین شخص اول اختصاص داده است. مرد عنکبوتی مارول 2بر اساس اسناد داخلی فاش شده که در یک نقض داده که توسعه دهنده Insomniac Games در دسامبر را تحت تاثیر قرار داد، گزارش شده است که بودجه توسعه و بازاریابی 315 میلیون دلاری داشته است.

اخیرا، سونی همچنین اعلام کرده است که حداقل تا آوریل 2025 نسخه‌های جدیدی از سری‌های اصلی اصلی موجود را منتشر نخواهد کرد.با این حال، این شرکت هنوز چندین نسخه استودیو پلی استیشن را برای سال 2024 برنامه ریزی کرده است و نسخه اخیر منتشر شده غواص جهنمی 2 افرادی مانند قرار است بپیوندند ظهور رونین، تیغه ستاره ای، کنکورد، و تا سحر طی چند ماه آیندهبا توجه به درز، جدید ربات اختر این عنوان نیز ممکن است امسال منتشر شود.نویسنده: Shubhankar Parijat

اشتراک گذاری و حمایت

دیدگاهتان را بنویسید