بازی های متاورس (کسب درآمد از بازی های META)

شاید شما هم به دنیای گیم علاقه مند باشید و بیشتر وقت خود را به انجام بازی های مورد علاقه خودتان اختصاص دهید اما متاسفانه همیشه از اطرافیان شنیده اید که این کار پوچ و بیهوده است و بهتر است به دنبال یادگیری کاری بروید تا حداقل درآمدی داشته باشید؛ اگر دقت کنید حرف اطرافیان کاملا اشتباه نیست اگر ما بتوانیم هم بازی کنیم و هم صاحب سرمایه و درآمد شویم هم از بازی کردن خود لذت برده ایم و هم وقتمان را فقط برای بازی خرج نکرده ایم بلکه در این راه به درآمد قابل قبولی رسیده ایم. بازی های متاورس قابلیت کسب درآمد را با روش های مختلفی برای بازیکنان فراهم می‌کنند و بازیکن می‌تواند با بازی کردن و به دست آوردن آیتم های بازی اقدام به مبادله آن‌ها با دیگر کاربران کند. در ادامه با ما همراه باشید تا انواع بازی های متاورس و روش کسب درامد از بازی های meta  را برای شما شرح دهیم.

متاورس چیست؟

متاورس - دیجیتیو

متاورس به معنای کلمه یعنی فراتر از جهان، دنیای متاورس یک دنیای سه بعدی است که در آن هر اتفاقی به صورت مجازی امکان رخ دادن را دارد و شما می‌توانید هرچیزی را در آن به صورت مجازی تجربه کنید. متاورس فقط یک نوع پروژه نیست بلکه شرکت های زیادی به دنبال ایجاد متاورس خودشان هستند زیرا اهمیت متاورس بیش از پیش برای همگان آشکار شده و افراد با درک و پیش‌بینی بالا به دنبال سرمایه گذاری در این حوزه هستند.

در همین ابتدا باید بگوییم که برای استفاده از بازی های متاورس نیاز به عینک های واقعیت مجازی دارید (VR). این فناوری یکی از ارکان مهم متاورس محسوب می‌شود و عملا برای بازی های متاورس نیاز است، هرچند در بیشتر بازی های ویدویی نیز کاربران از این فناوری استفاده می‌کنند ولی کاربرانی که می‌خواهند به دنیای متاورس ورود کنند باید حتما از این عینک های واقعیت مجازی استفاده کنند تا بتوانند وارد دنیای متاورس شوند.

بازی های متاورس به گونه ای ساخته و طراحی شده اند که کاربران می‌توانند با بازی کردن و جمع آوری آیتم و همچنین با طراحی و ساخت محتوا و فروش و مبادله ی آن اقدام به کسب درآمد کنند، همین جنبه کسب درآمد از بازی های متاورس سبب محبوبیت روزانه و هرچه بیشتر این دنیای جدید شده است. لازم است بگوییم که درامد از متاورس بر پایه NFT و بلاکچین می‌باشد کلمه ای که امروزه همه به نحوی آن را شنیده اند.

نحوه کار متاورس

متاورس از دو حوزه واقعیت مجازی (VR) و واقعیت افزوده (AR) استفاده می‌کند. همانطور که می‌دانید واقعیت مجازی با استفاده از عینک های مخصوص وارد دنیایی می‌شوید که توسط کامپیوتر ساخته شده است و کاربران در محیط واقعیت مجازی از امکانات و ویژگی های زیادی برخوردار هستند مثلا می‌توانند به راحتی در محیط راه بروند صدای محیط را حس کنند با دیگر کاربران ارتباط داشته باشند. در واقعیت افزوده، شرایط متفاوت است شما به طور کامل وارد دنیای مجازی نمی‌شوید فقط چند المان و آیتم مجازی به دنیای واقعی افزوده می‌شود.

متاورس با بهره گیری از این دو روش یک دنیایی را ساخته که تقریبا هر نوع اتفاقی می‌تواند در آن رخ دهد ولی این اتفاق ها همگی به صورت مجازی هستند، متاورس همانطور که پیش‌تر گفتیم با بهره گیری از بلاک‌چین و NFT در حال ساخت یک اقتصاد آنلاین است و تمام بازی های متاورسی از این قابلیت استفاده می‌کنند.

عینک واقعیت مجازی

همه چیز راجب بازی های متاورس

بیشتر بازی های متاورسی بر پایه بلاک‌چین ساخته شده اند همین ویژگی باعث می‌شود که این بازی ها امکان کسب درامد را داشته باشند و بازیکن ها بتوانند به درآمد برسند. در بازی های متاورس افراد می‌توانند آیتم های مورد نیاز خود را خریداری کنند و با فروش آن‌ها به دیگر بازیکن ها به درامد برسند، این موضوع به همینجا ختم نمی‌شود در این بازی ها همانند دنیای واقعی شما می‌توانید با خرید زمین هایی در بازی متاورس در زمان مناسب و فروش آن‌ها هنگامی که قیمتشان بالاتر رفته یا با ساختن خانه در این زمین ها اقدام به کسب درآمد کنید. تا اینجای کار این فضا مطمعنا شما را جذب خودش کرده در ادامه با همراه باشید تا روش های کسب درآمد از بازی های متاورس را برای شما بیان کنیم.

کسب درآمد از بازی های متاورس

برای کسب درآمد از بازی های متاورس راه های زیادی وجود دارد که در ادامه به بررسی آن‌ها میپردازیم.

 • تمام آیتم های داخل بازی قابلیت خرید و فروش دارند و از همه مهم تر تمامی این موارد به صورت NFT هستند، پس شما می‌توانید با خرید و فروش این آیتم یا مبادله آن‌ها به کسب درآمد برسید.
 • همانطور که قبل تر اشاره کردیم می‌توانید با خرید دارایی هایی مثل زمین در بازی های متاورسی در زمان مناسب و در قیمت های پایین سرمایه گذاری بلند مدت همچون دنیای واقعی که امروزه برخی از سرمایه گذاران انجام می‌دهند را شما نیز انجام دهید، بعدا که قیمت زمین و ارزش زمین شما رشد کرد می‌توانید با فروش آن اقدام به کسب درآمد کنید.
 • اگر بتوانید محتوای NFT در بازی طراحی کنید می‌توانید از طریق فروش و مبادله آن به درآمد بسیار خوبی برسید این گزینه بیشتر برای طراح های حوزه گرافیک و دیجیتال پیشنهاد می‌شود.

بازی های متاورس (META)

بازی های متاورس برای پلت فرم های متعددی عرضه شده اند از جمله کامپیوتر و گوشی های هوشمند و شما می‌توانید از طریق یکی از این پلت فرم ها و در صورت امکان از طریق هردو پلت فرم وارد دنیای بازی های متاورس شوید، توجه داشته باشید که بعضی از بازی ها روی پلت فرم کامپیوتر و برخی دیگر روی تلفن های هوشمند اجرا می‌شوند و شما می‌توانید با استفاده از کامپویتر و تلفن هوشمند به هر کدام از این بازی ها دسترسی داشته باشید در ادامه تعدادی از این بازی ها را برای شما معرفی می‌کنیم.

 • بازی متاورس sandbox با ارز متاورس SAND: این بازی بر پایه بازی minecraft است که همین موضوع سبب افزایش جذابیت این بازی شده و طرفداران زیادی را برای خود دست و پا کرده علاوه بر این موارد بازیکن در این بازی می‌تواند با ساخت آیتم های مختلف اقدام به کسب درآمد کند، پلت فرم این بازی sandbox است که بازیکنان می‌توانند بازی های مورد نظر خودشان را در آن توسعه دهند و پس از این کار اقدام به فروش آن‌ها کنند.برای خلق آیتم های داخل بازی بازیکنان نیاز به ابزار voxedit دارند که با این کار می‌توانند آیتم های داخل بازی را بسازند و از طریق فروش آن‌ها اقدام به کسب درآمد کنند.
 • بازی متاورس لایت نایت (Light night نسخه متاورس بازی فورتنایت (fortnight) با پشتیبانی از بیت کوین: این بازی روند ساده ای دارد و یادگیری آن اصلا پیچیدگی ندارد، بازیکنان با انجام بازی های آن می‌توانند به عنوان پاداش بیت کوین کسب کنند و بازیکنان قادر خواهند بود که در بازی تراکنش های جزئی انجام دهند و آیتم هایی را خریداری کنند.
 • بازی متاورس وایلدر وورلد (Wilder World): این بازی یک بازی پنج بعدی است که بازیکنان می‌توانند اقدام به خرید مواردی از جمله لباس، اتومبیل، ساختمان و غیره بپردازند. این بازی توکن اختصاصی wild را دارد که از زمان عرضه این بازی پیشرفت زیادی داشته و به عنوان یک توکن معروف شناخته می‌شود زیرا سازندگان این بازی هدف بزرگی را دارند؛ هدف سازندگان بازی این است که این بازی فقط توسط جامعه بازیکنانش رهبری شود همین امر سبب پیشرفت این بازی شده است.
  بازی های متاورس رایگان هم وجود دارند که فقط برای بار اول نیاز به خرید NFT دارید و پس از آن دیگر نیاز به هزینه ندارید البته هر بازی با بازی دیگر متفاوت است.
 • بازی متاورسی دیگری که به صورت جهان باز ارائه شده و طرفداران سبک بازی جهان باز شیفته آن هستند بازی ایلوویوم (illuvium) است این بازی بر اساس نقش آفرینی بازیکنان از نوع RPG ساخته شده، و روی بلاک چین اتریوم است. این بازی شامل موجوداتی الهام گونه به نام ایلوویال است که حدود ۱۰۰ عدد از این موجودات در بازی وجود دارند و شما باید آن‌ها را پیدا کنید و برای خود نگه دارید. هرکدام از این موجودات ایلوویوم دارای ویژگی های متفاوتی هستند و در فضا های متفاوتی پنهان شده اند؛ این بازی دارای ارز دیجیتال اختصاصی خود به اسم ILV می‌باشد که شما برای فعالیت در بازی نیاز دارید که حتما این ارز را خریداری کنید
 • همسایه ام آلیس: یک بازی چند نفره است که می‌توانید همراه دوستان خود در آن فعالیت داشته باشید نحوه بازی به این صورت است که شما در یک جزیره قرار دارید و می‌توانید با ساخت و ساز در قطعه ای زمین و افزایش دارایی خود می‌توانند در بازی فعالیت کنند در این بازی بازارچه نیز وجود دارد که می‌توان از طریق فروش دارایی ها در آن اقدام به کسب درآمد کرد. در این بازی هر بازیکن دارای یک آواتار است که و بازیکن می‌تواند با نصب دارایی های مختلف که کسب می‌کند می‌تواند آواتار خود را تغییر دهد. ارز دیجیتال اختصاصی این بازی ALICE است که برای شرکت در بازی نیاز است تا آن‌را تهیه کنید و همچنین با استفاده از این ارز دیجیتال می‌توانید اقدام به خرید NFT نیز داشته باشید.
 • بازی استار اطلس (star atlas): شاید به جرات گفت که این بازی یکی از بهترین ها در بین تمام بازی های ساخته در متاورس است که به صورت چند نفره ارائه می‌شود این بازی از موتور unreal engine5 بهره می‌گیرد و فضای ریل تایم با کیفیت سینمایی را ارائه کرده که هر بیننده ای را مجذوب خود می‌کند این بازی داستان سه فرقه انسان ها، ربات ها و موجودات بیگانه را در سال ۲۶۲۰ را بیان می‌کند که هر سه گروه بر سر گرفتن قدرت با یک دیگر رقابت می‌کند و فضای سراسر هیجان انگیز با کیفیت بسیار بالا را برای مخاطب فراهم می‌کنند که مخاطب در حین لذت بردن از بازی اقدام به کسب درآمد نیز داشته باشد. جالب است بدانید که این بازی بر خلاف بیشتر بازی های موجود بر پایه رمز ارز اتریوم نمی‌باشد بلکه بر پایه سولاریوم است و رمز ارز اختصاصی خود بازی یعنی رمز ارز ATLAS است که بازیکنان از آن استفاده می‌کنند، در این بازی بازیکنان با استخراج منابع می‌توانند به کسب درآمد اقدام کنند.
 • سومونیوم اسپیس (somnium space): این بازی بر بستر اتریوم واقع شده است و امروزه به یکی از بهترین های متاورس تبدیل شده سازندگان این بازی به آینده ی آن بسیار امیدوارند و هدف ساخت این بازی را کشف دنیای جدید می‌دانند ولی کشف دنیای جدید به این معنا نیست که دیگر با دنیای واقعی کاری نداریم و همه چیز را در فضای مجازی خلاصه می‌کنیم بلکه به این معناست با پیشرفت این بازی می‌تواند به دنیای موازی با دنیای واقعی دست یافت که کمک می‌کند تجارب دنیای واقعی خود را در آن به کار ببریم، این بازی یک بازی ماجراجویی کامل است که کاربران می‌توانند با هزاران نفر از سراسر دنیا به ماجرا جویی بپردازند و از تجارب خود استفاده کنند این بازی دارای توکن اختصاصی CUBE می‌باشد که کاربران می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • بازی روبلاکس (roblox): بازی روبلاکس یک بازی بسیار ویژه و جذاب است که امکانات ویژه ای دارد. این بازی به هدست واقعیت مجازی نیازی ندارد و شما می‌توانید بازی های ساخته شده توسط دیگر کاربران را بازی کرده و یا خودتان اقدام به ساخت بازی کنید تا دیگران از آن استفاده کنند، بازی های موجود در روبلاکس به دسته بندی های متفاوتی تقسیم شده اند از جمله: حماسی، ترسناک، اکشن و غیره همگی در این بازی وجود دارند؛ علاوه بر این موارد کاربران می‌توانند تا نقش آفرینی های متنوعی در این بازی اقدام به فعالیت کنند به عنوان مثال شما می‌توانید زمینی را به صورت مجازی خریداری کنید و در آن اقدام به ساخت و ساز کنید و با فردی دیگر از کاربران ازدواج کرده و با هم زندگی کنید این ویژگی های منحصر به فرد این بازی هرکسی را ترغیب می‌کند تا حداقل برای یکبار هم که شده آن را تجربه کند و از بازی لذت ببرد.

در پایان باید یادآور شویم که این بازی هایی از متاورس برای شما لیست کردیم همگی جز بهترین ها در حوزه خود هستند و همگی از آینده درخشانی برخورد دار خواهند بود و سرمایه گذاری و بازی کردن در آن ها می‌تواند به نفع شما باشد اما باید توجه داشته باشید که برای کسب درآمد و پیشرفت در این مدل بازی ها نیازمند تلاش زیاد و خلاقیت بالایی هستید و نمی‌توان خیال کرد که یک شبه می‌توان به درآمد بالا در این بازی رسید.

اشتراک گذاری و حمایت

دیدگاهتان را بنویسید