آموزش تماس گرفتن در تلگرام

امروزه در دنیای دیجیتال برقراری ارتباط با دیگران امری ضروری و مهم به شمار می‌رود و افراد زیادی به دنبال برقراری ارتباط به صورت رایگان و سریع هستند تا بدون محدودیت با مخاطبین خود و دیگر افراد سراسر دنیا صحبت کنند.

امروزه برنامه های متعددی برای برقراری ارتباط وجود دارد از جمله تلگرام که ویژگی های منحصر به فردی دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنیم.

برنامه تلگرام یک برنامه کامل در زمینه تبادل اطلاعات و پیامرسانی است که امروزه کمتر کسی است که نام آن‌را نشنیده باشد حدودا ۵۰ میلیون کاربر ایرانی اکانت تلگرام فعال دارند همین موضوع نشان دهنده میزان محبوبیت این پیامرسان در بین مردم دنیا و ایران می‌باشد.

تیم پاول دورف برای جلب رضایت کاربران و افزایش و بهبود خدمات خود تصمیم گرفت که امکان برقراری تماس صوتی را به این برنامه اضافه کنند، برقراری تماس در تلگرام به صورت رایگان است و برای استفاده از این قابلیت باید برنامه تلگرام خود را به آخرین نسخه آپدیت (بروزرسانی) کنید، در این صورت قابلیت برقراری تماس برای شما فعال می‌شود و در دسترس قرار می‌گیرد.

گاهی ممکن است که با آپدیت کردن برنامه خود این قابلیت برای شما فعال نشود برای رفع این مشکل و برقراری تماس می‌توانید از مخاطبانی که این قابلیت برای آن‌ها فعال است درخواست کنید که با شما یک تماس برقرار کنند و در این صورت مشکل شما هم رفع می‌شود، کاربران زیادی این مشکل را گزارش کرده اند و تلگرام در آپدیت های بعدی خود این مشکل را حل کرده است و معمولا شما دیگر این مشکل را نخواهید داشت.

کیفیت تماس صوتی در تلگرام نسبت به سایر برنامه های موجود از امتیاز بالاتری برخوردار است و کاربران تلگرام به کیفیت تماس ها امتیاز های بالایی داده اند و معمولا تماس های برقرار شده بدون نویز و قطعی بوده اند که همین موضوع نشان از کیفیت بالای تماس های برقرار شده دارد.

نحوه برقراری تماس با مخاطبین در تلگرام

ابتدا به صفحه شخصی مخاطبی که قصد برقراری تماس را با او دارید وارد می‌شوید سپس روی علامت تلفن کلیک می‌کنید در صورتی که مخاطب شما آنلاین باشد تلفن او شروع به زنگ خوردن می‌کند و در صورت تمایل می‌تواند به تماس شما پاسخ دهد یا تماس شما را رد کند.

 • در هنگام برقراری تماس می‌توانید با زدن علامت پیام حین مکالمه نیز پیام ارسال کنید و تلگرام این قابلیت مکالمه صوتی و چت به صورت همزمان را برای شما فعال کرده است.
 • زمانی که بخواهید تماس صوتی را قطع کنید با زدن دکمه قرمز که همان دکمه قطع تماس است مکالمه شما پایان می‌یابد.
 • درصورتی که تمایل داشتید که صدای مخاطب شما از بلندگو های تلفن همراهتان پخش شود می‌توانید روی آیکون بلندگو کلیک کنید و صدای مخاطب را از بلندگو های تلفن همراه بشنوید.

مصرف اینترنت

شاید تا کنون این سوال پیش آمده باشد که مقدار مصرف اینترنت تلگرام در هنگام برقراری تماس به چه صورت است، طبق نظرسنجی های به عمل آمده از مخاطبان مشخص شده است که مصرف اینترنت تلگرام در مقایسه با سایر برنامه های مشابه کاملا مقرون به صرفه است. با این وجود تلگرام برای کامل تر شدن خدمات خود امکان کاهش حجم مصرفی اینترنت را برای کاربران ایجاد کرده است برای فعال کردن این مورد میبایست مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد منوی تلگرام و قسمت setting شوید.
 • روی گزینه data and storageکلیک کنید.
 • روی گزینه use less data for calls کلیک کنید.
 • در این هنگام یک صفحه نمایان می‌شود که در آن کاهش مصرف اینترنت را برای داده های تلفن همراه فعال یا غیر فعال می‌کند و شما می‌توانید که گزینه never را بزنید در این صورت دیگر کاهش حجم اینترنت مصرفی برای تماس صورت نمی‌گیرد.
 • گزینه بعدی only on mobile data می‌باشد که طبق این گزینه کاهش حجم اینترنت مصرفی فقط برای زمانی است که شما از داده های تلفن همراه استفاده می‌کنید.
 • گزینه always، بازدن این گزینه چه در هنگام استفاده از وای فای چه در هنگام استفاده از داده های تلفن همراه اینترنت تماس ها به صورت کمتر و با حجم کمتر مصرف می‌شود

جلوگیری از مزاحمت های دیگران از طریق تماس

تلگرام برای اینکه از مزاحمت های دیگران جلوگیری کند تنظیماتی را برای تماس های تلگرام قرار داده که به وسیله آن‌ها می‌توانید فقط به افراد خاصی از جمله مخاطبین خود اجازه برقراری تماس را بدهید برای فعال سازی این مورد:

 • از منوی تلگرام وارد setting می‌شویم.
 • روی گزینه privacy and security کلیک می‌کنیم.
 • گزینه calls را انتخاب می‌کنیم.
 • در صفحه نمایان شده سه گزینه every body و nobody و my contact  هست
 • گزینه اول every body تمام افراد می‌توانند با شما تماس بگیرند و محدودیتی در تماس های ورودی برای شما وجود نخواهد داشت.
 • گزینه دوم nobody هیچ شخصی نمی‌تواند با شما تماس بگیرد و به عبارتی اصلا قابلیت برقراری تماس با شما وجود نخواهد داشت.
 • گزینه سوم my contact فقط به مخاطبین شما اجازه برقراری تماس را می‌دهد که شما می‌توانید از بین مخاطبین خود نیز بعضی ها را محدود کنید و این افراد نمی‌توانند با شما تماس بگیرند.

آیا برای برقراری تماس نیاز به شماره فرد هست؟

خوشبختانه در تماس هایی که توسط تلگرام صورت می‌گیرد نیازی نیست که حتما شماره فرد را داشته باشید شما می‌توانید با مراجعه به پیوی فرد و کلیک روی گزینه تماس با آن شخص تماس را برقرار کنید ولی همانطور که ذکر کردیم گاهی بعضی از افراد به دلایل مختلف امکان برقراری تماس از سوی افراد غریبه را محدود می‌کنند به همین دلیل اگر فردی که می‌خواهید با او تماس بگیرید این گزینه را فعال کرده باشد شما دیگر قادر به برقراری تماس نخواهید بود و بایستی که ابتدا فرد مورد نظر تنظیمات خود را تغییر دهد یا اینکه شماره شما را در لیست مخاطبین خود ذخیره کند.

مشاهده لیست تماس های تلگرام

تلگرام منویی را با عنوان calls ارائه کرده که تماس صوتی تلگرام را به صورت یک لیست ضمیمه می‌کند، برای دستیابی به این لیست باید وارد منوی تلگرام شوید و گزینه calls را بزنید و در ادامه می‌توانید لیست تماس های تلگرام خود را مشاهده کنید و در صورتی که بخواهید می‌توانید این لیست را پاکسازی کنید.

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید