zkEVM می تواند آخرین بازی برای زیرساخت های بلاک چین باشد


ماشین‌های مجازی با دانش صفر این پتانسیل را دارند که قابلیت حمل قراردادهای هوشمند را متحول کنند و آخرین مانع برای پذیرش انبوه رمزارزها را برطرف کنند.

تعداد کمی از پروژه ها به تطابق با امنیت و عدم تمرکز شبکه اتریوم نزدیک می شوند. با این حال، هزینه‌های سربار ذاتی حفظ این دو ویژگی حیاتی، اتریوم را با توان عملیاتی کم و هزینه‌های فوق‌العاده بالا تحت فشار گذاشته است. در نتیجه، بلاک چین های لایه 1 جایگزین (L1s) که معمولاً امنیت و تمرکززدایی را برای ایجاد مقیاس قربانی می کنند، برای محدود کردن سهم بازار اتریوم ظاهر شده اند.

با این حال، با راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری معادل ماشین مجازی اتریوم (EVM) که توان عملیاتی بالا و هزینه‌های تراکنش پایین را برای خود اتریوم به ارمغان می‌آورد، این سوال مطرح می‌شود: آیا واقعاً به این شبکه های جایگزین L1 نیاز داریم؟

با وجود سال سختی برای صنعت، اتریوم همچنان مثل همیشه قوی است

خطرات به خطر افتادن امنیت و تمرکززدایی در سال جاری با L1های جایگزین تا حد زیادی محقق شده است. این بلاک چین‌ها و جوامع آن‌ها با اختلالات، سانسور، هک‌های عظیم و چالش‌های وجودی ناشی از عرضه متمرکز توکن – یعنی مقادیر انبوهی از توکن‌های نگهداری شده توسط افراد مخرب مواجه هستند. در همین حال، اکوسیستم اتریوم یک سال خوب دیگر را پشت سر گذاشت.

برای شروع، شاهد ارتقای بلاک چین اتریوم از وضعیت اثبات کار به اثبات سهام پس از «ادغام» در سپتامبر بودیم. این به دلایل زیادی مهم بود، از جمله اینکه منجر به کاهش شدید مصرف انرژی در شبکه شد. همچنین زمینه را برای راه حل های مقیاس پذیرتر در ماه ها و سال های آینده فراهم کرد.

مربوط: ETH پس از ادغام منقضی شد

همچنین این واقعیت وجود دارد که اتریوم در مورد تعداد زیادی برنامه غیرمتمرکز، پلتفرم‌ها و توکن‌های غیرقابل تغییر (NFT) که بر روی آن مستقر شده‌اند و به‌عنوان بلاکچین پیشرو برای همه توسعه‌دهندگان Web3 عمل می‌کنند، همچنان پیشرو است. اساساً، بازار هیچ یک از این رقبا را ندیده است که اغلب به عنوان “قاتل اتریوم” شناخته می شوند، در واقع اتریوم را “کشتند” (یا حتی آسیب می زنند).

با این حال، قابل درک است که چرا جایگزین ها در سال های اخیر زیاد شده اند. در حال حاضر، اتریوم بسیار غیرمتمرکز و امن است، اما استفاده از آن نسبتا کند و گران است.

کارکرد اتریوم

برای کاهش چالش‌های فوق‌الذکر بدون مصالحه قابل توجه، اتریوم اکنون به طور موثر اجرا را به راه‌حل‌های لایه ۲ (L2s) واگذار کرده است. حتی ویتالیک بوترین، بنیان‌گذار اتریوم، اظهار داشت که راه‌حل‌های لایه ۲ با دانش صفر (ZK) آینده مقیاس‌پذیری اتریوم هستند. او همچنین اذعان کرد که پیشرفت‌های بیشتر اتریوم، مانند شاردینگ، از این دیدگاه پشتیبانی می‌کند و آن را قوی‌تر می‌کند.

ZK L2 می تواند تعداد زیادی از تراکنش ها را پردازش کند و به طور خودکار اثبات ریاضی اعتبار این تراکنش ها را ایجاد کند. سپس این مدرک می‌تواند به اتریوم ارائه شود و توسط اعتبار سنجی‌های آن تأیید شود، و در واقع همان سطح امنیتی اتریوم را ارائه می‌دهد. برای جذاب‌تر کردن این فناوری پیشرفته، این شواهد نیازی به ارائه اطلاعات در مورد تراکنش‌های واقعی ندارند، بنابراین در صورت نیاز از محرمانه بودن تراکنش‌ها اطمینان حاصل می‌شود.

ZK L2 بیش از یک سال است که وجود دارد، اما پذیرش گسترده‌تر آن‌ها عمدتاً به دلیل تجربه ناکافی توسعه‌دهنده با مشکل مواجه شده است. به دلیل محدودیت‌های کارایی و پیچیدگی، ZK L2 از محیط‌های اجرایی سفارشی به جای ماشین مجازی آشنا و پرکاربرد اتریوم استفاده می‌کند. پس از تلاش زیاد و پیشرفت‌های مهندسی و رمزنگاری چشمگیر، توسعه‌دهندگان توانستند zkEVM، ZK L2 سازگار با EVM را ایجاد کنند.

مربوط: زبان های برنامه نویسی جریان اصلی DeFi را مسدود می کنند

این فناوری پیشرفته به همه پروژه‌های اتریوم اجازه می‌دهد تا به راحتی قراردادهای هوشمند موجود را بدون هیچ تغییری در کد خود به zkEVM L2 منتقل کنند، بنابراین آخرین مانع برای پذیرش گسترده از بین می‌رود. تا همین اواخر، اعتقاد بر این بود که zkEVM های کامل هنوز سه تا پنج سال دیگر فاصله دارند، اما پیشرفت های اخیر به طور قابل توجهی این جدول زمانی را کوتاه کرده است و اولین کاربرد عملی این فناوری در حال حاضر به کار گرفته شده است.

این مؤلفه اصلی است که اتریوم برای ارائه مزایای بیشتر در مقیاس از دست داده است. خدمات مالی غیرمتمرکز، بازارهای NFT و بازی‌های Web3 اکنون برای استفاده منظم و پذیرش جهانی واجد شرایط هستند. حتی بهتر از آن، zkEVM ها تنها زمانی به کار خود ادامه خواهند داد که ارتقای اصلی اتریوم اجرا شود. همه اینها اتریوم را به عنوان بلاک چین انتخابی برای هر نوع پروژه غیرمتمرکز معرفی می کند.

آیا به ردیف 1 جایگزین نیاز داریم؟

با zkEVM ها، دیگر هیچ مانعی از نظر مقیاس پذیری، امنیت، تمرکز و تجربه توسعه دهنده وجود ندارد. سپس این یک سوال اساسی ایجاد می کند: آیا به بلاک چین های L1 دیگری نیاز داریم؟

اتریوم در حال حاضر اکثریت قریب به اتفاق برنامه های Web3 را بر روی آن ساخته شده است. همه شبکه های دیگر اگر واقعاً امیدوار به رقابت با این یکی باشند، با یک نبرد سخت بزرگ روبرو هستند. حتی با داشتن یک شبکه عالی که به تمام مسائل مربوط به مقیاس بندی و امنیتی رسیدگی می کند و در عین حال توزیع باقی می ماند، هر L1 جایگزین سعی می کند کاربران را از راه حلی که قبلاً کار می کند منحرف کند.

با ارائه امکانات بزرگ مقیاس، zkEVM ها همچنین می توانند برای تعریف مجدد آنچه در اتریوم به طور کلی امکان پذیر است استفاده شوند. تا به حال، کارمزدهای بسیار بالای تراکنش‌ها، برنامه‌های کاربردی محاسباتی کارآمد یا حساس به کارمزد را تحریک کرده‌اند و به‌طور بالقوه به دلیل این محدودیت‌ها، پروژه‌های نوآورانه یا مهم دیگر را در قفسه گذاشته‌اند. علاوه بر مقیاس‌بندی موارد استفاده موجود، zkEVM‌ها می‌توانند جان تازه‌ای به این موارد استفاده ناشناخته بدهند و در نتیجه واقعاً به آخرین بازی زیرساخت Web3 تبدیل شوند.

میهایلو بیلیچ او یکی از بنیانگذاران Polygon است. او که فارغ‌التحصیل دانشگاه بلگراد است، قبلاً به‌عنوان مهندس فناوری اطلاعات برای ساخت محصولات و پلتفرم‌های فناوری کار می‌کرد و موسس یا یکی از بنیان‌گذاران سه استارت‌آپ بود.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Mihailo Bjelic

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید