زیمبابوه برای فروش توکن های دیجیتال با پشتوانه طلا قیمت تعیین می کند


بانک مرکزی زیمبابوه قصد دارد توکن های دیجیتال با پشتوانه طلا را به قیمت 10 دلار برای افراد و 5000 دلار برای شرکت ها بفروشد.

بانک مرکزی زیمبابوه برای توکن های دیجیتالی با پشتوانه طلا قیمت تعیین کرده است. این کشور قصد دارد از 8 می ارز دیجیتالی با پشتوانه طلا را به سرمایه گذاران بفروشد. توکن ها با حداقل قیمت 10 دلار برای افراد و 5000 دلار برای شرکت ها و سازمان های دیگر فروخته می شوند.

بر اساس بیانیه بانک مرکزی زیمبابوه در 4 مه، توکن های ارز دیجیتال با پشتوانه طلا هم به دلار آمریکا و هم به ارز محلی فروخته می شوند. با این حال، قیمت ارز محلی 20 درصد بیشتر از نرخ بین بانکی پیشنهاد دهنده-خریدار پیشنهاد-فروشنده خواهد بود. سرمایه گذاران علاقه مند می توانند از 8 اردیبهشت به این پیشنهاد بپیوندند و تا دو روز دیگر این پیشنهاد بسته می شود.

نرخ واسطه بین بانکی فروشنده با تمایل خریدار، نرخ مبادله ای است که بانک ها با آن مایل به خرید و فروش ارز به یکدیگر هستند. “نقطه وسط” بین نرخ خرید و فروش در نظر گرفته می شود و با شرایط حاکم بر بازار مانند عرضه و تقاضا تعیین می شود. این نرخ به عنوان معیاری برای بسیاری از تراکنش‌های مالی استفاده می‌شود و اغلب به‌عنوان نرخ مرجع برای نرخ‌های ارز نقل‌شده توسط بانک‌ها و مؤسسات مالی استفاده می‌شود.

بانک مرکزی زیمبابوه در 28 آوریل برنامه های خود را برای معرفی ارز دیجیتال مبتنی بر طلا اعلام کرد که به عنوان ارز قانونی در این کشور عمل می کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، راه اندازی توکن های دیجیتال آخرین اقدام این کشور آفریقای جنوبی برای حمایت از ارز بومی خود است که در سال جاری در بازار رسمی 37 درصد در برابر دلار آمریکا ضعیف شده است.

این طرح در ماه مارس توسط کمیته سیاست پولی تصویب شد، هشت ماه پس از آن که زیمبابوه سکه های طلا را به عنوان ذخیره ارزش برای کمک به حمایت از واحد محلی راه اندازی کرد.

بر اساس گزارش بلومبرگ، واحد پول زیمبابوه، ZWL، در برابر دلار آمریکا 1001 معامله می شود، اما اغلب در خیابان های هراره، پایتخت این کشور با 1750 معامله می شود.

مرتبط با: بیت کوین در زیمبابوه: واردات خودرو و ارسال پول برای خانواده

زیمبابوه بیش از یک دهه است که با بی ثباتی ارز و نرخ تورم بالا دست و پنجه نرم می کند. پس از یک دوره تورم فوق العاده، این کشور در سال 2009 دلار آمریکا را پذیرفت. دلار زیمبابوه در سال 2019 در تلاش برای احیای اقتصاد در حال مبارزه دوباره راه اندازی شد. اما سال گذشته، دولت به استفاده از دلار برای کنترل افزایش قیمت ها بازگشت.

شایان ذکر است که نیجریه ارز دیجیتال خود را در سال 2021 معرفی کرد و اولین کشور آفریقایی بود که این کار را انجام داد.

مجله: بیت کوین در سنگال: چرا این کشور آفریقایی از BTC استفاده می کند؟


نویسنده: Amaka Nwaokocha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *