بانک مرکزی زیمبابوه ارز دیجیتالی با پشتوانه طلا منتشر می کند: گزارش


بانک مرکزی زیمبابوه قصد دارد یک ارز دیجیتالی با پشتوانه طلا را به عنوان ارز قانونی در تلاش برای تثبیت ارز محلی معرفی کند.

بانک مرکزی زیمبابوه در حال آماده سازی برای معرفی یک ارز دیجیتال مبتنی بر طلا به عنوان ارز قانونی در این کشور است. این اقدام یک ابتکار دولت برای تثبیت پول محلی از کاهش ارزش در برابر دلار آمریکا است.

طبق گزارشی از رسانه های محلی ساندی میل، این اقدام امکان تبدیل مقادیر کمی از دلارهای زیمبابوه را به توکن های طلای دیجیتالی فراهم می کند و زیمبابوه بیشتری را قادر می سازد در برابر نوسانات ارز محافظت کنند. جان مانگودیا، رئیس بانک مرکزی گفت که هدف از این طرح این است که “هیچکس و هیچ جا را پشت سر نگذارد”.

به گزارش بلومبرگ، ارز زیمبابوه در حدود 1001 دلار Z در برابر 1 دلار معامله می شود، اما به طور معمول در خیابان های هراره، پایتخت این کشور با 1750 دلار زیمبابوه مبادله می شود. تورم سالانه قیمت مصرف کننده زیمبابوه در ماه مارس به کمترین میزان در یک سال گذشته یعنی 87.6 درصد رسید، از 92 درصد در فوریه.

نرخ تورم زیمبابوه منبع: Commercial Economy l بانک مرکزی زیمبابوه

به گفته مانگودیا، انتظار می‌رود نرخ ارز در بازار موازی پس از دریافت پرداخت‌های دلاری توسط کشاورزان دخانیات در هفته‌های آینده تثبیت شود. این مقام مسئول گفت: نوسانات فعلی ارز ناشی از “انتظار افزایش عرضه ارز” در بازار به دلیل فصل دخانیات است.

بر اساس گزارش مارس وال استریت ژورنال، ناکارآمدی پولی در زیمبابوه به تغییرات اندکی در این کشور منجر شده است. کسب‌وکارها شروع به چاپ «سکه‌های خود» کردند، اغلب روی کاغذهای دست‌نویس، تا کاربران بتوانند برای خریدهای بعدی پول بپردازند.

زیمبابوه بیش از یک دهه است که با نوسانات ارز و تورم مبارزه می کند. در سال 2009، این کشور پس از یک دوره تورم فوق العاده، دلار آمریکا را به عنوان واحد پول خود پذیرفت. در سال 2019، دلار زیمبابوه در تلاشی برای احیای اقتصاد در حال مبارزه این کشور دوباره راه اندازی شد. سال گذشته، دولت تصمیم گرفت از دلار آمریکا برای جلوگیری از افزایش قیمت ها در کشور استفاده مجدد کند.

پذیرش کریپتو در بسیاری از کشورهای آفریقایی در نتیجه مشکلات اقتصادی افزایش یافته است. بر اساس گزارش Chainalysis، منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا سریع‌ترین منطقه در حال رشد برای پذیرش رمزارز در جهان است، به لطف حواله‌های مرزی، با تراکنش‌های رمزنگاری بیش از 566 میلیارد دلار بین جولای 2021 تا ژوئن 2022، که 48 درصد نسبت به سال قبل افزایش یافته است. سال .

مجله: بیت کوین در سنگال: چرا این کشور آفریقایی از BTC استفاده می کند؟


نویسنده: Ana Paula Pereira

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید