میز شام کریسمس: در مورد آنچه امسال در کریپتو اتفاق افتاد به خانواده خود چه بگویید؟


شام کریسمس ممکن است برای طرفداران کریپتو که در مورد سرمایه گذاری خانواده های خود در سال گذشته مصمم بودند عجیب به نظر برسد – کوین تلگراف خلاصه کوچکی از اتفاقات امسال در کریپتو جمع آوری کرده است.

پس از رشد ضعیف کریپتو در سال 2021 که شاهد آن بودیم که بسیاری از میلیونرهای جدید کریپتو و چند استارتاپ کریپتو به جایگاه تک شاخ دست یافتند، کاهش چشمگیر در سال 2022 رخ داد. این صنعت با فشارهای کلان اقتصادی، رسوایی ها و سقوط هایی دست و پنجه نرم می کرد که تقریباً یک شبه ثروت ها را نابود کردند.

با نزدیک شدن به پایان سال 2022، بسیاری از حامیان کریپتو در مورد وضعیت صنعت، به ویژه با توجه به سقوط اخیر FTX و سرایت ناشی از آن، سردرگم هستند و چندین شرکت مرتبط با آن را سرنگون می کنند.

بسیاری از کسانی که در شام کریسمس سال گذشته نتوانستند از صحبت در مورد ارزهای دیجیتال خودداری کنند و به خانواده‌های خود توصیه کردند که روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند، می‌توانند شاهد تغییر جدول‌ها در سال جاری باشند، زیرا آنها کارهای زیادی در مورد وضعیت ارزهای دیجیتال امروز دارند. هر چقدر هم که این صحبت عجیب باشد، کوین تلگراف خلاصه کوچکی را گردآوری کرده است تا به توضیح اینکه «برادران رمزنگاری» آن واقعاً در سال 2022 چه چیزی برای رمزنگاری دارند، زمانی که کارشناسان بازار انتظار دارند این افزایش در طول سال ادامه یابد، ارائه کرده است.

این افت جهانی بود، اما کریپتو آن را به یک مسری تبدیل کرد

شروع کاهش کریپتو توسط عوامل خارجی مانند افزایش تورم، افزایش نرخ توسط فدرال رزرو ایالات متحده و درگیری بین المللی بین اوکراین و روسیه که اعتماد سرمایه گذاران را متزلزل کرد و منجر به فروش ارزهای سنتی و ارزهای دیجیتال شد، آغاز شد. بازارها

با کمک فرآیند تصمیم گیری مرکزی کنترل نشده، شرایط بازار خارجی اولین بازیگر اصلی این چرخه گاوی در Terra شد. اکوسیستم 40 میلیارد دلاری ظرف چند روز ویران شد. مهمتر از آن، یک سرایت کریپتو ایجاد کرد که حداقل نیم دوجین بازیکن دیگر کریپتو، عمدتاً وام دهندگان کریپتو در معرض اکوسیستم Terra را مدعی شد.

فروپاشی اکوسیستم Terra بیشترین تأثیر را بر وام دهندگان گذاشت و Three Arrows Capital و دیگران را ورشکست کرد. سلسیوس به دلیل شرایط شدید بازار، برداشت‌ها را متوقف کرد و باعث کاهش شدید قیمت کریپتو شد و متعاقبا اعلام ورشکستگی کرد. BlockFi باید توسط FTX با تزریق 400 میلیون دلار وجه نقد نجات می یافت.

ارزهای دیجیتال، صرافی ارزهای دیجیتال، FTX، شب سال نو

در آن زمان، FTX برای نجات چند وام دهنده مشکل دار رمزنگاری بسیار مشتاق به نظر می رسید. اما تنها پس از یک چهارم، مشخص شد که FTX آنطور که ادعا می شود نقدینگی و پول نقد نیست. در واقع، صرافی کریپتو از توکن‌های بومی و پروژه‌های داخلی و غیرقابل استفاده خود به عنوان اهرمی در برابر ارزش‌گذاری‌ها و وام‌های چند میلیارد دلاری استفاده می‌کرد. معلوم شد که شرکت خواهرش، Alameda Research، در ساختن خانه‌ای از کارت‌ها نقش داشته که در نهایت در نوامبر فرو ریخت.

صرافی کریپتو FTX و بنیانگذار آن، سام بانکمن-فرید، چشم انداز بشردوستانه ای را برای جهان تعیین کردند، معلوم شد که کلاهبرداران واقعی هستند و پول مشتریان را دزدیده اند. مشخص شد که مدیر عامل سابق از سرمایه مشتریان سوء استفاده کرده است و در نهایت در 11 دسامبر در باهاما دستگیر شد.

مربوط: سقوط FTX: لحظه لمان برادرز در صنعت کریپتو

بانکمن-فرید به اتهام کلاهبرداری در اوراق بهادار و اختلاس وجوه به ایالات متحده مسترد شد. با این حال، مدیر عامل سابق موفق به دریافت وثیقه برای وثیقه 250 میلیون دلاری شد که توسط والدینش پرداخت شد و آنها خانه خود را برای پوشش وثیقه نجومی او فرو گذاشتند.

در حالی که دستگیری و شکایت بانکمن-فرید در ایالات متحده به کاربران FTX امید بخشیده است، شانس بسیاری از مشتریان برای بازگرداندن وجوه خود بسیار اندک است زیرا وکلا تخمین می‌زنند که بازگرداندن وجوه ممکن است سال‌ها یا حتی دهه‌ها طول بکشد. .

ارزهای دیجیتال، صرافی ارزهای دیجیتال، FTX، شب سال نو
SBF در هنگام استرداد دستبند زده شد عکس: پلیس سلطنتی باهاما

دو عفونت پشت سر هم کریپتو، ناشی از یک سری تصمیمات بد و طمع چند نفر، ممکن است توضیح دادن به خانواده آسان نباشد. پس صاحب آن باشید – در یک بازار گاو نر همه اشتباه می کنند و فکر می کنند که کار درست را انجام داده اند و خانواده خود را شامل می شوند. گفته می شود، همیشه می توان درباره جنبه های روشن و درس های آموخته شده از اشتباهات صحبت کرد و سرایت کریپتو 2022 تفاوتی ندارد.

صرافی ها و سکه های متمرکز ممکن است بیایند و بروند، اما بیت کوین باقی خواهد ماند

فروپاشی اکوسیستم Terra یک شکست بزرگ برای صنعت کریپتو بود، هم از نظر ارزش و هم از نظر جهان خارج. کریپتو توانست بار عمده سقوط را تحمل کند و در راه رستگاری بود تا با ضربه دیگری در قالب FTX روبرو شود. حماسه FTX هنوز به پایان نرسیده است، اما نشان می دهد که فساد و کمک های مالی سنگین می تواند چه تاثیری بر چهره عمومی شما داشته باشد، حتی اگر میلیاردها پول مردم را دزدیده باشید.

جنون جریان اصلی رسانه‌ها دیده می‌شود که افرادی مانند نیویورک تایمز و فوربس برای مدیر عامل سابق محکوم علیه پیش از طرح اتهام، فحاشی می‌نویسند. همانطور که Bankman Fried در اتهامات SEC اشاره می کند، FTX و Alameda از روز اول زمانی که در معاملات غیرقانونی شرکت داشتند، قربانی تصمیمات بد به تصویر کشیده شدند.

مطالب مرتبط: رگولاتورها پس از سقوط FTX با خشم عمومی مواجه می شوند، کارشناسان خواستار هماهنگی هستند

سقوط FTX و سرایت کریپتو توسط بسیاری به عنوان پایان اعتماد به اکوسیستم کریپتو ذکر شده است. رگولاتورهای ایالات متحده هشدار می دهند که این تنها آغاز سرکوب کریپتو است، زیرا رئیس SEC، گری جنسلر، پلتفرم ها و کارگزاران کریپتو را با کازینوها مقایسه می کند.

با این حال، هر کهنه کار رمزارز به شما خواهد گفت که صنعت بسیار بدتر بوده و همیشه پابرجاست. در حالی که سقوط سومین صرافی بزرگ کریپتو (FTX) مطمئناً قابل توجه بود، Mt.

کوه Gox زمانی بزرگ‌ترین عامل بیرونی بود که صنعت ارزهای دیجیتال، در درجه اول بیت‌کوین (BTC) را زیر سوال برد. زمانی که صرافی در سال 2014 هک شد، در آن زمان بیش از 70 درصد از تراکنش های بیت کوین را تشکیل می داد. هک در آن زمان تاثیر زیادی بر قیمت بیت کوین داشت، اما در چرخه بعدی بازار دوباره افزایش یافت.

روی “Collect” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

سال ها بعد، فروپاشی FTX یک بار دیگر خطرات مرتبط با موسسات متمرکز را به کاربران یادآوری کرد و باعث حرکت قابل توجهی از وجوه از صرافی های متمرکز به کیف پول های سهام شد. مشکل این است که امنیت کیف پول نیز تنها مسئولیت آنهاست.

کاربران رمزارز با نرخی که از آوریل 2021 مشاهده نشده است، وجوه خود را از صرافی‌های رمزنگاری برداشت می‌کنند، به طوری که تقریباً 3 میلیارد دلار بیت‌کوین در ماه نوامبر از صرافی‌ها خارج شد و آن را به کیف پول‌های خود محافظت می‌کند.

داده‌های جدید شرکت تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای Glassnode نشان می‌دهد که تعداد کیف‌پول‌هایی که بیت کوین از آدرس‌های صرافی دریافت می‌کنند در نوامبر به ۹۰۰۰۰ رسید. انشعاب وجوه از مبادلات اغلب نشانه صعودی است مبنی بر اینکه بیت کوین برای مدت طولانی “نگهداری” شده است.

همه توکن‌های دیگر می‌توانند در روند صعودی سودآور به نظر برسند، همانطور که در آخرین توکن دیده می‌شود که با شرکت‌هایی مانند LUNA، Shiba Inu (SHIB) و Dogecoin (DOGE) در بین 10 توکن برتر قرار گرفت. اما امروزه این پروژه‌ها، خواه Terra-LUNA یا Terra-LUNA یا میم کوین‌ها، یا منسوخ شده‌اند یا به دور از هیاهوی گاو نر.

ارزهای دیجیتال، صرافی ارزهای دیجیتال، FTX، شب سال نو

ارز دیجیتال اصلی، بیت کوین، طی دهه گذشته در چندین صرافی بزرگ کاهش یافته است، و با این حال در چرخه بعدی هر یک از این سقوط ها در صدر قرار گرفت. به همین دلیل است که اکثر سرمایه‌گذاران اولیه کریپتو و حامیان بیت‌کوین به جای سرمایه‌گذاری در آلت‌کوین‌های جدید که ممکن است در روند صعودی سودآور به نظر برسند، از خود نگه‌داری و نگهداری بیت‌کوین حمایت می‌کنند، اما هیچ تضمینی وجود ندارد که آنها به دوره صعودی بعدی برسند.

فروپاشی این دارایی‌های متمرکز در سال 2022 ممکن است سیاست‌گذاران را وادار کند تا در نهایت نوعی مقررات جهانی رسمی را برای اطمینان از ایمنی سرمایه‌گذار بیابند.

زیر خط بکشید

بیت کوین، فناوری اصلی تمرکززدایی و ارز دیجیتال OG، اینجاست تا مستقل از دارایی های رمزنگاری شده درگیر در تسهیل موارد استفاده مختلف و همچنین خدمات باشد. سال 2023 ممکن است شاهد موج جدیدی از اصلاحات رمزنگاری باشد که کاربران باهوش بیشتری به جای اینکه اجازه دهند وجوه خود در صرافی ها باقی بماند، به خود حضانت اعتقاد دارند. همچنین، بهتر است به کسی توصیه مالی نکنید، به خصوص در بازار صعودی.


نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید