برندگان و بازندگان 2022: سالی فاجعه بار با برندگان اندک در دریایی از بازندگان


سال 2022 سال پرحادثه ای برای دنیای ارزهای دیجیتال بود، اما همه از آن عبور نکردند، ما به برخی از بزرگترین برندگان و بازندگان سال 2022 نگاه می کنیم.

سال 2022 قرار بود سالی باشد که ارزهای دیجیتال به جریان اصلی تبدیل شدند و تعداد قابل توجهی از شرکت های سرمایه گذاری سنتی در سال 2021 به شدت روی اکوسیستم شرط بندی می کردند. با این حال، با یک فاجعه پس از دیگری، سال 2022 یک سال فاجعه بار برای اکوسیستم کریپتوهای نوپا بوده است. برخی از بزرگ‌ترین نام‌هایی که برای پیشبرد اکوسیستم کریپتو بسیار مهم هستند، سازمان‌دهندگان بدترین سال خود در گذشته اخیر بوده‌اند.

با این حال، تعداد کمی از قهرمانان همچنان ادامه داده اند. این برندگان ثابت کرده‌اند که ارز دیجیتال تنها افراد و شرکت‌های منتخبی نیست، بلکه یک اکوسیستم پر جنب و جوش است که می‌تواند از شکست‌های بزرگ جان سالم به در ببرد.

بیایید با برخی از بزرگترین برندگان اکوسیستم کریپتو در سال 2022 شروع کنیم. این فهرست شامل افراد، شرکت‌ها و گروه‌های ناشناس است که برای بهبود صنعت تلاش می‌کنند.

برندگان

انتخاب برندگان در سالی که شاهد فروپاشی چند میلیارد دلاری اکوسیستم Terra، FTX و Three Arrows Capital بوده است، دشوار است. اما کریپتو قبلا با دشمنان روبرو بوده است و سال 2022 نیز تفاوتی ندارد. علیرغم سقوط چندین دارایی مرکزی، چند مورد مثبت از سال بیرون آمد.

لجر و ترزور

زمانی که ساتوشی ناکاموتو بیت کوین (BTC) را ایجاد کرد، ایده اصلی این بود که به مردم حق حاکمیت مالی بدهیم تا کمتر به واسطه های متمرکز وابسته شوند.

روی “Collect” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید، یا این لینک را دنبال کنید.

با پیشنهادات سودآور نرخ بهره در محصولات بازده و خدمات معاملاتی مشتقات، اکثر کاربران کریپتو ترجیح داده اند دارایی های رمزنگاری خود را در صرافی های متمرکز نگهداری کنند. با این حال، زمانی که میلیون ها مشتری سرمایه خود را در پی سقوط بازار سهام از دست می دهند، این پیشنهادات سودآور به یک کابوس تبدیل می شود.

در ویرانه سقوط FTX، سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال اعتماد خود را به صرافی های متمرکز از دست دادند. ارائه دهندگان کیف پول سخت افزاری مانند Ledger و Trezor از سرمایه گذارانی که رفتار خود را نسبت به حضانت شخصی تغییر داده اند، سوء استفاده کرده اند.

تا دسامبر، خدمات حضانت شخصی و کیف پول های سخت افزاری به انتخاب بسیاری تبدیل شده بود. پس از فروپاشی FTX، Trezor شاهد افزایش 300 درصدی فروش و درآمد بود و لجر بزرگترین روز فروش نیست

هکرهای کلاه سفید

اکوسیستم کریپتو نسبتاً جدید است و چندین مورد استفاده مانند امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در مراحل اولیه توسعه هستند. این باعث می شود آن را مستعد باگ ها و سوء استفاده ها کند. طبق گفته DefiLlama، پروتکل های DeFi تقریباً 5.93 میلیارد دلار در سال 2022 مورد سوء استفاده قرار گرفتند.

ارزش کل (USD) هک شده از پروتکل های DeFi در سال 2022. منبع: DefiLlama

اما بدون هکرهای کلاه سفید، این اعداد می توانست بسیار بیشتر باشد. این کلاه سفیدها میلیون‌ها دلار پول دزدیده شده را برگرداندند و آسیب‌پذیری‌هایی را نشان دادند که می‌تواند منجر به سوء استفاده‌های بیشتر شود. ارائه دهنده خدمات امنیتی Immunefi ادعا می کند که به تنهایی سرقت 20 میلیارد دلار از دارایی های رمزنگاری شده را از طریق برنامه جایزه خود برای هکرهای کلاه سفید مسدود کرده است.

در حالی که بسیاری از پروژه‌ها تمایل دارند کلاه‌های سفید را نادیده بگیرند، سال 2022 نشان داده است که بهتر است میلیون‌ها جایزه باگ پرداخت کنیم تا اینکه میلیاردها دلار را در بهره‌برداری از آسیب‌پذیری‌ها از دست دهیم.

رابطه، رشته

در میان هرج و مرج سال 2022، استیبل کوین تتر (USDT) با موفقیت در میان خرابه‌های خرابی Terra و FTX مانور داده است.

قیمت و حجم USDT در نمودار 1 ساله. منبع: CoinMarketCap

استیبل کوین مرکزی تا زمانی که وجود داشته در خط مقدم بررسی های منتقدان بوده است. هنگامی که استیبل کوین بومی Terra کنار گذاشته شد، شایعاتی مبنی بر اینکه تتر در معرض اکوسیستم نفرین شده قرار گرفته بود، منتشر شد.

اما USDT توانسته است بر ترس غلبه کند و تا سال 2022 به میزان قابل توجهی از قرار گرفتن در معرض نوسانات خود بکاهد. این شرکت همچنین متعهد شده است که اعطای وام از ذخایر خود را متوقف کند و به طور کامل به هر ترس، عدم اطمینان و شک و یا FUD پایان دهد.

مربوط: میز شام کریسمس: در مورد آنچه امسال در کریپتو اتفاق افتاد به خانواده خود چه بگویید؟

تتر در طول زمان شفاف‌تر شده است و 82 درصد از ذخایر خود را در دارایی‌های نقد نگه می‌دارد. مجموع دارایی های شرکت در پایان سه ماهه سوم 68.06 میلیارد دلار بود و از مجموع بدهی های 67.8 میلیارد دلاری خود فراتر رفت.

بازنده ها

اکوسیستم کریپتو در سال 2022 بازنده های زیادی را دید و سم بانکمن-فرید اولین کسی بود که به آن اشاره کرد. مدیر عامل سابق صرافی رمزارز FTX سال 2022 را با دارایی خالص 20 میلیارد دلار آغاز کرد. در کمتر از یک سال، این دارایی خالص ناپدید شد و Bankman-Fried اکنون به اتهام سرقت وجوه مشتریان و مشارکت در تقلب در اوراق بهادار نجات یافته است. Do Kwon، شریک موسس Terra، که آخرین مکان شناخته شده آن صربستان است، نیز در این لیست است.

دلار جهانی

استیبل کوین های الگوریتمی یک مفهوم جدید و امیدوارکننده در طول بازار صعودی بود. اکوسیستم Terra بر اساس این فریب به ارتفاعات جدیدی رسیده است. با این حال، طراحی معیوب TerraUSD (UST)، که اکنون با نام TerraClassicUSD (USTC) شناخته می‌شود، منجر به سقوط نهایی آن شد، که به کمک تصمیم بی‌ملاحظه Kwon کمک کرد. شکست استیبل کوین بومی Terra نیز مفهوم استیبل کوین های الگوریتمی را خدشه دار کرده است و رگولاتورها نسبت به آنها هشدار داده اند.

FTX، Sam Bankman-Fried، Tether

فروپاشی UST 40 میلیارد دلار سرمایه سرمایه گذاران را از بین برد و باعث سرایتی شد که تقریباً نیم دوجین دیگر شرکت های رمزنگاری را در معرض دید Terra قرار داد. در حالی که بسیاری از شرکت‌ها و افراد می‌توانند به فهرست بازنده‌ها راه یابند، فوران UST Terra عامل سردرگمی بیشتر در سال 2022 بود.

Alameda Research، FTX و صرافی های متمرکز

در آغاز سال 2022، FTX 32 میلیارد دلار ارزش داشت، در حالی که شرکت خواهرش Alameda Research چندین میلیارد دلار ارزش داشت. با این حال، بانک نوامبر در FTX به زودی به ورشکستگی تبدیل شد. با آشکار شدن جزئیات بیشتر، مشخص شد که FTX و Alameda Research آنطور که ادعا می کردند مستقل نیستند. حتی FTX USA که قرار است یک نهاد جداگانه باشد که توسط قوانین ایالات متحده تنظیم می شود، در این حماسه پیچیده درگیر شده است.

FTX، Sam Bankman-Fried، Tether

به گفته مقامات، FTX و Alameda وجوهی را به یکدیگر منتقل کردند و این دو شرکت نیز در اختلاس وجوه مشتریان دست داشتند. آلامدا از سرمایه های FTX برای وام دادن میلیاردها دلار به شرکت های دیگر استفاده کرده است. از سوی دیگر، FTX از پروژه‌های ارزش‌گذاری غیرمجاز داخلی به عنوان وثیقه برای دریافت وام‌های قابل توجه استفاده کرد. کل پونزی در ماه نوامبر فروریخت.

مربوط: پنج برنده (و بازنده) ارزهای دیجیتال در سال 2022

فروپاشی FTX و Alameda سرایت بیشتری در اکوسیستم کریپتو ایجاد کرد و تقریباً یک شبه اعتماد به صرافی‌های متمرکز و اکوسیستم رمزنگاری گسترده‌تر را از بین برد.

سرمایه گذاران کریپتو

در میان همه هرج و مرج و فروپاشی بسیاری از صرافی های رمزنگاری و شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر، بزرگترین بازنده سرمایه گذاران کریپتو هستند. اگر بازار نزولی کافی نبود، میلیون‌ها سرمایه‌گذار ارزهای دیجیتال که وجوه خود را در FTX نگه می‌داشتند یک شبه پس‌انداز خود را از دست دادند.

ترا زمانی یک اکوسیستم 40 میلیارد دلاری بود. توکن بومی آن LUNA که اکنون با نام Terra Classic (LUNC) شناخته می شود، یکی از پنج ارز دیجیتال برتر از نظر ارزش بازار بود. با سرمایه گذاری میلیون ها مشتری در اکوسیستم، سقوط سرمایه گذاری آنها را ظرف چند ساعت به صفر رساند. پس از سقوط Terra، سرمایه گذاران کریپتو سرمایه خود را در تعدادی از صرافی های متمرکز و پلتفرم های سهام مانند سلسیوس، بلاک فای و هودلنات از دست دادند. سرمایه‌گذاران کریپتو نیز در بازار بی‌نظیر توکن ضرر قابل توجهی کرده‌اند و قیمت بسیاری از کلکسیون‌های محبوب تا ۷۰ درصد کاهش یافته است. به طور کلی، سرمایه گذاران کریپتو یکی از بزرگترین بازندگان سال هستند.

FTX، Sam Bankman-Fried، Tether

سال 2022 به عنوان یک سال در تاریخ کریپتو ثبت خواهد شد. آنوس وحشتناک. سرمایه گذاران کریپتو می خواهند سال را فراموش کنند و تازه شروع کنند. شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر و سرمایه گذاران در پروژه های رمزنگاری در حال ارزیابی مجدد استراتژی های سرمایه گذاری خود هستند. پس از چنین سال پرتلاطمی در کریپتو، یکی از نتایج احتمالی تسریع مقررات در این صنعت در سال آینده خواهد بود. این می تواند بخشی از اعتماد از دست رفته در صنعت را بازگرداند.
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید