آیا باد بد FTX به جنوب جهانی خواهد رسید؟ شاید نه


در آمریکای لاتین، “کریپتو کاربردی است، کاربرد واقعی دارد.” می تواند تورم را پوشش دهد، به دلار دسترسی پیدا کند و ثروت را بین المللی کند.

در حالی که دنیای رمزارز هنوز از فروپاشی FTX حیرت زده است، برزیل اخیرا قانونی را در این کشور تصویب کرد که استفاده از ارز دیجیتال برای پرداخت را قانونی می کند. چگونه می‌توانیم این را با این همه اظهارات که کریپتو «لحظه‌ی لمان» خود را در غرب سپری می‌کند، تطبیق دهیم؟

برزیل ممکن است ناخواسته شکافی را بین کشورهای توسعه یافته و بازارهای نوظهور در مورد استفاده و سوء استفاده از ارزهای رمزپایه آشکار کرده باشد. (این قانون هنوز هم قبل از تبدیل شدن به قانون نیاز به امضای رئیس جمهور دارد.)

درخواست ورشکستگی FTX در 11 نوامبر بدون شک به صرافی‌های رمزنگاری و سایر کسب‌وکارهای مبتنی بر رمزنگاری در برزیل و همچنین بسیاری از شرکت‌های مبتنی بر رمزارز در سراسر آمریکای لاتین (LATAM) آسیب رسانده است. اما این طوفان اخیر زمستان کریپتو معمولاً به عنوان یک تهدید وجودی، آنطور که گاهی در رسانه های غربی به تصویر کشیده می شود، دیده نمی شود.

“آی تی [FTX’s implosion] امید ملکان، نویسنده و استادیار دانشکده بازرگانی کلمبیا، به کوین تلگراف گفت که کاملاً در همه جا منفی بود. با این حال، میزان بازدارندگی افراد بستگی به دسترسی آنها به ارزهای ثابت یا محصولات پرداخت قابل اعتماد دارد.

دیوید تاویل، رئیس ProChain Capital، به کوین تلگراف گفت که بسیاری از مشاغل در آمریکای جنوبی از زمستان کریپتو رنج می برند. کاهش در فعالیت های تجاری، اخراج و کاهش در سرمایه گذاری های سرمایه گذاری وجود داشت. او گفت، با این حال، متخصصان رمزارز در آمریکای جنوبی “هنوز در حال پیشرفت هستند” زیرا در بسیاری از مناطق “کریپتو کارآمد است، از راه هایی که به طور کامل در غرب قابل درک نیست یا به رسمیت شناخته نشده است، کاربرد واقعی دارد.”

ارزهای باثبات مانند تتر (USDT) و USD Coin (USDC) در کشورهایی مانند آرژانتین و برزیل بسیار مهمتر هستند، جایی که دولت کنترل های سرمایه ای را اعمال کرده است که خرید دلار آمریکا را محدود می کند. تیاگو سزار، مدیر عامل گروه Transfero، یک ارائه دهنده فیات در برزیل، به کوین تلگراف گفت: «فقط یک ارز وجود دارد – رئال محلی برزیل. «شما نمی توانید حساب دلاری داشته باشید. شما نمی توانید حساب های یورو داشته باشید. بنابراین، در این زمینه، یک استیبل کوین برزیلی برای برزیلی ها بسیار مهم است. استیبل کوین ها به کاربران امکان می دهد در بازارهای بین المللی شرکت کنند.

سزار ادامه داد: «برخلاف اقتصادهای پیشرفته‌تر، که ارزهای دیجیتال به عنوان یک سرمایه‌گذاری در نظر گرفته می‌شوند، که در واقع در برزیل چنین نیست.» او خاطرنشان کرد که فروش استیبل کوین مانند توکن دیجیتال برزیل (BRZ)، توکنی که توسط USDT، USDC و رئال برزیل پشتیبانی می‌شود، حدود ۷۰ درصد از تجارت ارزهای دیجیتال این کشور را تشکیل می‌دهد.

علاوه بر این، حتی اگر صرافی ارزهای دیجیتال FTX با شکست مواجه شود، «وسعت این شکست واقعاً بر کاربران خرده‌فروشی در برزیل تأثیری نداشته است». در مقابل، “اگر بایننس شکست بخورد، در برزیل بسیار مشکل ساز خواهد بود – زیرا افراد زیادی در بایننس معامله می کنند.”

آیا شما در مورد یک “موقعیت ممتاز” صحبت می کنید؟

تاویل گفت، به طور کلی، ارزهای دیجیتال نقش بسیار بیشتری در LATAM و سایر بخش‌های جنوب جهانی نسبت به ایالات متحده و شمال جهانی بازی می‌کنند. دیدگاه ایالات متحده آمریکا و اروپا می تواند هر از گاهی “بسیار نزدیک بین” باشد. برای درک تفاوت باید در مکان هایی مانند آمریکای لاتین زندگی یا کار کنید. افرادی هستند که هرگز حساب بانکی نداشته اند و اکنون در حال معامله هستند. آرژانتین عمدتاً یک جامعه پول نقد است و دیدن افرادی که در حال حاضر با ارز دیجیتال معامله می کنند بسیار شگفت آور است.

ملکان گفت: «مردم در غرب قطعاً از یک موقعیت ممتاز در مورد رمزارز صحبت می کنند. این یکی از “امتیازات” است مانند وارن بافت، که استدلال می کند که ارزهای دیجیتال مورد نیاز نیستند زیرا محصولات و خدمات بانکداری سنتی مانند کارت های اعتباری به خوبی کار می کنند. ملکان به کوین تلگراف گفت: «من حدس می‌زنم هرگز به ذهن این افراد خطور نکرده بود که بخش قابل توجهی از جمعیت جهان، که بیشتر آنها در جنوب جهانی زندگی می‌کنند، به چنین خدماتی دسترسی ندارند.

اخیر: راه حل های غیرمتمرکز برای کلید تغییرات آب و هوا به عنوان COP ناامید کننده

بنابراین، آیا درس‌هایی که از ناکامی FTX در برزیل و جنوب جهانی آموخته‌ایم با درس‌هایی که در شمال گسترش می‌یابند متفاوت است؟

ملکان پاسخ داد: «شاید، اما از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. مکان هایی که دارای کنترل سرمایه هستند بیشتر نگران ارائه دهندگان خدمات رمزنگاری قابل تنظیم و قابل اعتماد خواهند بود زیرا می توانند به یک سیستم مالی جایگزین مناسب تبدیل شوند. در کشورهای غربی با ارزهای ثابت و بدون کنترل سرمایه، نگرانی بیشتر تقلب، پولشویی و دوری از تحریم است.

با این حال، به نظر می رسد بدترین ترس برخی از تنظیم کننده های غربی با سقوط FTX تایید شده است. به عنوان مثال، یکی از مدیران بانک مرکزی اروپا اخیراً نوشت که بیت کوین (BTC) “آخرین نفس خود را قبل از راه بی ربطی” می دهد. در اوایل سال (پس از فروپاشی Terra)، کریستین لاگارد، رئیس بانک مرکزی اروپا، اعلام کرد که ارزهای دیجیتال “هیچ ارزشی ندارند”.

ما نمی توانیم این واقعیت را دست کم بگیریم که این بورس دومین بورس بزرگ جهان از نظر تجارت است. [crypto] آندری مانوئل، یکی از بنیانگذاران Bit2Me، یک صرافی ارز دیجیتال اسپانیایی، گفت که حجم معاملات یک شبه متوقف شد. با این حال، “برخی از مقامات مالی و رسانه های جمعی از این فرصت برای بی اعتبار کردن و حمله به بیت کوین و صنعت به طور کلی استفاده می کنند.” در مورد لاگارد، او «می‌تواند در مورد راه‌اندازی مدل‌های جدید ارز دیجیتال، CBDCها، عصبی باشد. [central bank digital currencies]مانوئل به کوین تلگراف گفت:

مانوئل اظهار داشت که منتقدان غربی گاهی اوقات درک نمی کنند که “فروپاشی FTX بر عملکرد عادی بیت کوین یا دارایی های کریپتو تاثیری نداشته است.” اینها به دلیل برداشت نقدینگی زیاد تحت تأثیر قیمت‌هایشان قرار گرفته‌اند.» با این حال، بلاک های بیت کوین به استخراج ادامه می دهند و به طور منظم و بدون وقفه به دفتر کل اضافه می شوند. مانوئل گفت: “برزیل اولین یا آخرین حوزه قضایی نخواهد بود که استفاده از بیت کوین را تسهیل می کند.”

فرناندو فورلان، شریک Furlan Associados Consultoria و رئیس سابق انجمن بلاک چین برزیل، به کوین تلگراف گفت که “قانون‌گذاران نباید در هیچ موردی به مکانیسم‌های مالی جدید و نوآورانه مانند ارزهای دیجیتال نزدیک شوند.” اما برعکس، سرمایه گذاران باید شرایط لازم را برای امنیت خود ایجاد کنند.»

برخی دیگر بر این باورند که درس‌های آموخته‌شده از شکست FTX ممکن است تفاوت چندانی با هم نداشته باشند، صرف نظر از اینکه از شمال جهانی یا جنوب جهانی تنظیم می‌شود. الویزا کادناس، مدیر عامل CryptoFintech در مکزیک، به کوین تلگراف گفت: «قانون‌گذاران احتمالاً قوانین سخت‌گیرانه‌تری برای پروژه‌های رمزنگاری وضع خواهند کرد. علاوه بر این، اگر قرار است صنعت کریپتو حفظ شود، “نیاز به اختراع و بازسازی مجدد دارد و تنها پروژه هایی با ارزش پیشنهادی جالب و مرتبط باقی خواهند ماند.”

آیا دیگران از برزیل پیروی خواهند کرد؟

کادناس همچنین گفت که تاثیر سقوط FTX در آمریکای لاتین را نباید دست کم گرفت. بسیاری از شرکت‌های LATAM «30 درصد از استعدادهای انسانی را از بین می‌برند» و برخی دیگر در مورد استفاده از مدل‌های تجاری خود تجدیدنظر می‌کنند، به ویژه در مکزیک، السالوادور، آرژانتین و برزیل. صندوق های سرمایه گذاری مشترکی که از نقدینگی FTX استفاده می کردند ورشکست شدند. کودتا در سراسر جهان بود. […] کادناس گفت: “فروپاشی FTX فقط ایالات متحده و اروپا را تحت تاثیر قرار نمی دهد.”

با این حال، برای Cadenas تعجب آور نبود که برزیل قانونی را تصویب کرد که امکان پرداخت ارزهای دیجیتال را در میان همه عدم اطمینان فعلی فراهم می کرد. تعجب آور نیست زیرا برزیل کشوری است که بیشترین پذیرش دارایی های کریپتو را دارد. گزارش اخیر دولت نشان می دهد که بیش از 12000 شرکت برزیلی دارایی های رمزنگاری شده را در صورت های مالی خود گزارش کرده اند و افزود:

“بنابراین این چیزی است که دیر یا زود اتفاق خواهد افتاد و ما آن را بیشتر در قوانین کشورهای دیگر خواهیم دید. به عنوان مثال، السالوادور اخیراً لایحه ای را برای تنظیم دارایی های دیجیتال ارائه کرده است.

Cadenas اضافه کرد که السالوادور قبلاً یک قانون شناخته شده بیت کوین دارد، اما این قانون در مورد سایر دارایی های رمزنگاری اعمال نمی شود.

آیا دیگران از برزیل پیروی خواهند کرد؟ سزار گفت: «به احتمال زیاد. برزیل خود را به عنوان یک رهبر منطقه ای تثبیت کرده است. از این رو، این یک معیار نه تنها در مقررات ارزهای دیجیتال، بلکه در سیستم بانکی در منطقه است. در اینجا او در مورد سیستم پرداخت فوری محبوب Pix برزیل صحبت می‌کرد که در سال 2020 معرفی شد، که انتقال‌های سیمی محلی را «فوری، رایگان و در دسترس 24/7» می‌کند.

برزیل در تلاش است تا نفوذ خود را در منطقه منعکس کند – نه تنها مقررات ارزهای دیجیتال را صادر می کند، بلکه سیستم Pix را نیز صادر می کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که کشورهای دیگر مانند کلمبیا در حال حاضر علاقه‌مند به استفاده از سیستم انتقال سیم محلی مشابه Pix هستند.

سزار گفت که اگر قانون جدید برزیل همانطور که انتظار می‌رود به قانون تبدیل شود، احتمالاً به نوعی مجوز دولتی برای انجام فعالیت‌های مرتبط با رمزارز نیاز خواهد بود. بانک مرکزی دارای حداقل سرمایه لازم برای خرید و فروش ارز دیجیتال، حداقل تجربه مدیران و … است. بسیاری از الزامات خاص مانند

اما همه آنها را نمی توان با مثال برزیل هدایت کرد. در 5 دسامبر، تلاش‌های قانون‌گذاران پاراگوئه برای تبدیل استخراج بیت‌کوین به یک فعالیت صنعتی شناخته شده، به دلیل شکست مجلس پایین پاراگوئه در لغو وتوی رئیس‌جمهور این طرح، با مشکل مواجه شد. لایحه اولیه در ژوئیه تصویب شد. قانونگذاران ممکن است در مورد مسائل کریپتو با توجه به FTX تجدید نظر کنند.

“کریپتو بسیار انعطاف پذیر است”

تاویل گفت در نتیجه، ارزهای رمزپایه و به ویژه استیبل کوین‌ها برای بسیاری از مردم در جنوب جهانی، به ویژه در کشورهایی مانند آرژانتین که دریافت دلار برای مردم بسیار دشوار است، «تغییرگر بازی» خواهند بود. واقعاً هیچ مانعی برای افتتاح حساب بانکی در ایالات متحده وجود ندارد. در کشورهای در حال توسعه، از جمله بیشتر کشورهای آمریکای لاتین و آفریقا، گزینه های مالی فرد اغلب بسیار محدود است.

اخیراً: نقاط مهم کریپتو علیرغم سقوط FTX به رشد خود ادامه می دهند

استفاده از ارزهای دیجیتال می تواند بی شمار باشد. تاویل گفت که در آرژانتین، ارز دیجیتال می تواند به عنوان مکانیزمی برای مبارزه با تورم، راهی برای دسترسی مردم به دلار، یا به سادگی راهی برای بین المللی کردن ثروتشان استفاده شود. حتی اگر برزیل مشکلات تورمی مشابه آرژانتین را نداشته باشد، می تواند ابزاری برای بین المللی کردن ثروت باشد. طویل افزود: «اما اساساً دسترسی به آزادی است.

از نظر سزار، FTX می تواند سال ها از صنعت کریپتو در سطح جهان پیشی بگیرد. اما “کریپتو بسیار بادوام است، به خصوص وقتی می بینید که کجا مشکلات واقعی را حل می کند.”


نویسنده: Andrew Singer

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید