آیا ایلان ماسک از Crypto در سرویس پرداخت X استفاده می کند؟


انقلاب خاموش

از زمانی که ایلان ماسک اولین استارتاپ معروف خود، X (که بعداً به نام PayPal شناخته شد) را در سال 1999 تأسیس کرد، مدتی است که با ایده تحول دیجیتال فین تک بازی می کند. سال گذشته، X (توئیتر سابق) شور و هیجانی ایجاد کرد. اعلام کرد این کشور قصد دارد یک سرویس پرداخت همتا به همتا را راه اندازی کند تا آن را در سال 2024 انقلابی کند.

در حال حاضر، X Payments در حداقل 32 ایالت ثبت شده است و ماسک قصد محدود کردن جاه طلبی های خود را ندارد: “در واقع منظور من از پرداخت، کل زندگی مالی یک نفر است.” گزارش شده است او این را در یک فایل صوتی ضبط شده از یک جلسه شرکتی گفت.

طبق چشم انداز ماسک، کاربران X می توانند برای سایر کاربران روی پلتفرم پول ارسال کنند و آن وجوه را به حساب های بانکی احراز شده منتقل کنند. این شرکت ادعا می‌کند که امسال پرداخت‌های همتا به همتا را راه‌اندازی می‌کند تا «مزایای بیشتر کاربر و فرصت‌های تجاری جدید» را باز کند، که پیشنهاد می‌کند با سایر محصولات X مانند اشتراک درآمد خلاقانه و خرید آنلاین ارتباط برقرار کند. پلتفرم X همچنین وعده سرمایه‌گذاری مداوم بر روی سازندگان، مشارکت محتوا، محتوای اصلی و قیف کامل را داده است.

برخلاف پی پال

در سال 1999، ماسک X.com را تأسیس کرد، یک شرکت مالی آنلاین و پرداخت ایمیل، و در سال 2001 با Confinity ادغام شد و PayPal را تشکیل داد. EBay یک سال بعد PayPal را به مبلغ 1.5 میلیارد دلار خریداری کرد و ماسک را با 11.7 درصد به بزرگترین سهامدار تبدیل کرد.

هنگامی که ماسک در سال 2000 به عنوان مدیر عامل پی پال با هدف گسترش خدمات آن برگزیده شد، جنگ قدرت با یکی از بنیانگذاران پیتر تیل منجر به اخراج ماسک در طول تعطیلاتش شد. Thiel مدیرعامل شد و شرکت رسماً در سال 2001 به PayPal تغییر نام داد. از سوی دیگر، ماسک مفهوم اصلی X را در افکار خود حفظ کرد.

داستان رابطه ماسک با پی پال ممکن است بینشی در مورد آنچه می توانیم از آخرین سرمایه گذاری مالی او انتظار داشته باشیم ارائه دهد و این ارتباط فراتر از یک نام مشترک است. «توئیتر توسط X Corp خریداری شده است تا آزادی بیان را فعال کند و به عنوان یک شتاب دهنده به آن کمک کند

واضح است که ماسک قصد دارد تغییر پلتفرم X را به‌عنوان یک ادغام و نه یک تغییر نام تجاری، با هدف نهایی ایجاد یک اکوسیستم مالی در یک برنامه فوق‌العاده با استفاده از پایگاه کاربران موجود توییتر درک کنیم. این طرح بلندپروازانه مطابق با موضع فعلی ماسک در مورد ارزهای دیجیتال است، اما واقعیت می تواند چالش هایی ایجاد کند.

تاریخچه مختصری از نفوذ ماسک در رمزارزها

در سال 2019، ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، ساختار بیت کوین را به عنوان “بسیار عالی” ستایش کرد. او بعداً #Bitcoin را به بیوگرافی توییتر خود اضافه کرد که نتیجه آن افزایش ۲۰ درصدی ارزش بود. این حرکت زمانی ادامه یافت که تسلا خرید 1.5 میلیارد دلاری بیت کوین خود را اعلام کرد و قصد دارد بیت کوین را به عنوان پرداخت بپذیرد.

با این حال، نگرانی ها در مورد مصرف انرژی بیت کوین باعث شد که ماسک پرداخت های بیت کوین را برای محصولات تسلا متوقف کند که منجر به کاهش 40 درصدی قیمت شد. ماسک DOGE را «پول مردم» می‌بیند که تحت تأثیر مکالمات با کارمندان تسلا و اسپیس ایکس است. حتی با وجود اینکه ارزش DOGE در طول زمستان کریپتو دو برابر شد، نفوذ ماسک کاهش یافته است.

در فوریه 2021، نگرانی های ماسک در مورد غلظت DOGE باعث کاهش 20 درصدی شد. یک رویداد قابل توجه در 1 آوریل 2021 رخ داد، زمانی که ماسک توییتی درباره قرار دادن Dogecoin روی ماه توسط SpaceX منتشر کرد و DOGE را از 0.06 دلار در ماه به بالاترین قیمت 0.73 دلار رساند. او بعداً بارها اظهار داشت که پول میم سگ را به بیت کوین ترجیح می دهد. در حال حاضر DOGE به عنوان پرداخت برای محصولات رسمی تسلا پذیرفته می شود.

احتمال اینکه X به طور کامل به کریپتو تغییر کند چیست؟

در یک تماس فاش شده، ماسک پیشنهاد توسعه یک اکوسیستم مالی بر روی پلتفرم X را داد. این پتانسیل افزایش قابل توجهی در پذیرش ارزهای دیجیتال را دارد که یادآور تأثیر PayPal در اواخر سال 2020 است. ماسک بر استراتژی کل نگر تاکید کرد و گفت: “اگر شامل پول باشد، روی پلتفرم ما خواهد بود. چه پول، چه اوراق بهادار یا هر چیز دیگری.”

طی رویداد اخیر Xr Space، ایلان ماسک با کتی وود، مدیرعامل Ark Invest، از جمله بازارهای مالی، هوش مصنوعی و ارزهای دیجیتال، جنبه‌های مختلف دنیای آینده را مورد بحث قرار داد. ماسک همچنین تشابهاتی را بین سیستم پولی و سیستم اطلاعاتی ترسیم کرد و با اذعان به مشکلات این سیستم، تاکید کرد که مشکلات باید مطابق با اصول ارزهای دیجیتال حل شود.

اگرچه ماسک تمایل دارد بر روی پول فیات تمرکز کند، اما در حال بررسی احتمال اضافه شدن ارزهای دیجیتال در آینده است. تایم مالیمنابع نزدیک به شرکت جزئیات دقیق، از جمله عملکرد و تاریخ عرضه رسمی، در حال حاضر اعلام نشده است. با این حال، با توجه به اینکه X اخیراً ابزاری را با همکاری eToro توسعه داده است که به کاربران امکان دسترسی به ارزهای رمزنگاری شده، سهام و دارایی‌های مالی مختلف را می‌دهد، نشانه‌ها حاکی از آن است که ارزهای دیجیتال نقشی را ایفا خواهند کرد.

شرکت‌های فناوری بزرگ اغلب الزامات نظارتی را سنگین می‌دانند و باعث می‌شود به دلیل سرمایه‌گذاری بلندمدت، ریسک، و نیاز به الزامات مجوز مداوم و زیرساخت‌های انطباق قوی، ابتکارات را کنار بگذارند. با توجه به اشاره شرکت مبنی بر راه اندازی سیستم پرداخت در اواسط سال 2024، بعید است که ادغام کریپتو قبل از پایان سال 2024 اتفاق بیفتد.

ارتش DOGE در آستانه جنگ قیمت است

ماسک در مصاحبه‌های گذشته، Dogecoin را به بیت‌کوین برای پرداخت ترجیح داده است، حتی قبل از خرید شرکت، علاقه خود را به پیاده‌سازی DOGE به عنوان یک روش پرداخت در توییتر نشان داده است. امکان ادغام کریپتوکارنسی در پلتفرم X در 4 آوریل 2023 مورد توجه قرار گرفت، زمانی که لوگوی نمادین پرنده آبی برای مدت کوتاهی با DOGE جایگزین شد. این حرکت باعث افزایش 10 درصدی قیمت DOGE و جرقه بحث در مورد دستکاری احتمالی بازار شد.

از لحاظ تاریخی، DOGE بر اساس نظرات ماسک نوسان داشته است. به عنوان مثال، در ماه آوریل، ماسک پرداخت های DOGE را در توییتر تبلیغ کرد و آن را به عنوان گزینه ای برای Twitter Blue، سرویس اشتراک سایت، ارائه کرد.

تصویر: CoinMarketCap

تاریخچه قیمت یک ساله DOGE افزایش قابل توجهی را نشان می دهد که توسط نکات و شایعات در مورد گنجاندن بالقوه Dogecoin در سیستم پرداخت X ایجاد شده است. این سرنخ‌ها عمدتاً از توییت‌های مرموز ماسک و تنظیم مکان حسابش روی «DOGE» به دست آمده است.

گنجاندن Dogecoin در سیستم پرداخت X نوید قابل توجهی را برای ارز دیجیتال الهام گرفته از میم ها نشان می دهد. همکاری پیش‌بینی‌شده با X Payments می‌تواند فرصت‌های جدیدی را نه تنها برای Dogecoin بلکه برای جامعه ارزهای دیجیتال به طور کلی ارائه دهد.

در حالی که ما منتظر تاییدیه های رسمی هستیم و با عدم قطعیت ها مقابله می کنیم، احتمال تبدیل شدن Dogecoin به بخشی از X باعث ایجاد هیجان و بحث در جامعه رمزنگاری شده است. در مورد ارتش DOGE، به نظر می رسد فعالیت های پمپاژ حدس و گمان بدون ادغام فنی در پلت فرم به خوبی پیش می رود.
نویسنده: Dan Burgin

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید