چرا JSON-LD برای Web3 مهم است؟


Web3 گیج کننده است زیرا هنوز در مراحل اولیه است. هیچ کس دقیقاً نمی داند چه اختراعاتی آن را شکل می دهد.

وقتی نوآوری های بزرگ دنیا را تغییر می دهند، مردم شروع به بحث و جدل در مورد آنها می کنند. آیا Web3 بالاخره اینترنت را دموکراتیک خواهد کرد؟ آیا تمرکززدایی واقعی است؟ من یک مرد داده هستم. من خودم را در موقعیتی نمی بینم که بتوانم به سؤالات مربوط به تأثیر فرهنگی Web3 پاسخ دهم. اما باید اشاره کنم که شکایت چیز جدیدی نیست. به طور قابل پیش بینی، این اتفاق با نزدیک شدن به بزرگترین تغییرات رخ می دهد. به این نقل قول از مقاله ای از پیشگام اتومبیل الکساندر وینتون، که اولین اتومبیل خود را در سال 1897 فروخت، توجه کنید:

«…بزرگترین مانع بر سر راه توسعه خودرو، فقدان منافع عمومی بود. برای دفاع از جایگزینی اسبی که قرن ها به بشریت خدمت کرده و انسان را به عنوان یک نادان معرفی می کند… در دهه 90 با وجود اینکه یک تجارت موفق دوچرخه داشتم و اولین ماشینم را در خلوت سرداب خانه می ساختم، من به عنوان “احمقی که با ماشینی بازی می کند که بدون چسبیدن به اسب حرکت می کند” به تصویر کشیده شد.

ما در مورد لایه ها در معماری داده صحبت می کنیم. Web3، مانند اتومبیل های قدیمی، تحت لایه ای از نظارت ساخته شده است. هرچه در مورد آن بگوییم، اینترنت قابل خواندن توسط ماشین (تعریف اصلی تیم برنرز لی از وب 3.0) در حال وقوع است. از DAO ها گرفته تا ربات تمیزکننده Astro آمازون، موارد استفاده برای هوش ماشینی در حال رشد هستند.

تا همین اواخر، هیچ راهی برای بسته بندی این داده ها به یک زبان مشترک برای انسان و ماشین وجود نداشت. گل پروتکلی به نام JSON-LD همه اینها را تغییر می دهد. این پروتکل غیرجذاب ارزش کاوش را دارد زیرا نقشی سازنده در معماری رو به رشد Web3 ایفا می کند. همانطور که خطوط شکست در اتومبیل محجوب هستند اما واقعاً در تجربه رانندگی شما تفاوت ایجاد می کنند، JSON-LD بافت همبند است که Web3 را به اینترنت آنطور که می شناسیم نزدیک می کند.

اینترنت داده

خواندن، تفسیر و پردازش داده ها در اینترنت با حداقل مداخله انسانی به چه چیزی نیاز دارد؟ از نظر Web 2.0، نیاز به یکپارچه سازی API زیادی با پایگاه داده های زیادی دارد. داده ها در یک دریاچه داده ریخته می شوند و سپس برای تفسیر در انبار داده بارگیری می شوند.

این فرآیند دست و پا گیر انگیزه اصلی معماری جدید Web3 است. پایگاه‌های داده برای دیجیتالی کردن کارهایی که قبلاً دستی بوده‌اند، مانند سازمان‌دهی مخاطبین تجاری، مفید هستند. آنها در تغذیه داده ها به ماشین ها برای ایجاد مشاغل جدید و تغییر جامعه خوب نیستند. تنها زمانی که داده ها قابل اعتماد، ایمن و قابل همکاری باشند، می توانند به طور ایمن در خارج از پایگاه های داده زندگی کنند و توسط ماشین ها قابل دسترسی باشند.

اکثر قطعات در حال حاضر موجود است. بلاک چین اعتماد و تغییر ناپذیری را تضمین می کند. دفترهای کوچک امنیت و حریم خصوصی را حفظ می کنند. استانداردهای معنایی که استانداردهای W3C RDF نامیده می‌شوند، همه داده‌ها را قابل خواندن توسط ماشین می‌سازند تا ماشین‌ها بتوانند به داده‌ها از هر جایی متصل شوند و از آنها استفاده کنند. نام دیگر این قابلیت همکاری است و یکی از بزرگترین چالش های Web3 تاکنون بوده است.

چرا JSON-LD مهم است؟

همانطور که قبلاً در مقاله به یاد دارید، Web3، که به عنوان اینترنت داده نیز شناخته می شود، نیاز دارد که داده ها در همه جا حاضر باشند، حاوی مدارک رمزنگاری برای قابل اعتماد بودن آن باشند، و خود را به زبان مشترکی توصیف کند که هر انسان یا ماشینی بتواند آن را بفهمد. معلوم نبود این زبان مشترک چگونه خواهد بود. به نظر می رسد که یکی از رایج ترین پروتکل های اینترنت که به راحتی نادیده گرفته می شود، همه اینها را تغییر می دهد.

JSON پروتکلی است که داده ها را برای نمایش در یک صفحه وب انتقال می دهد. لیست گزینه هایی که پس از وارد کردن یک عبارت جستجو باز می شود نمونه ای از نحوه عملکرد JSON در پشت صحنه است. یک ماشین ورودی شما را می خواند و پیشنهاداتی را از پایگاه داده خود می گیرد. نسخه بسیار قدرتمندتر JSON چند سال پیش عرضه شد: JSON-LD (داده های مرتبط). JSON-LD که همانند نسخه قبلی استفاده می‌شود، داده‌ها را در قالب RDF می‌پیچد، یک فرمت جهانی که امکان تفسیر و استفاده از داده‌ها را در خارج از پایگاه داده فراهم می‌کند.

JSON-LD معنی را در یک سند JSON از طریق استاندارد معنایی RDF (واژگان مشترک) رمزگذاری می‌کند و به داده‌ها اجازه می‌دهد تا در هر جایی سازماندهی، متنی و مرتبط شوند. ماشین‌ها می‌توانند داده‌ها را در هر کجا که وجود دارد بدون دخالت انسان بخوانند و تجزیه و تحلیل کنند. استفاده مجدد از داده ها بدون در نظر گرفتن برنامه کاربردی امکان پذیر می شود و شما را از وارد کردن چندین بار داده های مشابه در پایگاه های داده چندگانه نجات می دهد. کارهایی مانند اشتراک گذاری، گزارش انطباق، و عملکرد مجدد داده ها در برنامه های جدید بسیار آسان تر می شوند.

چند مثال واقعی می تواند به روشن شدن ارزش کمک کند. شما می توانید به طور ایمن و انتخابی داده های بیمار خود را بین بیمارستان ها یا رونوشت های خود بین مدارس به اشتراک بگذارید. ردیابی بیماری های مرتبط با پاتوژن و محصولات تقلبی در زنجیره تامین آسان تر می شود. رعایت الزامات انطباق برای مقررات داده مانند GDPR در عرض چند ساعت به جای هفته ها اتفاق می افتد. دستکاری هایی مانند دیپ فیک برای آنچه هستند قابل مشاهده می شوند. پانورامای امکانات تنها زمانی افزایش می یابد که وسایل نقلیه خودران، ربات ها و سایر ماشین های هوشمند را به ترکیب اضافه کنید.

JSON-LD همچنین می تواند به Web3 کمک کند تا از سردرگمی ناشی از بلاک چین های بدون اتصال فعلی خلاص شود. فرض کنید شخصی می خواهد یک بازار برای NFT ها ایجاد کند و تک تک NFT های موجود را فهرست کند. اگر هر توسعه دهنده NFT سیلو داده خود را برای ذخیره داده ها ایجاد کند، ناشناس بودن Web3 تقویت خواهد شد. اپراتور بازار باید به سراغ هر توسعه دهنده ای رفته و برای رمزگشایی ارزش مشترک NFT سؤال زیر را بپرسد: “این به چه معناست؟ این به چه معناست؟” قابلیت همکاری واژگان مشترکی را برای حل این مشکل فراهم می کند و اجازه می دهد داده ها به داده های دیگر متصل شوند، در حالی که بهترین ویژگی های بلاک چین مانند حفظ حریم خصوصی، اعتماد و امنیت را حفظ می کند.

اینترنت بدون راننده

زمانه تغییر کرده و دوباره در حال تغییر است. Web3 گیج کننده است زیرا هنوز در مراحل اولیه است. هیچ کس دقیقاً نمی داند چه اختراعاتی آن را شکل می دهد. اما هرازگاهی چیزهایی می بینید که می توانند موتورها و چرخ های Web3 را تحمل کنند. پیکربندی‌های JSON-LD ممکن است یکی از ابزارهای مهمی باشد که باید برای کمک به کاهش دردهای رو به رشد Web3 در نظر گرفته شود.

برایان پلاتز یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Fluree است، یک پلتفرم پایگاه داده Web3 که امکان مدیریت داده های قابل اعتماد و متقابل را فراهم می کند.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان بررسی شده متشکل از مدیران ارشد و کارشناسان که آینده را از طریق قدرت ارتباطات، همکاری و رهبری فکری در صنعت فناوری بلاک چین می سازند. نظرات بیان شده لزوماً منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Brian Platz

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید