چرا قیمت بیت کوین تثبیت شده است؟


بیت کوین یک دارایی بی ثبات است، اما قیمت بیت کوین به دلایلی ممکن است هفته ها، اگر نه ماه ها، در محدوده های معاملاتی تنگ گیر کند.

بیت کوین (BTC)، گاوها و خرس ها برای خروج از بن بست تلاش می کنند، در حالی که روند قیمت بیت کوین زیر 27000 دلار در 22 می ادامه دارد.

بیت کوین از کدام طرف؟

به طور خاص، قیمت بیت کوین از 11 می در یک بازه مثلث صعودی باریک در نوسان بوده است که با مقاومت افقی نزدیک به 27500 دلار و حمایت خط روند صعودی در حال حاضر نزدیک به 26890 دلار تعریف می شود.

نمودار قیمت چهار ساعته BTC/USD. منبع: TradingView

در 22 می، بیت کوین به زیر خط روند حمایتی نزول کرد و به حدود 26550 دلار رسید، اما پس از آن به سرعت به 26900 دلار بازگشت – که یک رد صعودی بود. در همین حال، حجم نسبتاً کمتر بود، که نشان می دهد معامله گران کمتری در اقدام دامپینگ و پمپاژ روزانه شرکت می کنند.

به طور کلی، این تکنیک ها نشان دهنده تعارض مداوم در بین معامله گران است. به عبارت دیگر، با همین تعداد خریدار و فروشنده، از جهت روند بعدی قیمت بیت کوین مطمئن نیستند – چیزی که مشتقات نیز به آن اشاره می کنند.

چرا قیمت بیت کوین تغییر نمی کند؟

اقدام ثابت قیمت در بازار بیت کوین ممکن است قبل از دوره های نوسان شدید قیمت ناشی از رویدادهای مهم باشد.

به عنوان مثال، بیت کوین در بازه 16000-17500 دلاری از 9 نوامبر 2022 تا 10 ژانویه 2023، درست پس از فروپاشی صرافی ارز دیجیتال FTX، نوسان داشت. قیمت برای چند روز تلاش کرد تا از محدوده بالا و پایین بشکند اما نتوانست روند بهبودی را شکل دهد.

پس از افت شدید قیمت BTC که منجر به سقوط Terra در می 2022 شد، بازار شاهد روند ثابت مشابهی بود. قابل ذکر است که BTC/USD تقریباً یک ماه قبل از ورود به مرحله شکست قطعی در محدوده 28000-30000 دلار معامله شد.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD. منبع: TradingView

مسیر ثابت بیت کوین در می 2023 به دنبال افزایش بحران بانکی ایالات متحده دو ماه پیش بود، زمانی که چندین تلاش ناموفق برای شکستن از سطح مقاومت روانی 30000 دلار انجام شد.

به عبارت دیگر، معامله گران بیت کوین بار دیگر منتظر یک محرک بالقوه بازار هستند که می تواند قیمت بیت کوین را قاطعانه در هر دو جهت سوق دهد.

مطالب مرتبط: نرخ بهره فدرال رزرو چگونه بر بازار کریپتو تاثیر می گذارد؟

یک رویداد بالقوه مهم تصمیم فدرال رزرو در مورد نرخ بهره در ماه آینده خواهد بود.

در حال حاضر، چشم انداز متناقض در مورد افزایش نرخ بهره می تواند عامل اصلی پشت حرکت جانبی سهام، از جمله دارایی های ریسک و ارزهای دیجیتال باشد. در واقع، همانطور که داده های بی ثبات تاریخی نشان می دهد، قیمت بیت کوین یکی از کم نوسان ترین دوره های خود را از آوریل تجربه کرده است.

نوسانات قیمت 30 روزه بیت کوین پس از رویدادهای تاثیرگذار. منبع: BuyBitcoinWorldwide.com

آینده قیمت BTC در کوتاه مدت چیست؟

در همین حال، تکنیک‌ها حاکی از شکست احتمالی بالاتر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه (EMA 50 روزه؛ موج قرمز) نزدیک به 27580 دلار است.

اگر این اتفاق بیفتد، قیمت بیت کوین می تواند یک بار دیگر سطح مقاومت کلیدی 30000 دلار را آزمایش کند، جایی که رد شدن در اولین تلاش احتمالاً بالا خواهد بود.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD. منبع: TradingView

برعکس، عقب نشینی از متحرک متحرک نمایی 50 روزه می تواند قیمت بیت کوین را به سمت سطح حمایت اصلی بعدی برای جهش احتمالی در متحرک نمایی 200 روزه (موج آبی) نزدیک به 25000 دلار سوق دهد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید