چرا قیمت بیت کوین امروز کاهش یافته است؟


قیمت بیت کوین کاهش یافته است و زیر 17000 دلار معامله می شود و این نگرانی سرمایه گذاران را افزایش داده است که هنوز به کف خود نرسیده است.

قیمت بیت کوین (BTC) شاهد کاهش تدریجی شتاب صعودی بود و در دسامبر به پایین ترین سطح ماهانه 16736 دلاری رسید.

این حرکت به دنبال افت بازار در سراسر جهان است که قبلاً رکوردهای تسلیم بیت کوین را پس از سرایت ناشی از FTX شکسته است.

سهام پس از از دست دادن نزدیک به 1000 امتیاز از ابتدای هفته، روز را با اندکی افزایش آغاز کردند. تا به امروز، قیمت بیت کوین ارتباط نزدیکی با سهام دارد و سرمایه گذاران بازار سهام نگران بحث های سیاستی در نشست بعدی کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در دسامبر هستند.

همبستگی بیت کوین با سهام تحقیقات مرموز

در حالی که برخی از تحلیلگران بر این باورند که پایین بیت کوین نزدیک است، برخی دیگر معتقدند که به دلیل همبستگی نزدیک بیت کوین با DXY و سهام، کاهش بیشتر در راه است.

بیایید دلایل اصلی کاهش قیمت بیت کوین را بررسی کنیم.

داده های زنجیره ای «بالاترین زیان تحقق یافته» در تاریخ را نشان می دهد

قیمت بیت کوین به روند نزولی که نزدیک به یک سال است و استرس اخیر ناشی از ورشکستگی FTX واکنش نشان می دهد. آخرین افت قیمت زمانی محقق شد که تحلیلگران پیش بینی کردند کف بازار نزولی پیدا شده است.

داده های Glassnode نشان می دهد که بیت کوین در نسبت سود به زیان تحقق یافته به پایین ترین حد خود رسیده است.

بیت کوین متوجه سود و زیان شد. منبع: Glassnode

در حالی که این داده ها نشان می دهد که بازیابی قیمت بیت کوین امکان پذیر است، بازار کلی ممکن است به تشدید این ضررها ادامه دهد. به طور کلی، این زیان های بزرگ می تواند با حذف کامل برخی از دارایی ها از بازار، بازیابی را متوقف کند.

افزایش نرخ بهره در ایالات متحده و خارج از کشور بر قیمت بیت کوین تأثیر می گذارد

بر اساس گزارش شاخص قیمت مصرف کننده، تورم در آمریکا در ماه اکتبر نسبت به ماه قبل 0.4 درصد افزایش یافته است. تورم عامل تعیین کننده در افزایش نرخ بهره بود.

گزارش شاخص بهای مصرف کننده، بیشترین فشارسنج فشار تورمی در ایالات متحده، در ماه اکتبر نسبت به ماه مشابه سال قبل 7.7 درصد افزایش یافت.

با توجه به اینکه رویداد گزارش CPI قرار است در 13 دسامبر برگزار شود، بیت کوین ممکن است همچنان شاهد نوسانات باشد زیرا کل بازار به اعداد واکنش نشان می دهد.

سرایت FTX منجر به حذف اهرم و کاهش نقدینگی در بازار کریپتو شد

طی دو هفته گذشته، اسناد ترازنامه و سایر صفحات گسترده فاش شده، درجه بالایی از انسجام را که بین بازارسازانی مانند FTX، Alameda و دیگر بازیگران اصلی در صنعت کریپتو رخ داده است، برجسته کرده‌اند.

Grayscale Bitcoin Trust در حال حاضر دارای 633000 BTC است که آن را به یکی از بزرگترین دارندگان دارایی دیجیتال تبدیل می کند. جنسیس تریدینگ، یکی دیگر از زیرمجموعه‌های گروه ارز دیجیتال (DCG)، در معرض FTX قرار گرفت و شکافی یک میلیارد دلاری در ترازنامه نوسان اخیر آنها ایجاد کرد. با توجه به اینکه جنسیس در تلاش برای تامین منابع مالی است و نشان می دهد که ممکن است چاره ای جز اعلام ورشکستگی نداشته باشد، سرمایه گذاران معتقدند رویداد قو سیاه بعدی در راه است.

دارایی های BTC مقیاس خاکستری. منبع: شیشه سکه

ما این کاهش را مستقیماً از طریق کاهش حجم معاملات مشاهده می کنیم، زیرا بازارسازان و شرکت ها برای حفظ فعالیت های خود تلاش می کنند. طبق تحقیقات Arcane، در 29 نوامبر، حجم واقعی نقدینگی در بیت کوین به 510 میلیون دلار رسید که کمترین میزان از اکتبر 2020 است. لازم به ذکر است که این آمار شامل Binance نمی شود.

حجم واقعی روزانه BTC-USD. منبع: تحقیقات محرمانه

مربوط: چرا امروز بازار کریپتو کاهش یافته است؟

یکی دیگر از شواهد بحران نقدینگی در بازار کریپتو از سوی شرکت برتر استخراج بیت کوین Blockstream است که 70 درصد کمتر از ارزش گذاری شرکت سرمایه جذب کرده است. این مدرک دیگری است که نشان می دهد پیامدهای FTX می تواند همچنان در شرکت های بزرگ موج بزند.

SoFi نیز تحت فشار تنظیم کننده ها قرار دارد. کمیته بانک سنا در 21 نوامبر به این شرکت هشدار داد که استانداردهای بانکی را رعایت کند. پاسخ از SoFi تا 8 دسامبر درخواست می شود. علاوه بر نامه ارسال شده به SoFi، کمیته بانکی سنا نامه ای به جانت یلن، وزیر خزانه داری ارسال کرده و از او خواسته است که وارد عمل شود و گسترش را کاهش دهد.

آیا شانسی برای تغییر مسیر قیمت بیت کوین وجود دارد؟

به نظر نمی رسد که عدم قطعیت های کوتاه مدت در بازار ارزهای دیجیتال چشم انداز بلندمدت سرمایه گذاران نهادی را تغییر داده باشد. به گفته رابین وینس، مدیر عامل BNY Mellon، نظرسنجی انجام شده توسط این بانک نشان داد که 91 درصد از سرمایه گذاران نهادی علاقه مند به سرمایه گذاری در دارایی های توکن شده در سال های بعد بودند.

حدود 40 درصد از آنها در حال حاضر ارزهای رمزنگاری شده را در سبد خود دارند و حدود 75 درصد به طور فعال در حال سرمایه گذاری یا در نظر گرفتن دارایی های دیجیتال هستند.

نگرانی ها پس از سقوط FTX زیاد است و انحلال گسترده بیت کوین با زیان های واقعی و همبستگی با محیط کلی سهام کلان منعکس می شود. با نزدیک شدن به FOMC، واگذاری های بیشتری برای کاهش ریسک امکان پذیر است.

در بلندمدت، فعالان بازار انتظار دارند که قیمت بیت‌کوین افزایش یابد، به‌ویژه زمانی که بانک‌ها و مؤسسات مالی بیشتری حتی در میان هرج و مرج به پول دیجیتال برای پرداخت روی می‌آورند.

نظرات و نظرات بیان شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات Cointelegraph.com نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است، شما باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهید.


نویسنده: Kyle White

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید