چرا کارمزد اتریوم بالا است؟

اگر از سرمایه‌گذاران و معامله گران بازار ارز‌های دیجیتال باشید، احتمالا تا به امروز هنگام انتقال دارایی‌ها متوجه کارمزد بسیار بیشتر شبکه اتریوم نسبت به دیگر شبکه‌های بازار شده‌اید. کارمزد‌های اتریوم برخی زمان‌ها به حدی بالا هستند که انجام تراکنش‌های خرد و چند دلاری در آن غیرممکن می‌شود.

طی سالیان گذشته با افزایش محبوبیت و ترافیک بلاک چین اتریوم، کارمزد تراکنش‌های این شبکه نیز به شدت افزایش یافت است و بسیاری را وادار کرده است تا به جای اتریوم، از دیگر شبکه‌های بلاک چینی برای نقل و انتقال ارز‌های دیجیتال خود استفاده کنند.

اگر برای شما نیز چرایی کارمزد‌های بالای اتریوم سؤال شده است، مطالعه این مقاله را از دست ندهید زیرا به چرایی بالا بودن هزینه‌های شبکه و همچنین برخی راه حل‌ها برای کاهش این هزینه می‌پردازیم.

آشنایی با شبکه اتریوم و گس فی

عرضه اتریوم یک نقطه عطف در بازار ارز‌های دیجیتال به شمار می‌رود زیرا اولین شبکه و ارز دیجیتالی بود که تسلط بیت کوین بر بازار را به چالش کشید و خدمات جذاب و کاربردی متنوعی از جمله قرارداد‌های هوشمند را معرفی کرد.

اتریوم یک پلتفرم غیرمتمرکز است که به کمک قرارداد‌های هوشمند، به توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا برنامه و پلتفرم‌های خود را بر بستر بلاک چین اتریوم ایجاد و عرضه کنند. این موضوع باعث شده است تا بسیاری از توسعه‌دهندگان علاقه‌مند به بلاک چین به ابزار‌ها و خدمات مورد نیاز خود دسترسی داشته باشند و طی سالیان گذشته برنامه‌های خود را به سادگی در شبکه اتریوم عرضه کنند.

به همین دلیل پس از عرضه، خرید اتریوم (ETH) نیز به سرعت میان سرمایه‌گذاران و کاربران سراسر جهان محبوبیت پیدا کرد و هم اکنون بزرگترین اکوسیستم غیرمتمرکز و فعال حوزه دیفای را در اختیار دارد و از هزاران برنامه غیرمتمرکز پشتیبانی می‌کند.

همانند دیگر شبکه‌های بلاک چینی، اتریوم برای ادامه فعالیت به کاربران خود وابسته است و به همین دلیل کارمزد‌ها را در شبکه پیاده‌سازی کرده است تا به مشارکت‌کنندگان پاداش دهد و آن‌ها را به ادامه فعالیت تشویق کند. این کارمزد در شبکه اتریوم گس (Gas) نام دارد که در زمان انجام تراکنش‌ها از کاربران دریافت می‌شود.

هزینه های گس اتریوم براساس عوامل مختلفی تغییر می‌کند که مهم ترین آن ازدحام شبکه است. با افزایش محبوبیت اتریوم، تعداد تراکنش‌ها در شبکه نیز به طور چشم‌گیری افزایش یافت و ازدحام شبکه را رقم زد.

با توجه به اینکه اتریوم یک شبکه بلاک چینی قدیمی در بازار است، از مقیاس‌پذیری چندان خوبی بهره‌مند نیست و ازدحام شبکه منجر به ایجاد تأخیر در تراکنش‌ها و همچنین افزایش کارمزد‌ها شده است. به همین دلیل معمولاً در زمانی که روند قیمتی صعودی است و سرمایه‌گذاران فعالیت خود را در بازار افزایش می‌دهند، شبکه اتریوم نیز افزایش کارمزدها را تجربه می‌کند.

تراکنش‌های توکن اتریوم تنها عامل افزایش هزینه کارمزد به شمار نمی‌روند و برنامه‌های غیرمتمرکز این شبکه نیز بر افزایش هزینه‌ها تأثیرگذار هستند. طی سالیان گذشته حوزه دیفای و برنامه‌های غیرمتمرکز با محبوبیت قابل توجهی همراه بوده‌اند که به طور مستقیم بر افزایش هزینه گس تأثیر داشته است.

به عنوان مثال، افزایش محبوبیت ناگهانی توکن‌های غیرمثلی و مجموعه‌های NFT برای مدتی تراکنش‌های زیادی را روانه شبکه اتریوم کردند که افزایش هزینه گس را نیز به دنبال داشت.

پیچیدگی قرارداد‌های هوشمند نیز در تعیین کارمزد تراکنش‌ها نقش دارد. قرارداد‌های هوشمند پیچیده‌تر به منابع محاسباتی بیشتری نیاز دارند که در نتیجه هزینه‌های گاز را بیشتر می‌کند. با پیچیده‌تر شدن برنامه‌های غیرمتمرکز و عملکرد‌های آن‌ها، کارمزد شبکه اتریوم نیز صعودی بوده است.

البته توسعه‌دهندگان اتریوم نیز بیکار نبوده‌اند و طی سالیان گذشته ارتقا‌های مختلفی را در راستای بهبود مقیاس‌پذیری اتریوم و همچنین کاهش کارمزد‌ها انجام داده‌اند که اثرات مثبت خود را داشته است. با این حال کارمزد این شبکه همچنان در مقایسه با برخی شبکه‌های دیگر مانند ترون بیشتر است.

راه حل کاهش کارمزد شبکه اتریوم

با وجود کارمزد‌های بالای شبکه اتریوم، تمام سرمایه‌گذاران ملزم به استفاده از این شبکه برای تراکنش‌های خود نیستند. یکی از راه حل‌های کاهش کارمزد تراکنش توکن اتریوم و دیگر ارز‌های فعال در شبکه اتریوم، استفاده از شبکه‌های انتقال دیگر بازار است.

طی سالیان گذشته شبکه‌های بلاک چینی مختلفی عرضه شده‌اند که انتقال توکن‌های اتریوم و دیگر ارزهای دیجیتال را با کارمزد‌های کمتر امکان‌پذیر کرده‌اند. استفاده از این شبکه‌ها آسان است و در صرافی و کیف پول‌های مختلف پشتیبانی می‌شوند. هم اکنون برخی از صرافی‌های داخلی مانند بیت 24 نیز در زمان خرید، فروش و انتقال ارز‌های دیجیتال شبکه‌های مختلف را در اختیار کاربران قرار می‌دهند تا براساس نیاز خود، از شبکه‌ای کم کارمزد استفاده کنند.

شما نیز پس از ثبت نام و تکمیل روند احراز هویت سریع در صرافی بیت 24، علاوه بر بازار معاملاتی با پشتیبانی بیش از 580 ارز دیجیتال متنوع، به ده‌ها شبکه انتقال مختلف از جمله کاردانو، بی ‌ان بی ‌چین (بایننس اسمارت چین) و ترون دسترسی دارید و می‌توانید ارز‌های دیجیتال خود را بر بستر این شبکه‌های کم کارمزد نگهداری و منتقل کنید.

هم اکنون این شبکه‌ها با سرعت بالا و کارمزد پایین خود به جایگزین مناسبی برای شبکه پرکارمزد اتریوم تبدیل شده‌اند و کیف پول‌های مختلف بلاک چینی نیز از این شبکه‌های انتقال پشتیبانی می‌کنند.

در صورتی که درباره این شبکه‌ها اطلاعات زیادی ندارید، می‌توانید با تیم پشتیبانی 24 ساعته بیت 24 در تماس باشید تا شما را برای خرید و انتقال ارز‌های دیجیتال با کمترین کارمزد راهنمایی کنند.

جمع‌بندی

کارمزد‌های بالا شبکه اتریوم همواره یک موضوع منفی نیست، این کارمزد از جمله عواملی به شمار می‌رود که امنیت شبکه اتریوم را فراهم می‌کند و باعث شده است تا اتریوم در طول فعالیت خود با قطعی و بحران‌های قابل توجه مواجه نشود. با این حال هزینه‌های زیاد شبکه اتریوم می‌تواند مانعی برای کاربران و سرمایه‌گذاران بازار در زمان انجام تراکنش‌ها باشد و هم اکنون انجام بسیاری از تراکنش‌ها و پرداخت هزینه‌های خرد با این ارز دیجیتال امکان‌پذیر نیست.

اما همانطور که گفته شد راه حل‌هایی نیز وجود دارند و با انتخاب یک صرافی پیشرفته که از شبکه‌های مختلف انتقال پشتیبانی می‌کند، می‌توانید هزینه‌های خود را کاهش دهید تا محدود به استفاده از شبکه پرکارمزد اتریوم نباشید. بنابراین برای شروع سرمایه‌گذاری و معاملات ارز‌های دیجیتال مهم است که در انتخاب صرافی دقت کافی را داشته باشید و ویژگی‌ها و خدمات مختلف آن را بررسی کنید.

اشتراک گذاری و حمایت

دیدگاهتان را بنویسید