چه کسی NFT ها را اختراع کرد: تاریخچه مختصری از توکن های تغییرناپذیر


آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چه کسی توکن های تغییرناپذیر، با نام مستعار NFT را اختراع کرد؟ جدول زمانی شامل سکه های رنگارنگ، کوانتومی، کریپتوپانک و موارد دیگر است.

احیا و تجدید حیات: بازار NFT بهبود یافته و NFT های خاص بیت کوین را راه اندازی می کند

این بخش که در سال 2022 سقوط کرد، در سال 2023 دوباره وارد روند صعودی شد و علاقه مندان NFT را خوشحال کرد.

در بیشتر سال 2022، رشد در بخش NFT ثابت باقی ماند. عوامل کلان اقتصادی شور و شوق در بازار NFT را کاهش داد. حتی متاورس قبل از اینکه از رادار بیفتد، موضوع گفتگو بود. بخش متاورس مارک زاکربرگ 13.72 میلیارد دلار در سال 2022 از دست داد.

با این حال، سال 2023 لبخندی بر لبان علاقه مندان به NFT نشاند. Ordinals که در ژانویه 2023 راه اندازی شد، از ارتقای بیت کوین Taproot در سال 2021 بهره می برد که NFT های خاص بیت کوین را روی زنجیره فعال می کند. تا فوریه 2023، Yuga Labs، اولین تنظیم کننده NFT در جهان، اعلام کرد که مجموعه جدیدی از NFT ها، “TwelveFold” که در شبکه بیت کوین منتشر می شود، در دسترس خواهد بود. سیر تکاملی مفهوم سکه های رنگی، شماره های ترتیبی شماره های سریالی هستند که روی یک ساتوشی واحد و منحصر به فرد چاپ می شوند.

بر اساس داده‌های DappRadar، بازار NFT در ماه فوریه ۲ میلیارد دلار در کل حجم معاملات ثبت کرد که نسبت به ماه قبل ۱۱۷ درصد افزایش داشت. این حرکت تا ماه مارس ادامه یافت و داده‌ها تنها کاهش جزئی به زیر 2 میلیارد دلار را نشان می‌داد. BCC Research پیش‌بینی می‌کند که صنعت NFT تا سال 2027 دارای ارزش بازار 125.60 میلیارد دلار و نرخ رشد ترکیبی سالانه 27.7٪ (2022-2027) باشد.

داده‌های انباشته از DappRadar و Dune نشان می‌دهد که در ماه مارس در مجموع حدود 5.8 میلیون NFT فروخته شده است، در حالی که در ماه فوریه تقریباً 6.5 میلیون NFT فروخته شده است. معاملات اتریوم NFT (1.81 میلیارد دلار) در ماه فوریه تقریباً مشابه ماه مارس (1.82 میلیارد دلار) بود.

گسترش فراتر از اتریوم: بلاک چین های غیر اتریوم و اکوسیستم NFT

عوامل خاصی باعث شد NFTها در سال 2021 به شدت افزایش پیدا کنند. استانداردهای جدیدی را برای بلاک چین های مختلف، به ویژه NFT ها تعیین کرده است.

NFT ها در سال 2021 شاهد افزایش عرضه و تقاضا بودند. طبق گزارش شرکت داده NFT NonFungible.com، معاملات NFT در طول سال نزدیک به 21000 درصد رشد کرد و به بیش از 17 میلیارد دلار رسید.

استفاده از NFT در بازار هنر یکی از عوامل اصلی افزایش بود. ظهور هنر دیجیتال فضای قابل تایید دیگری را برای هنرمندان فراهم کرده است تا خلاقیت خود را به نمایش بگذارند و آثار خود را ذخیره کنند. به لطف این مزایا، هنر دیجیتال مورد توجه قرار گرفت و به پیشرفت برکت NFT کمک کرد.

این زمانی بود که خانه های حراج معروفی مانند کریستیز و ساتبی حراج های خود را به صورت آنلاین منتقل کردند. علاوه بر این، این حراج ها همچنین شامل آثار هنری بودند که به محبوبیت NFT ها دامن زدند. کریستیز جایی بود که «Every Day: The First 5000 Days» NFT بیپل با رکورد 69 میلیون دلار فروش داشت. فروش در این مقیاس توجه بلاک چین های غیر اتریوم و علاقه مندان به بلاک چین را به NFT ها جلب کرده است.

بلاک چین هایی مانند کاردانو، سولانا، فلو و تزوس که با شوق NFT احیا شدند، شروع به کار بر روی پلتفرم های خود برای NFT کردند. عملیاتی شدن قراردادهای هوشمند در Cardano در سپتامبر 2021 توسعه برنامه های NFT را در این پلتفرم تسهیل کرد. چندین استاندارد جدید توسط بلاک چین های مختلف برای تعیین اصالت دارایی های تغییرناپذیر ایجاد شده است.

یکی از نکات برجسته سال، تغییر نام فیسبوک به عنوان متا و ورود به فضای متاورس بود. NFT ها همیشه بخشی جدایی ناپذیر از دنیای متا بوده اند که منجر به افزایش تقاضا برای NFT ها شده است.

ظهور NFT در بازی و متاورس: از CryptoPunks تا Axie Infinity

اتریوم با معرفی مجموعه ای از استانداردهای توکن، حرکت پیوسته NFT ها را به سمت بلاک چین تسهیل کرد. استاندارد توکن به توسعه دهندگان نحوه استقرار توکن های جدید را اطلاع می دهد.

موفقیت Rare Pepes توسط Larva Labs، یک شرکت توسعه نرم‌افزار دنبال شد که سری پرکار NFT CryptoPunks خود را که توسط جان واتکینسون و مت هال ساخته شده بود، راه‌اندازی کرد. این پروژه با الهام از فرهنگ پانک لندن دارای 10000 قطعه منحصر به فرد است و هیچ دو شخصیتی شبیه هم نیستند. CryptoPunks موفقیت بزرگی بوده است و اساس بسیاری از پروژه های NFT از جمله یکی از بزرگترین مجموعه های NFT، Bored Ape Yacht Club را تشکیل داده است.

راه اندازی بزرگ بعدی CryptoKitties بود که در جریان هکاتون ETHWaterloo در اکتبر 2017 فاش شد. این بازی به بازیکنان امکان خرید، فروش و ایجاد NFT هایی را می دهد که نشان دهنده گربه های مجازی با ویژگی های مورد نظر در اتریوم هستند. پس از CryptoKitties، بازی های NFT به طور فزاینده ای محبوب شده اند.

بازی‌های NFT با پروژه‌های متاورس ترکیب شده‌اند تا شتاب جدیدی ایجاد کنند. یکی از پروژه‌های کلیدی این دوره، Decentraland مبتنی بر اتریوم بود، دنیای مجازی که به بازیکنان اجازه می‌دهد بازی‌ها را کشف کنند و دارایی بسازند و جمع‌آوری کنند.

در اکتبر 2018، Axie Infinity، یک بازی جنگی مبتنی بر NFT، منتشر شد. این توپ رولینگ را برای بازی های برد-پلی (P2E) فراهم می کرد که به بازیکنان اجازه می داد در حین بازی جوایز درون بازی کسب کنند. این یک بازی ویدئویی پیشگام در بلاک چین اتریوم است که دارای Axies است، موجوداتی که NFT های کمیاب با ویژگی های منحصر به فرد هستند. بازیکنان با استفاده از Axies وارد نبردها می شوند و ویژگی های بیشتری را به آنها اضافه می کنند.

تکامل NFT ها: از سکه های رنگی تا ظهور Pepes نادر و Spells of Genesis

همانطور که گفته شد، داستان با سکه های رنگارنگ ایجاد شده برای نشان دادن و مدیریت مالکیت دارایی های دنیای واقعی در بلاک چین شروع شد. آنها با بیت کوین (BTC) به دلیل عنصر “غیرقابل تعویض” که یک ابزار منحصر به فرد را برای آنها فراهم می کرد متفاوت بودند.

با نشان دادن جهش فوق العاده ای در قابلیت های بیت کوین، سکه های رنگی از تکه های کوچک بیت کوین تشکیل شده بودند که می توانست به اندازه یک ساتوشی باشد. مثال‌هایی از استفاده از سکه‌های رنگی، مانند نمایش مالکیت، کوپن‌ها یا استفاده به‌عنوان کلکسیون‌های دیجیتال، اشتراک‌ها، سهام و توکن‌های دسترسی به مردم کمک کرده است تا پتانسیل انتشار دارایی بلاک چین‌ها را درک کنند.

با این حال، بیت کوین هرگز قرار نبود به عنوان پایگاه داده ای برای توکن ها استفاده شود، به این معنی که سکه های رنگی فقط در سطح مفهوم باقی می مانند. اما توسعه مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را آغاز کرد که منجر به NFT شد. همانطور که قبلاً ذکر شد اولین NFT ها “کوانتوم” بود، یک انیمیشن هشت ضلعی شکل. ظهور اتریوم به NFT ها پلتفرم مورد نیاز برای پیشرفت را داد.

اولین NFT کوانتومی

یکی از پروژه های مهمی که امکان توسعه دارایی های دیجیتال در این دوره را فراهم کرد، پلتفرم Counterparty مبتنی بر بیت کوین بود. طیف وسیعی از NFT های “Rare Pepes” در The Counterparty و NFT به عنوان اثر هنری منتشر شده است. «Spells of Genesis» که بر روی اتریوم ایجاد شد، یکی دیگر از پروژه های مهم NFT بعد از The Counterparty بود.

تاریخچه مختصری از NFT: از پیدایش آن تا به رسمیت شناختن جهانی

آنچه با سکه های رنگی مبتنی بر بیت کوین در سال های 2012-2013 آغاز شد، در سال 2021 به یک پدیده تبدیل شد و هنوز در حال تکامل است. بلاک چین اتریوم نقش مهمی در گسترش NFT ها داشته است.

اگرچه سال 2021 سال توکن های غیرقابل تعویض (NFT) است، اما سال اختراع این فناوری نبود. کوین مک کوی “کوانتوم”، اولین NFT در بلاک چین Namecoin را در سال 2014 ضرب کرد. با این حال، ظهور سکه های رنگی مبتنی بر بیت کوین در سال های 2012-2013 آغاز مفهومی بود که منجر به توسعه توکن های BRC-20 شد. این ایده از مقاله ای که توسط Semen Rosenfield در سال 2012 نوشته شد نشات گرفت و راه را برای تکامل توکن های دیجیتال در بلاک چین بیت کوین هموار کرد.

اما جهان در سال 2017 متوجه NFT ها شد. این عمدتاً به دلیل ظهور بلاک چین اتریوم بود که از محدودیت های بلاک چین های قبلی برای میزبانی NFT فراتر رفت. اتریوم نه تنها راه حل قابل اعتماد NFT ها را برای موارد حیاتی مانند تولید توکن، ذخیره سازی، برنامه نویسی و تجارت ارائه کرد، بلکه مانع ورود برای راه اندازی پروژه های NFT را نیز کاهش داد.

تاریخچه مختصری از NFT ها را می توان به یک جدول زمانی تقسیم کرد:

جدول زمانی تکامل NFTها


نویسنده: Dilip Kumar Patairya

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *