صنعت کریپتو از جمله سام بانکمن-فرید چه نتیجه ای خواهد داشت؟


تصویر جلد از طریق Youtu.be

سلب مسئولیت: نظرات بیان شده توسط نویسندگان ما متعلق به خود آنها است و دیدگاه های U.Today را نشان نمی دهد. اطلاعات مالی و بازار ارائه شده در U.Today فقط برای اهداف اطلاعاتی است. U.Today مسئولیتی در قبال خسارات مالی وارد شده در طی معاملات ارزهای دیجیتال ندارد. قبل از تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری، تحقیقات خود را با تماس با کارشناسان مالی انجام دهید. ما معتقدیم که تمام محتوا تا تاریخ انتشار دقیق است، اما برخی از پیشنهادات ذکر شده ممکن است دیگر در دسترس نباشند.

حماسه FTX در حالی پایان یافت که مدیر عامل سابق FTX علیرغم مخالفت سام بنکمن-فرید به 25 سال زندان محکوم شد. پیامدهای این پرونده تاریخی ادامه خواهد داشت.

در ماه نوامبر، مدیر عامل سابق صرافی ارزهای دیجیتال منحل شده به هفت فقره کلاهبرداری و توطئه پولشویی محکوم شد. محکومیت او در اواخر ماه مارس منجر به بیش از دو دهه زندان پشت میله شد.

در طول محاکمه، سه دوست صمیمی سابق علیه بانکمن-فرید شهادت دادند و مدعی شدند که بانکمن-فرید به آنها دستور داده است که از وجوه FTX برای اهداف مختلف از جمله پرداخت بدهی های آلامدا، کمک های مالی سیاسی و خرید املاک و مستغلات لوکس در باهاما استفاده کنند. آنها به کلاهبرداری اعتراف کردند و در انتظار صدور حکم هستند.

بانکمن-فرید در دفاع از خود اعتراف کرد که در مدیریت ریسک اشتباه کرده است اما اتهامات سرقت را به شدت رد کرد.

رویای رمزنگاری به کابوس تبدیل شد

FTX که زمانی 32 میلیارد دلار ارزش داشت، در اواخر سال 2022 سقوط کرد و در بحبوحه سقوط گسترده تر ارزهای دیجیتال، اعلام ورشکستگی کرد. سقوط شرکت به سوء استفاده از وجوه مشتری برای سرمایه گذاری های مخاطره آمیز از طریق یک صندوق تامینی نزدیک به آن، Alameda Research نسبت داده شد. دادگاه حکم داد، بنیانگذار FTX، Bankman-Fried نیز با استفاده از وجوه مشتریان برای سرمایه گذاری های شخصی با ریسک بالا، در فروپاشی شرکت نقش داشته است.

Bankman-Fried تنها چهره رمزنگاری نیست که با مشکلات قانونی مواجه است. اخیراً، Terraform Labs و مدیر عامل سابق آن Do Kwon در یک دادخواست در شهر نیویورک به کلاهبرداری متهم شدند و Kwon از اوایل سال گذشته در مونته نگرو بازداشت شده است.

Changpeng Zhao، مدیرعامل سابق بایننس در اواخر آوریل به دلیل عدم اجرای پروتکل‌های ضد پولشویی در شرکت خود با محکومیت مواجه خواهد شد. او جریمه 50 میلیون دلاری و استعفای مدیرعاملی را پذیرفت.

عواقب فروپاشی FTX فراتر از ضررهای مالی بود و به اعتبار چهره های کلیدی مرتبط با FTX آسیب زد. این حادثه یک واکنش زنجیره‌ای از شکست‌های کریپتو در صنعت را برانگیخت که هنوز به طور کامل بهبود نیافته است. علاوه بر این، این حادثه جرقه بررسی نظارتی را برانگیخت و احساسات عمومی را نسبت به ارزهای دیجیتال در زمان حساسی که طبقه دارایی در حال به دست آوردن پذیرش جریان اصلی است، کاهش داد.

هیچ کس اهمیت نمی دهد تا زمانی که حادثه اتفاق بیفتد

در طول نوسانات قابل توجه بازار، سرمایه گذاران اغلب ریسک ها را نادیده می گیرند. Bankman-Fried پس از سال 2020 به شهرت رسید و پس از هجوم به بازار کریپتو، توجه سرمایه گذاران جدید از امور مالی سنتی را به خود جلب کرد. سرمایه گذاری 250 میلیون دلاری مایکل سیلر در بیت کوین نقطه عطفی در این دوره جدید بود.

قیمت واقعی BTC، منبع: IntoTheBlock

تمجید از Sequoia FTX نشان می‌دهد که چگونه سرمایه‌گذاران خطرپذیر در هنگام ورود به ماشین ساخت ارزهای دیجیتال، گاهی از انجام اقدامات لازم غفلت می‌کنند.

Alameda Research به‌شدت توسط توکن‌های FTT پشتیبانی می‌شد و با این فرض که قیمت‌های FTT ثابت می‌ماند و مشتریان از FTX خارج نمی‌شوند، کار می‌کردند. مشکل این نبود که مشتریان و سرمایه گذاران FTX بدون تأیید به SBF و شرکای آن اعتماد کردند. آنها در آن زمان به این موضوع اهمیت نمی دادند.

رگولاتورها پارادایم را انتخاب خواهند کرد

البته راه حل آسان این مشکل، مقررات است. همانطور که گری گنسلر، رئیس SEC در پی وضعیت FTX تاکید کرد: “کلاهبرداری ادعا شده توسط آقای Bankman-Fried زنگ خطری برای پلتفرم های رمزنگاری است که آنها باید با قوانین ما مطابقت داشته باشند. انطباق از سرمایه گذاران و کسانی که در پلتفرم های رمزنگاری سرمایه گذاری می کنند محافظت می کند. حفاظت مناسب از سرمایه مشتری و اقدامات آزمایش شده در زمان مانند جداسازی اهرمی.”

اما تبدیل صنعت کریپتو به امور مالی سنتی ممکن است کلاهبرداری را به طور کامل از بین نبرد. تلاش‌ها برای بهبود چارچوب‌های نظارتی و ترویج خودتنظیمی در صنعت کریپتو احتمالاً نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

این سوالات در بالاترین سطح بازار بسیار مهم هستند، زیرا اگر اکنون آنها را نادیده بگیریم، خطر از دست دادن آینده خود را داریم.
نویسنده: Dan Burgin

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید