پل کروگمن در مورد کریپتو چه اشتباهی می کند؟


کریپتوکارنسی در دهه گذشته تکامل یافته است، اما کروگمن هنوز در وایت پیپر بیت کوین در سال 2008 گیر کرده است.

در اواسط نوامبر، در حالی که بازارهای ارزهای دیجیتال از سقوط FTX در حال چرخیدن بودند، پل کروگمن، اقتصاددان برنده جایزه نوبل، از ستون نیویورک تایمز خود استفاده کرد تا یک بار دیگر دارایی های رمزنگاری شده را بی اعتبار کند. کروگمن در تلاش خود برای درک دارایی های رمزنگاری شده با ترکیب بیت کوین (BTC) با سایر ارزهای دیجیتال، علیرغم اعتبار علمی غیرقابل انکار، یک باور غلط رایج را تکرار کرد.

علیرغم اینکه بیت کوین قدیمی ترین، با ارزش ترین و شناخته شده ترین عضو این دسته از دارایی های دیجیتالی در حال ظهور است، یک مورد استفاده منحصر به فرد دارد که با بقیه تفاوت های زیادی دارد. بنابراین، برای درک کل این کلاس دارایی، انتخاب دارایی با فایده ملموس تر به عنوان نقطه شروع منطقی تر است. به عنوان مثال، Filecoin ذخیره سازی برای فایل های دیجیتالی مشابه گوگل درایو یا دراپ باکس، اما به صورت غیرمتمرکز فراهم می کند. این شبکه به کاربرانی که فضای ذخیره‌سازی اضافی دارند این امکان را می‌دهد تا آن ظرفیت را با پرداخت هزینه به سایر کاربران اجاره کنند. این هزینه با توکن بومی شبکه که Filecoin نیز نامیده می شود پرداخت می شود. این مثال به مراتب بهتر بیشتر دارایی‌های رمزنگاری شده را نشان می‌دهد: شبکه‌ای که مشوق‌های مالی را برای خدمات به روشی غیرمتمرکز فراهم می‌کند و در نتیجه کارایی بیشتر و هزینه‌های کمتری را در نتیجه عدم وجود واسطه‌ها و طرف‌های مرکزی ایجاد می‌کند. اما بیت کوین متفاوت است.

پس بیت کوین دقیقا چیست؟ به نظر می رسد این نقطه کور دیگری در درک پل کروگمن باشد. بیت کوین در طول زمان تکامل یافته است، هم از نظر فناوری، به روز رسانی و بهبود عملکرد آن و هم از نظر برجسته ترین تز سرمایه گذاری. طبق ستون خود، کروگمن بیت کوین (و نیازی به گفتن ندارد، سایر دارایی های رمزنگاری شده) را به عنوان وسیله ای برای پرداخت می داند. در واقع، این هدفی بود که در وایت پیپری که بیت‌کوین را در سال 2008 راه‌اندازی کرد، توضیح داده شد و در سال‌های بلافاصله پس از انتشار آن نیز همینطور باقی ماند.

مربوط: کاهش Crypto چیزی بیش از یک محیط کلان است

با این حال، این پایان نامه در طول زمان تکامل یافته است. مهمتر از همه، در سال 2017، زمانی که یک بحث بزرگ در جامعه بیت کوین در مورد اولویت دادن به عملکرد آن به عنوان وسیله پرداخت یا خواص آن به عنوان ذخیره ارزش آغاز شد. اراده حامیان ذخیره ارزش غالب شد و مخالفان بیت کوین کش را ایجاد کردند. از آن زمان، اجماع غالب این بوده است که بیت کوین باید تلاش کند تا جایگزین طلا به عنوان ارزهای امانی، با مزایای اضافی مانند قابلیت حمل بیشتر و مقاومت در برابر ربودن شود.

با توجه به این ویژگی‌ها، همانطور که کروگمن به دروغ پیشنهاد کرد، بیت‌کوین در شرایط شدید مانند جنگ اوکراین و بحران تورمی ونزوئلا به‌شدت مورد توجه مردم عادی و نه جنایتکاران قرار گرفته است. واضح است که بیت کوین راه درازی در پیش دارد تا بتواند به طور موثر خود را به عنوان یک “ذخیره واقعی ارزش” تثبیت کند – اولین گام دستیابی به ثبات قیمت بیشتر خواهد بود. علاوه بر این، موارد استفاده دیگری نیز در توسعه وجود دارد. بهبود مقیاس‌پذیری لازم که آن را قادر می‌سازد به عنوان یک ابزار پرداخت رشد کند، به راه‌حل‌های به اصطلاح لایه ۲ مانند شبکه لایتنینگ اختصاص داده شده است. یکی از جدیدترین به‌روزرسانی‌های بیت‌کوین که در ماه سپتامبر اجرا شد، امکان ایجاد توکن‌ها را در شبکه آن فراهم کرده است. کریپتو به رشد خود ادامه داد، اما کروگمن همچنان به وایت پیپر 2008 پایبند بود. شکست نهایی بیت کوین به عنوان وسیله پرداخت به معنای پایان خود بیت کوین نیست، چه رسد به پایان تمام دارایی های رمزنگاری شده.

کروگمن با پشتوانه این سوء تفاهم در مورد ماهیت کلی دارایی های کریپتو، و به طور خاص بیت کوین، نتایجی می گیرد که اگرچه از نظر داخلی سازگار است، اما کاملاً نادرست است، مانند استدلال او مبنی بر اینکه صنعت کریپتو دوام نخواهد آورد. افزایش سطوح مقررات کروگمن در حالی که در سال 1998 درباره موضوع مشابهی بحث می کرد، به اشتباه گفت: “تا سال 2005، مشخص خواهد شد که تأثیر اینترنت بر اقتصاد بیشتر از دستگاه فکس نیست.” سوگیری آن نسبت به دارایی‌های رمزنگاری شده می‌تواند منجر به پیش‌بینی‌های اشتباهی شود که قول بدنام آن در مورد تأثیر آینده اینترنت.

مربوط: از نیویورک تایمز گرفته تا WaPo، رسانه‌ها بر سر بنکمن-فرید می‌چرخند

مقررات به خوبی طراحی شده برای شرکت هایی که خدمات مرتبط با دارایی های رمزنگاری شده را ارائه می دهند، مورد استقبال اکثریت قریب به اتفاق شرکت کنندگان در صنعت است و در واقع به عنوان توسعه ای تلقی می شود که اعتماد مورد نیاز سرمایه گذاران را برای سوق دادن این فناوری به سمت پذیرش انبوه افزایش می دهد. علاوه بر این، بسیاری از خدمات ارائه شده توسط این شرکت ها ماهیت مالی دارند و همانطور که رویدادهای متوالی امسال به ما نشان داده است، اثرات مسری دارد. این خود نیاز به مقررات بیشتر را توجیه می کند. همانطور که کروگمن در خط اول پست خود بیان می کند، “رویدادهای اخیر نیاز به تنظیم مقررات ارزهای دیجیتال را روشن کرده است.” در این مورد حق با او بود.

بحران ایجاد شده توسط FTX احتمالا به تنظیم کننده ها کمک می کند تا تلاش های خود را در سراسر جهان افزایش دهند و در نهایت دارایی های رمزنگاری و فناوری بلاک چین را یکپارچه کنند. این بحران پایان بازی برای کریپتو نیست، همانطور که پیش‌بینی‌های نادرست کروگمن به معنای پایان شهرت او نیست.

ژائو مارکو براگا دا کونا او مدیر پورتفولیو در Hashdex است. او مدرک کارشناسی ارشد خود را در اقتصاد از Fundação Getulio Vargas دریافت کرد و سپس دکترای خود را در مهندسی برق و الکترونیک از دانشگاه کاتولیک پاپی در ریودوژانیرو دریافت کرد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: João Marco Braga da Cunha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید