VeChain (VET) چیست و چگونه کار می کند؟

VeChain (VET) چیست و چگونه کار می کند؟


VeChain یک بلاک چین سازگار با قرارداد هوشمند است که برای تقویت زنجیره تامین و تسریع پذیرش انبوه فناوری بلاک چین طراحی شده است.

ثابت شده است که ویژگی‌های کلیدی فناوری بلاک چین، از جمله تمرکززدایی، تغییر ناپذیری، شفافیت و اتوماسیون، می‌تواند موارد استفاده متنوعی را برای مشاغل مختلف فراهم کند. با این حال، با توجه به هزینه‌های ساخت و نگهداری برنامه‌های مبتنی بر بلاک چین، بهره‌گیری کامل از مزایای آن برای کسب‌وکارها دشوار و پرهزینه است.

با اتخاذ دفتر کل توزیع شده، بسیاری از پروژه ها تلاش هایی را برای کاهش موانع ورود انجام داده اند. VeChain یکی از این پلتفرم های بلاک چین است که برای ترویج استفاده گسترده از فناوری بلاک چین ایجاد شده است. یکی از مشکلات عمده ای که سازمان های زنجیره تامین با آن مواجه هستند، فقدان شفافیتی است که بلاک چین با توانمندسازی کسب و کارها برای انجام معاملات مستقیم و بدون اشخاص ثالث هدف آن را حل می کند. همچنین امکان به اشتراک گذاری داده ها را بین ذینفعان فراهم می کند و از ادغام بیشتر خدمات مالی و لجستیک پشتیبانی می کند.

در این مقاله بلاک چین عمومی VeChain چیست، ویژگی های منحصر به فرد VeChain، نحوه کار VeChain (VET)، نحوه خرید VeChain و نحوه عملکرد VeChain Staking بحث خواهد شد.

VeChain (VET) چیست؟

یک بلاک چین عمومی به نام VeChainThor برای استفاده گسترده از فناوری بلاک چین توسط شرکت‌هایی در هر اندازه طراحی شده است و به عنوان بلوک ساختمانی برای یک اکوسیستم بلاک چین سازمانی انعطاف‌پذیر و توسعه‌پذیر عمل می‌کند.

به گفته VeChain، اتریوم، علیرغم اینکه یک نقطه عطف تکنولوژیکی قابل توجه است، برای اجرای برنامه های کاربردی غیرمتمرکز تجاری در مقیاس بزرگ (DApps) مناسب نیست. این به این دلیل است که اتریوم چارچوب حاکمیتی قوی ندارد که به تغییرات سریع و شفاف پروتکل برای رسیدگی به مشکلات یا پیشرفت‌های نوظهور اجازه دهد.

همچنین، هیچ مدل اقتصادی قابل قبولی در بلاک چین اتریوم وجود ندارد که کسب‌وکارها را از اجرای DApp‌های خود با هزینه قابل کنترل و قابل پیش‌بینی محدود کند. علاوه بر این، با توجه به اینکه قیمت اتر (ETH) چقدر نوسان است، ممکن است شرکت‌ها نتوانند قیمت‌های آتی اتریوم یا هزینه نگهداری یک برنامه غیرمتمرکز مبتنی بر اتریوم را برای مدت زمان معینی پیش‌بینی کنند. بنابراین چه چیزی VeChain را منحصر به فرد می کند؟

بلاک چین VeChainThor امیدوار است با استفاده از ویژگی‌های متا تراکنش، روش اجماع اثبات اعتبار (PoA)، مکانیزم حاکمیت روی زنجیره و یک سیستم دو توکن منحصر به فرد، مشکلات فوق را حل کند.

ویژگی های تراکنش متا

برای پذیرش سازمانی، ویژگی‌های متا تراکنش VeChain به کاربرپسند ساختن توسعه کمک می‌کند، همانطور که در زیر مورد بحث قرار گرفته است:

  • پرداخت چند جانبه: مدل فریمیوم یک برنامه غیرمتمرکز توسط طرح‌های مجوز کارمزد تراکنش انعطاف‌پذیر برای تعامل یکپارچه با کاربران فعال می‌شود. با پروتکل نوآورانه واگذاری هزینه VeChain، یک سازمان می تواند یک قرارداد هوشمند و حساب گاز تعیین شده برای مدیریت هزینه های گاز مورد نیاز برای استفاده از شبکه داشته باشد.
  • چرخه عمر تراکنش قابل کنترل: با استفاده از فیلدهای تراکنش Expiration و BlockRef، کاربران می توانند تعیین کنند که تراکنش در صورتی که در یک بلوک گنجانده نشده باشد، چه زمانی اجرا یا منقضی شود.
  • عملیات چندوظیفه‌ای: توسعه‌دهندگان می‌توانند پرداخت‌ها را به صورت دسته‌ای انجام دهند، تماس‌های زیادی را به عملکردهای قراردادی مختلف در یک عملیات واحد وارد کنند و ترتیب تماس‌ها را با استفاده از عملیات اتمی چندوظیفه‌ای کنترل کنند.
  • وابستگی به فرآیند: کاربران می توانند وابستگی هایی را تنظیم کنند تا اجرای فرآیندها را تا زمانی که اقدام مربوطه پردازش نشده است متوقف کنند و اطمینان حاصل کنند که دستور اجرا نیازهای تجاری را برآورده می کند.

مکانیسم اجماع POA

PoA به مشکلات رایجی که کسب و کارها با اتلاف انرژی و ارتقای بی اثر با آن مواجه هستند، می پردازد. دستور VeChain به دلایل زیر کارآمد است:

  • اگر Autority Masternodes به لطف قرارداد هوشمند داخلی به روز نشود، می توان از هارد فورک جلوگیری کرد.
  • قدرت محاسباتی کم برای اطمینان از امنیت شبکه و یکپارچگی اجماع مورد نیاز است.
  • این بنیاد به شدت هویت همه اپراتورهای Authority Masternodes را تأیید می کند.

مدیریت

کمیته راهبری که توسط جامعه ناظر بر اکوسیستم VeChain انتخاب می‌شود، تصمیماتی را اتخاذ می‌کند (شامل مراحلی مانند پیشنهاد، تأیید و اجرا) با کمک مکانیسم حاکمیت روی زنجیره و اجرای آنها را تضمین می‌کند. از دیگر مزایای چنین سیستمی می توان به عدم اطمینان کمتر توسعه سازمانی و فنی به دلیل رای گیری مبتنی بر نقش اشاره کرد.

اقتصاد توکن دوگانه

اکوسیستم VeChain شامل دو توکن است: VeChain Token (VET) و VeChainThor Energy (VTHO). اولین توکن، VET، برای تولید دومین توکن VTHO و پرداخت یا حواله به سایر کاربران VeChain استفاده می شود. با توکن VTHO، کارمزد تراکنش تعیین می شود و هزینه های توسعه گاز و قرارداد هوشمند پلت فرم تحت پوشش قرار می گیرد.

VeChain (VET) چگونه کار می کند؟

این پلتفرم از یک الگوریتم اجماع PoA استفاده می کند که به امن تراکنش ها در شبکه بلاک چین با استفاده از شبکه ای متشکل از 101 اپراتور Authority Masternode کمک می کند. این اپراتورها با حفظ قوانین حاکمیت VeChainThor، معاملات قرارداد هوشمند را انجام می دهند.

تحت هدایت کمیته راهبری، کاربران باید بررسی‌های دقیق «مشتری خود را بشناس» (KYC) را تکمیل کنند و بتوانند به عنوان یک تجارت، توسعه‌دهنده یا سایر نهادها در رشد شبکه سهیم باشند. همچنین، یک سیستم دو نشانه منحصر به فرد (در بالا مورد بحث قرار گرفت) به شرکت ها این امکان را می دهد که از سفته بازی و نوسانات بیش از حد بازار در امان باشند و از هزینه های عملیاتی اطمینان بیشتری داشته باشند.

VeChain ToolChain محصول اصلی ارائه شده توسط پلتفرم بلاک چین VeChainThor است که به شرکت ها در هر اندازه امکان می دهد خدمات و محصولات جدید را به طور مشترک توسعه دهند. VeChain ToolChain پلت فرم به عنوان یک سرویس (PaaS)، نرم افزار به عنوان یک سرویس (SaaS) و بلاک چین به عنوان یک سرویس (BaaS) را برای ایجاد ارزش برای سهامداران مختلف، ترویج شفافیت، و ایجاد استراتژی های جدید، ارائه بینش در مورد چرخه عمر محصول فراهم می کند.

به عنوان مثال، PaaS توزیع کم‌کد VeChain به مشتریان این امکان را می‌دهد تا قالب‌های فرآیند طراحی کنند و از ابزارهای داخلی استفاده کنند تا از ساختن برنامه‌های بلاک چین خود از ابتدا جلوگیری کنند. علاوه بر این، ردیابی و نظارت بر ایمنی مواد غذایی SaaS طیف وسیعی از ویژگی‌های قابل ردیابی آسان مانند گواهینامه‌های کیفیت را به صنعت غذا و نوشیدنی ارائه می‌کند تا ارتباط برقرار کند و آگاهی برند را به طور قابل اعتماد افزایش دهد.

از طریق BaaS، VeChain یک API آرامش بخش برای خدمات استاندارد قرارداد هوشمند ارائه می دهد. این دو سیستم کامپیوتری از API آرامش بخش، یک رابط برنامه نویسی کاربردی، برای تبادل امن اطلاعات از طریق اینترنت استفاده می کنند.

همچنین، با توجه به توکنومیکس VeChain، 70٪ از تمام کارمزدهای تراکنش سوزانده می شود که باعث کاهش عرضه در گردش می شود و 30٪ باقیمانده به اپراتورهای مسترنود می رسد. برای دارندگان گره، VeChainThor یک ساختار پاداش پایدار ارائه می دهد.

تاریخچه VeChain: چه کسی پشت VeChain است؟

سانی لو، مدیر ارشد سابق اطلاعات لویی ویتون چین، VeChain را با Changpeng Zhao (موسس چینی-کانادایی Binance) در سال 2015 به عنوان یکی از شرکت های تابعه Bitse، ارائه دهنده راه حل های مبتنی بر بلاک چین، تاسیس کرد. توکن VEN زمانی بر روی پلتفرم اتریوم اجرا می‌شد، اما در سال 2018 VeChain به بلاک چین خود تغییر نام داد و خود را به عنوان بلاک چین VeChainThor (VET) تغییر نام داد.

از طریق شفافیت داده ها، VeChain امیدوار است صنعت زنجیره تامین را مختل کند. این کسب و کار با چندین شرکت از جمله مایکروسافت، PWC، BMW، رنو و فولکس واگن همکاری کرده است تا از ویژگی های منحصر به فرد بلاک چین VeChainThor برای بهبود عملیات تجاری خود استفاده کند.

مربوط: چگونه از فناوری بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین استفاده می شود؟

چگونه VeChain بخریم؟

بسته به حوزه قضایی خود، یک صرافی رمزنگاری را انتخاب کنید که از ارز دیجیتال VeChain (VET) پشتیبانی می کند و یک کیف پول برای ذخیره توکن های خود خریداری کنید. از طرف دیگر، می توانید توکن های خود را در کیف پول صرافی نگه دارید.

VeChain همچنین کیف پول Thor را به طور خاص برای ارز دیجیتال خود توسعه داده است که با اندروید و iOS سازگار است. با این حال، توکن‌های VeChain با کیف‌پول‌هایی مانند MetaMask ناسازگار هستند، زیرا مبتنی بر بلاک چین اتریوم نیستند. مرحله آخر خرید مقدار مورد نظر توکن های VET و انتقال آنها به کیف پول انتخابی خود برای محافظت است.

مراحل اساسی برای خرید VeChain (VET) در Binance عبارتند از:

آیا می توانید علاوه بر خرید VET با VeChain درآمد غیرفعالی کسب کنید؟ به طور معمول، کاربران باید ابتدا ارزهای دیجیتال دیگری مانند بیت کوین (BTC) را خریداری کنند و پس از یافتن کیف پول یا صرافی ای که از سهامداری VeChain پشتیبانی می کند، بیت کوین خود را با VET مبادله کنند. برخلاف سایر ارزهای دیجیتال، هیچ استخری برای کسب درآمد بیشتر VTHO با ترکیب سرمایه گذاری های VET وجود ندارد.

مربوط: چگونه با بیت کوین درآمد رمزنگاری غیرفعال به دست آوریم؟

آیا VeChain NFT دارد؟

در کنار موارد استفاده در زنجیره تامین VeChain، اکوسیستم توکن غیر وفاداری (NFT) نیز در حال تکامل است. برای ایجاد و تجارت توکن های VIP-181 که در بلاک چین VeChain نگهداری می شوند، یک بازار غیرمتمرکز NFT به نام VeSea وجود دارد. بنیاد VeChain استاندارد VIP-181 را معرفی کرد که عملکرد اصلی توکن ها را در قراردادهای هوشمند فراهم می کند.

کاربران برای فروش، خرید و ذخیره NFT در VeSea به یک کیف پول سازگار با VeChain نیاز دارند که با VeChain Sync2 و VeChainThor Wallet سازگار است. علاوه بر این، به دلیل اثربخشی بلاک چین، VeSea هیچ هزینه گازی ندارد. با این حال، کاربران باید 2.5٪ کارمزد تراکنش بپردازند.

VeChain دو مجموعه NFT را ارائه می دهد: VeKings و Paper Project. ۸۱۴۷ اثر هنری در سری VeKings NFT وجود دارد که وایکینگ‌ها و والکیری‌ها، نمادهای امپراطوری باشکوه VeChain را به تصویر می‌کشند. در مجموع 11880 NFT منحصر به فرد ایجاد شده، پروژه تعاملی کاغذ NFT را تشکیل می دهند که توسط هنرمند ساکن کالیفرنیای جنوبی Emmet Ahlstrom توسعه و مدیریت می شود.

اگر کسی در حال حاضر دارایی از این دو مجموعه NFT داشته باشد، VeSea تا 100٪ تخفیف به آنها ارائه می دهد. World of V یکی دیگر از بازارهای VeChain NFT است که با کیف پول رایگان Sync2 سازگار است. علاوه بر این، این پلتفرم پشتیبانی کامل از صدور را ارائه می‌دهد، از پروژه‌های جدید NFT از طریق پانل راه‌اندازی استقبال می‌کند، و به دارندگان توکن غیرقابل تعویض اجازه می‌دهد تا NFT‌های خود را در اکوسیستم سازنده به اشتراک بگذارند.

آیا VeChain سرمایه گذاری خوبی است؟

هدف VeChain تسریع پذیرش انبوه فناوری بلاک چین با پرداختن به مسائلی مانند هزینه بالای نگهداری یک DApp مبتنی بر اتریوم است. علیرغم موارد استفاده VeChain در مدیریت زنجیره تامین و سایر صنایع، انتخاب سرمایه گذاری به اهداف مالی و مشخصات ریسک-بازده بستگی دارد.

با این حال، سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتالی که احساس می‌کنید به اعتماد بیشتری نیاز دارد می‌تواند مخاطره‌آمیز باشد و ممکن است پولی را که به سختی به دست آورده‌اید از دست بدهید. بنابراین، تصمیمات تخصیص دارایی خود را بر اساس انتظارات خود از بازگشت سرمایه قرار دهید.

با این حال، آیا شبکه VeChain امن است؟ VeChain با تعدادی از شرکت‌های امنیتی از جمله Hosho، Secureware، SlowMist و HackenProof همکاری می‌کند تا آسیب‌پذیری‌های احتمالی را پیدا کند و به طور فعال از تهدیدات سایبری جلوگیری کند.

آینده VeChain

VeChain یک پلتفرم قرارداد هوشمند سطح 1 است که به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند منحصر به فرد و DApps را در بالای آن بسازند. کاربردهای آن در لجستیک، مدیریت زنجیره تامین و سایر صنایع به کسب و کارها کمک می کند تا عملیات خود را بهبود بخشند. با این حال، از منظر سرمایه گذاری، همیشه لازم است که جوانب مثبت و منفی قبل از تخصیص پرتفوی سنجیده شود.

در مورد VeChain نیز همینطور است، زیرا آینده نامشخص است. با این حال، غیرقابل پیش بینی است که آیا VeChain به اتریوم جدید تبدیل می شود یا خیر. در هر صورت، دیدن اینکه VeChain چگونه با رقبای خود رقابت می کند و راه حل های مختلفی برای کسب مزیت رقابتی ارائه می دهد، هیجان انگیز خواهد بود.


نویسنده: Jagjit Singh

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉