نسبت ریسک / پاداش در معاملات ارزهای دیجیتال چیست و چگونه از آن استفاده می شود؟


نسبت ریسک/پاداش در معاملات کریپتو، ضرر یا سود بالقوه یک معامله است که برای ارزیابی سودآوری استفاده می‌شود.

نسبت ریسک/بازده یا نسبت ریسک/بازده معیاری است که معمولاً در تجارت استفاده می‌شود که سود بالقوه یک معامله را با ضرر احتمالی مقایسه می‌کند. با این حال، این پاداشی است که معامله‌گران برای ریسکی که انجام می‌دهند انجام می‌دهند.

برای مثال، سرمایه‌گذاری با نسبت ریسک/پاداش 1:3 به این معناست که به ازای هر دلاری که سرمایه‌گذار خرج می‌کند، اگر معامله به نفع او پیش برود، آنها سه دلار سود خواهند داشت. نسبت ریسک/پاداش برای معاملات ارزهای دیجیتال، چه در معاملات روزانه یا چه سرمایه‌گذاری‌های بلندمدت رمزنگاری معروف به «هدلینگ» تعیین‌کننده است.

برای درک بهتر، بیایید این را در زمینه تجارت کریپتو در نظر بگیریم.

نسبت ریسک / پاداش چگونه محاسبه می شود؟

با فرض اینکه قیمت فعلی اتر (ETH) 2000 دلار باشد، یک معامله گر ارز دیجیتال ممکن است تصمیم بگیرد که یک موقعیت خرید (خرید) با پارامترهای زیر وارد کند:

قیمت ورودی: 2000 تومان

قیمتی که آنها ETH را می خرند.

توقف ضرر: 1800 دلار

اگر قیمت اتریوم کاهش یابد، که به نفع معامله‌گر نیست، نقطه توقف ضرر جایی است که آن‌ها اتریوم به دست آمده را (به ازای ضرر) می‌فروشند و از ضرر بیشتر جلوگیری می‌کنند. به عبارت دیگر، آنها 200 دلار به ازای هر ETH خریداری شده با 2000 دلار در معرض خطر هستند.

سود بگیرید: 3000 دلار

اگر قیمت اتریوم افزایش یابد، قیمت برداشت سود نقطه ای است که در آن اتریوم را می فروشند، در این صورت سود 1000 دلار با پاداش 1000 دلار به ازای هر اتریوم وجود خواهد داشت.

تعداد زیادی ماشین حساب نسبت ریسک/پاداش برای معاملات ارزهای دیجیتال به صورت آنلاین در دسترس هستند. با استفاده از مثال بالا، می توانید به صورت دستی نسبت ریسک / پاداش را به صورت زیر محاسبه کنید:

  • ریسک اولیه به ازای هر ETH 200 دلار است (فاصله بین قیمت ورودی 2000 دلار و قیمت توقف ضرر 1800 دلار).
  • ردیف سود، پاداشی معادل 1000 دلار به ازای هر اتریوم ارائه می دهد که نسبت ریسک به پاداش 1:5 (ریسک 200 دلار تقسیم بر پاداش 1000 دلاری) را ارائه می دهد.

در اینجا فرمول نسبت ریسک به پاداش آمده است:

مطالب مرتبط: مجله تجاری چیست و چگونه از آن استفاده کنیم

مزایا، معایب و اگر نسبت ریسک/پاداش چیست؟

نسبت ریسک به سود به معامله گران کمک می کند تا ریسک ها و پاداش های بالقوه یک معامله را ارزیابی کرده و بر اساس آن تصمیم بگیرند. این به معامله گران اجازه می دهد تا با تنظیم دستورات توقف ضرر و گرفتن سطوح سود، به حداکثر رساندن سود و در عین حال محدود کردن زیان احتمالی، ریسک را به طور مؤثر مدیریت کنند.

با این حال، نسبت ریسک / پاداش معیاری برای مدیریت ریسک است و موفقیت در تجارت را تضمین نمی کند زیرا:

  • این بر اساس مفروضاتی در مورد حرکت قیمت آتی یک دارایی است که ممکن است همیشه معتبر نباشد.
  • ممکن است بیش از حد ساده شده باشد و سایر عوامل مهم مانند شرایط بازار، نقدینگی و هزینه های مبادله را در نظر نگیرد.

به عنوان مثال، اگر بازار به طور ناگهانی بسیار بی ثبات شود (نوسانات قیمت بالا)، یک معامله گر ممکن است نیاز به تعدیل توقف ضرر یا گرفتن سطوح سود داشته باشد. و بازار کریپتو به ایجاد نوسانات معروف است.

پس از محاسبه نسبت ریسک/پاداش، معامله‌گر باید ارزیابی کند که آیا این نسبت با استراتژی تجاری و تحمل ریسک او مطابقت دارد یا خیر. با این حال، برای معاملات ارزهای دیجیتال نمی توان تنها به نسبت ریسک / پاداش اعتماد کرد. معامله گران باید این را در ارتباط با سایر استراتژی های مدیریت ریسک، برنامه های تجاری و نظم و انضباط برای موفقیت استفاده کنند.

چگونه نسبت ریسک / پاداش را بهینه کنیم؟

نسبت ریسک / پاداش خوب در نظر گرفته می شود؟ در حالی که 1:2 به عنوان یک نسبت ریسک / پاداش عملی و بهینه در ارزهای دیجیتال (مانند معاملات سنتی) دیده می شود، هیچ قانون ثابتی برای استفاده از این نسبت بسته به انتظارات و استراتژی معامله گران وجود ندارد.

دستیابی به نسبت ریسک/بازده بهینه مستلزم متعادل کردن ریسک و بازده بالقوه یک معامله است که به تحمل ریسک و استراتژی معاملاتی بستگی دارد. معیارهای مختلف می توانند با نسبت ریسک / پاداش همراه باشند یا به معامله گران اجازه دهند تا آن را بهینه کنند.

در اینجا نحوه استفاده از نسبت ریسک/پاداش برای معاملات ارزهای دیجیتال آورده شده است:

اندازه موقعیت

اندازه موقعیت لزوماً یک معیار یا معیار نیست. مقدار سرمایه (سرمایه دارایی رمزنگاری شده) تخصیص یافته به هر معامله است. تعیین اندازه موقعیت یک جزء حیاتی از استراتژی مدیریت ریسک تجاری است. این به کنترل ضررها و سودهای احتمالی یک تجارت کمک می کند.

اندازه موقعیت مستقیماً بر نسبت ریسک / پاداش تأثیر می گذارد، به این معنی که اندازه موقعیت بزرگتر می تواند سود بالقوه و زیان احتمالی معامله را افزایش دهد. برعکس، اندازه موقعیت کوچکتر می تواند سود و زیان احتمالی را محدود کند.

درصد پیروزی

نرخ برد نسبت تعداد کل معاملات سودآور به کل معاملات است که میزان سودآوری معاملات یک معامله گر را اندازه گیری می کند. نرخ برد بالا به این معنی است که معامله‌گر دائماً معاملات سودآوری انجام می‌دهد و مجبور نیست خیلی به معاملات برنده بزرگ تکیه کند. بر این اساس، معامله‌گر می‌تواند از نسبت ریسک/پاداش کمتر و مطمئن‌تری استفاده کند، که همچنان می‌تواند سودآور باشد زیرا معامله‌گر اغلب برنده می‌شود.

از سوی دیگر، نرخ برد کمتر به این معنی است که معامله‌گر باید بیشتر به معاملات برنده بزرگ برای کسب درآمد و مواجهه با ریسک‌های نوسانات مرتبط با نسبت ریسک/پاداش قابل توجه‌تر تکیه کند.

حداکثر افت (MDD)

حداکثر افت یک معیار کلیدی است که معامله گران باید هنگام ارزیابی نسبت ریسک/بازده معاملات خود در نظر بگیرند. این بزرگترین درصد کاهشی است که یک معامله‌گر تا به حال در حساب معاملاتی خود از بالاترین مقدار آن قبل از شروع کاهش مشاهده کرده است. این بزرگ‌ترین مقدار پولی را که یک معامله‌گر در حساب خود از دست داده است را در بالاترین ارزش آن اندازه‌گیری می‌کند، قبل از اینکه اوضاع بد شود. بنابراین، حداکثر افت چگونه بر نسبت ریسک / پاداش تأثیر می گذارد؟

فرض کنید یک معامله گر نسبت ریسک/پاداش 1:2 دارد، به این معنی که 1 دلار را به خطر می اندازد تا به طور بالقوه 2 دلار سود کند. همچنین تصور کنید که حداکثر افت استراتژی معاملاتی 50 درصد باشد. در این حالت، معامله گر به طور بالقوه می تواند نیمی از حساب معاملاتی خود را قبل از اینکه استراتژی معکوس شود و دوباره سودآور شود، از دست بدهد.

بنابراین، حتی اگر نسبت ریسک / پاداش مثبت باشد، ریسک کلی استراتژی ممکن است بسیار بالا باشد. یکی از راه‌های دور زدن این موضوع، استفاده از یک استاپ ضرر محکم و جلوگیری از از دست دادن احتمالی حداکثر افت است. با این حال، این به معنای نسبت ریسک / پاداش کمتر است.

این در مورد یافتن تعادل مناسب بین مدیریت حداکثر ریسک نزولی و حفظ نسبت ریسک / پاداش مناسب است.

انتظار

چشم انداز احتمال کسب سود بلندمدت در مجموعه ای از معاملات یا سرمایه گذاری ها را اندازه گیری می کند. سودآوری بلندمدت یک استراتژی تجاری یا سرمایه گذاری را اندازه گیری می کند. انتظارات مثبت مانند هدف نهایی کم و بیش همه ابتکارات تجاری است.

مشابه نرخ برد، نرخ ضرر درصد زیان ده است. میانگین اندازه سود و زیان میانگین سود و زیان در مجموعه ای از معاملات یا سرمایه گذاری ها است.

نسبت ریسک به سود نقش مهمی در تعیین انتظار دارد. نسبت ریسک/پاداش بالا به این معنی است که سود بالقوه مهمتر از زیان احتمالی است. به این معنی که اگر یک معامله گر 33 درصد از معاملات خود را برنده شود، مثلاً با نسبت ریسک به پاداش 1:2، میانگین بازده او دو برابر میانگین ضرر او است، که به معنای انتظارات بالاتر است. برعکس، برای یک نسبت ریسک/پاداش پایین، معامله گران به سود بیشتری (نرخ برد) نیاز خواهند داشت.

هنگام تعیین نسبت ریسک/بازده در معاملات ارزهای دیجیتال چه عواملی باید در نظر گرفته شود؟

معمولاً چند عامل بر تجارت ارزهای دیجیتال تأثیر می گذارد و معامله گران ریسکی را برای به دست آوردن سود مورد نظر متحمل می شوند. در اینجا چند مورد است:

نوسانات بازار کریپتو

اگر یک چیز وجود دارد که اکوسیستم ارزهای دیجیتال به آن بدنام است – به غیر از هک و تقلب – این است که صحنه معاملات تا چه حد بی ثبات است. نسبت ریسک به سود را با ارزیابی دقیق آن تعیین کنید.

نقدینگی

به زبان ساده، نقدینگی به ذخایر، توکن ها یا استخرهای سکه های موجود برای مبادله اشاره دارد. این به معنای توانایی خرید و فروش سریع و آسان دارایی است. نقدینگی کم یک دارایی کریپتو می تواند ریسک تجارت را افزایش داده و سود را دشوارتر کند.

قدرت فناوری زیربنایی

آنچه توکن معاملاتی نشان می دهد، یعنی مشکلی که حل می کند و پتانسیل رشد آن، به شدت بر ریسک معامله با آن تأثیر می گذارد. هر چه توکن معتبرتر و معتبرتر باشد، ریسک معامله با آن کمتر است.

چشم انداز نظارتی

دنیای ارزهای دیجیتال با توجه به مقرراتی که پیرامون حوزه های قضایی خود ایجاد کرده است، راه درازی در پیش دارد. و هر قانون جدید (یا به روز شده) مستقیماً بر احساسات تجاری تأثیر می گذارد.

مطالب مرتبط: سود و زیان (PnL) چیست و چگونه محاسبه می شود

نسبت ریسک / پاداش در معاملات ارزهای دیجیتال چقدر مهم است؟

همانطور که الاکلنگ دو نیروی متضاد را متعادل می کند، ریسک و بازده یک فرصت سرمایه گذاری نیز باید به دقت متعادل شود. نسبت ریسک/پاداش مستلزم تعدیل‌ها و توجه مداوم برای حفظ تعادل و اجتناب از دام‌های هر دو افراط است.

همانطور که در این مقاله توضیح داده شد، راه های زیادی برای بهینه سازی آن و عوامل متعددی وجود دارد که بر آن تأثیر می گذارد. اگرچه این یک معیار مهم است، اما یک جام مقدس نیست که موفقیت در هر استراتژی معاملات ارز دیجیتال را تضمین کند. نحوه عملکرد آن در مجموعه گسترده تر از استراتژی های معاملاتی و مدیریت ریسک را درک کرده و آزمایش کنید.


نویسنده: Marcel Deer

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید