پیپ در بازار فارکس چه فرقی با پیپ ارز دیجیتال دارد؟

معامله‌گران و سرمایه‌گذاران بازارهای مالی مختلف از جمله فارکس، قطعا با اصطلاح پیپ در فارکس آشنایی دارند. البته واژه کاربردی پیپ در ارز دیجیتال (بازار کریپتوکارنسی) و بازارهای FOREX و همچنین در حجم معاملاتی مختلف، می‌تواند معناهای متفاوتی داشته باشد؛ چنان‌که بسته به هر شرایط، خبر از جابه‌جا شدن ارقام سود و ضرر متفاوتی می‌دهد؛ اما مجموعا اصطلاح پیپ در فارکس، به کوچک‌ترین واحد ارزش نرخ ارز در سود و ضررهای معاملاتی اشاره دارد. بدون‌شک برای محاسبه ارقام کسب شده یا از دست رفته، تریدرها نیاز به آشنایی با مفهوم PIP و فرمول محاسبه آن خواهند داشت. در این مقاله سعی می‌کنیم به تمامی ابهامات ذهنی کاربران گرامی، پاسخ مناسبی دهیم.

پیپ در فارکس چیست؟

سوال بسیاری از کاربران حرفه‌ای این است که «پیپ در فارکس». پیپ که نام اختصاری «نقطه در درصد قیمت کلی» است، به کوچک‌ترین واحد قیمت ارز اشاره دارد؛ برای درک بیشتر این اصطلاح، تصور کنید که ارزش دلار نسبت به پوند، از 2.2522 به 2.2526 رسیده باشد. در چنین شرایطی، فرد دارای سرمایه دلاری، 4 PIP سود کسب کرده است. شاید در نگاه اول، این مبلغ بسیار کم به‌نظر برسد؛ اما در معاملات پرحجم، تفاوت‌های ویژه‌ای را در کسب خود رقم خواهد زد. تریدرها با توجه کافی به این اصطلاحات، می‌توانند ریسک معاملات خود را کنترل کرده و هنگام بروز نوسانات مربوط به تغییرات ارزش نرخ انواع دارایی‌ها در بازارهای مالی مختلف، از متحمل شدن ضررهای مالی فراوان جلوگیری می‌کنند.

در واقع کوچکترین واحد محاسبات سود و ضرر در بازارهای مالی را PIP می‌گویند. برای مثال در نظر بگیرید که ارزش دلار نسبت به یورو از ۱.۲۳۴۲ به ۱.۲۳۴۴ افزایش پیدا کرده است. در این حالت ۲ پیپ نرخ دلار نسبت به یورو رشد داشته است و فردی که در این معامله سرمایه‌گذاری کرده ۲ پیپ سود به‌دست آورده است . این نوع ارزش‌گذاری برای سرمایه‌گذاران نکته‌ای حیاتی محسوب می‌شود چرا که از ضرر‌های سنگین در نوسانات شدید جلوگیری خواهد کرد.

معامله‌گران همواره در بازار مالی فارکس، به میزان تأثیرگذاری و محاسبه Pip در فارکس توجه دارند. چنان‌چه یک تریدر بتواند به مقدار پیپ بیشتری در بازارهای فارکس دست یابد، سود حاصله برای وی مسلما بیشتر خواهد بود؛ اما در سوی مقابل اگر معامله‌گر توان محاسبه پیپ را نداشته باشد، اندازه مناسب معاملات خود را گم خواهد کرد و چه‌بسا ممکن است با زیان‌های قابل‌توجهی روبه‌رو شود!

آیا Pip در فارکس به‌صورت دستی محاسبه می‌شود؟

پس از آگاهی از مفهوم « pip چیست»، حالا ذهن معامله‌گران با این سوال روبه‌رو می‌شود که آیا پیپ در فارکس را باید به‌صورت دستی محاسبه کرد؟ پاسخ به این سوال «خیر» است؛ چراکه در بروکرهای حرفه‌ای، محاسبه‌های مربوط به پیپ به‌صورت اتومات عملیاتی می‌شود و برای افزایش سرعت تریدها و پرهیز از هرگونه اشتباهات دستی، هیچ‌گونه محاسبه دستی صورت نمی‌پذیرد.

نحوه محاسبه پیپ در فارکس با ماشین حساب هوشمند

بسیاری از پلتفرم‌های معاملاتی بزرگ جهان برای کمک به تریدرها، ماشین حساب‌های هوشمندی را در اختیار معامله‌گران خود قرار داده‌اند. صرافی ارز دیجیتال ایرانی والکس نیز این‌گونه ماشین حساب‌های هوشمند را به کاربران خود ارائه می‌دهد. البته این ماشین حساب‌های خاص، دارای اصطلاحات مختلفی هستند که کاربر باید روی آن‌ها تسلط داشته باشد. برای محاسبه ارزش پیپ در فارکس، کاربران مجموعا با سه اصطلاح اساسی روبه‌رو خواهند بود:

  • Pip Valueاین مفهوم، به «ارزش هر pip» اشاره دارد و عدد نهایی برای این پارامتر، به کنترل میزان ریسک و کسب سود و ضرر، کمک زیادی می‌کند.

  • Exchange Rateبسته به شرایط هر ترید، این اصطلاح مهم در ماشین حساب‌ها، در برخی از موارد به معنای نرخ و در برخی از مواقع به معنای میزان حجم معامله خواهد بود.

  • LOT: این اصطلاح پراهمیت، به میزان معینی از دلار آمریکا اتلاق می‌شود. غالبا معامله‌گران حرفه‌ای هر یک LOT را صد هزار دلار آمریکا در نظر می‌گیرند.

برای درک هرچه بیشتر نسبت میان LOT و Pip در فارکس، تصور کنید که در حجم معامله یک لات کامل (معادل صد هزار دلار آمریکا)، 1 پیپ سود نصیب‌تان شده است؛ این امر بدین معنی است که شما 10 دلار سود کرده‌اید. بر همین اساس، می‌توانید معاملات خود را بر مبنای دلار آمریکا، کنترل کنید؛ بنابراین با در نظر گرفتن یک پیپ سود در احجام معاملاتی مختلف لات‌ها، میزان سود شما متفاوت شده و برابر با اعداد زیر خواهد بود:

  • 1 واحد کامل LOT: کسب سود 10 دلار

  • 0.5 واحد لات: کسب سود 5 دلار

  • 0.1 واحد لات: 1 دلار سود

  • 0.05 واحد LOT: کسب سود 0.5 دلار

  • 0.01 واحد لات: سود 0.1$.

البته اگر بخواهید با ارزهایی به‌غیر از دلار به انجام معامله اقدام کنید، ماجرا متفاوت خواهد بود؛ اما باز هم نباید از محاسبه پیپ غافل شوید و چشم‌تان را روی تأثیر آن برای کاهش ریسک تریدها ببندید.

 

تفاوت پیپت و پیپ در فارکس

پیپت اصطلاح دیگری است که در بازارهای مالی و به‌خصوص معامله‌های سنگین، بایستی به آن توجه داشته باشید. معمولا برای محاسبه ارزش پیپ در ارز دیجیتال و بازار فارکس، چهارمین رقم اعشار در ارزش یک ارز، در نظر گرفته می‌شود. البته بعضی از بروکرها در محاسبات خود، اندازه و مقدار پیپ را بیشتر از 4 رقم اعشار در نظر می‌گیرند؛ بنابراین در این شرایط، واحد پیپت خودنمایی می‌کند و Pipette برای کوچک‌ترین تغییراتی که در واحد پیپ رخ می‌دهد، مورد محاسبه قرار می‌گیرد.

اهمیت مفهوم پیپ در ارز دیجیتال

محاسبات پیپ در ارز دیجیتال و در بازار کریپتوکارنسی، بسیار کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد و بیشتر برای بازارهای فارکس کاربرد دارند. محاسبه پیپ در بازار رمزارزها، بیشتر برای موارد مربوط به معاملات جفت ارزها به‌کار می‌رود. معاملات جفت ارزها غالبا بدین‌گونه است که دو ارز به‌صورت جفتی، با هم ترید می‌شوند؛ مثلا به ازای مقدار مشخصی از بیت کوین، می‌توانید ارز ریپل را خریداری کنید.

البته برای خرید ارز دیجیتال تتر، استفاده از پیپ در فارکس و بازارهای کریپتوکارنسی، کاربردهای بیشتری دارد؛ زیرا ارزش تتر بر مبنای تغییرات ارزش دلار، نوسان پیدا می‌کند. گاها بعضی از معامله‌گران ارزهای دیجیتال، تصور می‌کنند که باتوجه‌به در نظر گرفتن رقم چهارم اعشار برای پیپ‌ها، پیپ در فارکس ارزش زیادی ندارد؛ در‌حالی‌که محاسبه Pip به‌خصوص در معاملات سنگین کریپتوکارنسی، اهمیت زیادی برای کنترل ریسک و سود و ضرر دارد.

پیگیری اخبار ارزهای دیجیتال از منابع معتبر

به‌منظور آشنایی با مفهوم پیپ در فارکس، دیگر اصطلاحات حرفه‌ای مربوط به ترید و پیگیری اخبار دقیق حوزه رمزارزها، کاربران بایستی به منابع معتبری دسترسی داشته باشند. در این زمینه صرافی ارز دیجیتال والکس، علاوه‌بر ارائه یک پلتفرم ایمن معاملاتی با بیش از 100 نوع کوین مختلف و اعطای کیف پول دیجیتال، اخبار معتبر مربوط به حوزه بازارهای کریپتو کارنسی را نیز پوشش می‌دهد؛ بنابراین می‌توانید بر مبنای اخبار و شاخص‌های ارائه شده از سوی سرویس خبری صرافی مدرن والکس، با خیالی راحت به انجام تحلیل‌های بنیادی و تکنیکال اقدام کنید.

به‌طور کلی توصیه می‌شود تریدرهای کم‌دانش به آشنایی اصولی با انواع اصطلاحات، ابزارها و تحلیل‌ها روی بیاورند و به یک‌باره به دنیای خرید رمزارزها ورود نکنند؛ زیرا خرید و فروش انواع کوین بدون داشتن اطلاعات مناسب و پایه، می‌تواند منجر به ضررهای هنگفت برای معامله‌گران شود.

اشتراک گذاری و حمایت

دیدگاهتان را بنویسید