بارد گوگل چیست و چگونه کار می کند؟


پس از موفقیت ChatGPT، گوگل سرویس چت هوش مصنوعی Bard خود را راه اندازی کرد. در اینجا همه چیزهایی است که باید در مورد نسل بعدی چت بات های مجهز به هوش مصنوعی بدانید.

جایگزین های Google Bard

چت هوش مصنوعی مدتی است که وجود داشته است، اما اخیراً، فناوری‌های چت بات به لطف توانایی رو به رشد آنها در ارائه مکالمات به زبان طبیعی، به طور فزاینده‌ای مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

بسیاری از استارت آپ های فناوری برای توسعه سرویس چت هوش مصنوعی خود جدا از ChatGPT OpenAI کار کرده اند. در اینجا لیستی از برخی از رقبای بارد وجود دارد که باید تماشا کنید.

مایکروسافت بینگ

مایکروسافت برای توسعه جستجوهای مبتنی بر هوش مصنوعی با OpenAI همکاری کرده است. مدل زبان GPT-3.5 موتور جستجوی جدید بینگ را تقویت می کند و دارای دستیار چت بات است که می تواند پاسخ های زبان طبیعی را درست مانند Bard ارائه دهد. Bing در نسخه بتا است، اما پس از انتشار کامل، نتایج جستجوی استاندارد Bing و پاسخ ایجاد شده توسط ChatGPT را در اختیار کاربران قرار می دهد.

چت سونیک

ChatSonic یکی دیگر از سرویس‌های چت هوش مصنوعی است که توسط جستجوی Google ارائه می‌شود و به کاربران امکان می‌دهد تا در زمان واقعی درباره موضوعات بحث کنند، به لطف توانایی آن در دریافت فوری آخرین محتوای واقعی از طریق یک تولیدکننده متن مبتنی بر هوش مصنوعی به نام WriteSonic. کاربران به‌راحتی می‌توانند طراحی‌ها، متون و تصاویر هوش مصنوعی را ایجاد کنند، جدای از دریافت پاسخ به سؤالات. لازم به ذکر است که تنها نسخه آزمایشی آن رایگان است، در حالی که استفاده منظم از سرویس کامل، هزینه‌هایی را از 12 دلار در ماه از کاربران دریافت می‌کند.

یوچت

YouChat یکی دیگر از ربات های چت هوش مصنوعی است که توسط موتور جستجوی آلمانی You.com توسعه یافته است. ویژگی YouChat این است که پاسخ به سؤالات را ارائه می دهد و همچنین منابعی را برای راه حل هایی فراهم می کند که به کاربران امکان می دهد صحت پاسخ های سرویس را تأیید، بررسی و بررسی کنند.

Google Bard در مقابل ChatGPT

آخرین سرویس‌های پرطرفدار چت ربات‌های هوش مصنوعی، سؤالات امنیتی، حریم خصوصی و کارایی مختلفی را مطرح کرده‌اند. اما اولین سوالی که در ذهن همه وجود دارد این است که آیا Google Bard بهتر از ChatGPT است؟

به طور مشابه، هم Google Bard و هم ChatGPT OpenAI، چت ربات‌های هوش مصنوعی هستند که برای تعامل با انسان‌ها از طریق مدل‌های زبان طبیعی و یادگیری ماشینی برای تولید متن به گفتار طراحی شده‌اند.

با این حال، اینجاست که شباهت های آنها به پایان می رسد. در اینجا برخی از تفاوت های اصلی بین این دو سرویس آورده شده است.

استفاده بارد از نسخه سبک تر LaMDA به آن اجازه می دهد تا با قدرت محاسباتی کمتری اجرا شود و تعداد بیشتری از کاربران همزمان را مدیریت کند. این به آن برتری نسبت به ChatGPT می دهد، که شناخته شده است که در زمان های تقاضای بالا با کارایی دست و پنجه نرم می کند.

ChatGPT محتوا را بر اساس هوش مصنوعی مولد تولید می کند، نوعی سیستم هوش مصنوعی که می تواند متن، تصاویر یا رسانه های دیگر را در پاسخ به درخواست ها تولید کند. با این حال، چنین سیستمی آن را در برابر حملات سایبری و کلاهبرداری های عمیق آسیب پذیرتر می کند زیرا به طور مرتب از تصاویر یا فیلم های دیجیتال برای ایجاد محتوا استفاده می کند. از سوی دیگر، بارد به‌جای ارائه فهرستی از پاسخ‌ها و فایل‌هایی که می‌توان به راحتی جعل کرد، برای جستجو و ارائه ورودی‌های مکالمه‌ای که طبیعی‌تر و متنی‌تر به نظر می‌رسد، آموزش دیده است.

با این حال، ChatGPT در تلاش است تا جستجوها را اصلاح کند و نتایج جستجوی محاوره‌ای با صدای طبیعی تری را مطابق با Bard Google ارائه دهد. در ژانویه، OpenAi قراردادی 10 میلیارد دلاری با مایکروسافت امضا کرد تا ChatGPT را در موتور جستجوی Bing قرار دهد و نتایج جستجوی مبتنی بر چت بیشتری ارائه دهد.

تفاوت اصلی بین این دو سرویس این است که مجموعه داده های ChatGPT به اندازه سال 2021 به روز هستند، در حالی که Bard به اطلاعات جدیدتر متکی است. اینکه آیا این در آینده نزدیک تغییر خواهد کرد یا نه، باید دید. در همین حال، Bard نسبت به ChatGPT برتری دارد زیرا بر اساس نتایج جستجوی بسیار به روز شده گوگل است.

سرقت ادبی و مالکیت معنوی یکی از دغدغه های اصلی چت هوش مصنوعی است. OpenAI یک ابزار تشخیص سرقت ادبی ارائه می دهد که به معلمان کمک می کند تا دانش آموزان خود را در صورت استفاده از آنها برای تکالیف خود دستگیر کنند. بارد، از سوی دیگر، هنوز برنامه های خود را برای گنجاندن ابزار سرقت ادبی در پیشنهاد خود فاش نکرده است.

آیا Google Bard ایمن است؟

چت ربات های هوش مصنوعی هنوز در مراحل اولیه خود هستند و نگرانی های منطقی در مورد امنیت آنها وجود دارد. با این حال، شهرت گوگل برای قرار دادن امنیت در اولویت توسعه محصولاتش، دلگرم کننده است.

تاخیر گوگل در انتشار عمومی Bard نشان دهنده تمرکز کلی این شرکت بر کارایی و امنیت خدمات است. آزمایش مداوم از طریق آزمایش کنندگان مورد اعتماد نشان می دهد که این شرکت تمام اقدامات لازم را برای جلوگیری از هک و سایر حملات سایبری انجام داده است.

خیلی زود است که بگوییم بارد در امان است یا خیر. با این حال، تلاش‌های مداوم آن برای جمع‌آوری بازخورد کاربران و نتایج آزمایش، جامعه فناوری را به این باور رساند که چت ربات هوش مصنوعی گوگل در آینده به طور فزاینده‌ای امن خواهد بود.

چه کسی می تواند به Google Bard دسترسی داشته باشد؟

Google Bard در ابتدا فقط در ایالات متحده و بریتانیا پشتیبانی می شد و فقط برای آزمایش کنندگان مورد اعتماد قابل دسترسی است. در مارس 2023، این تجارت یک لیست انتظار برای عموم باز کرد.

کاربران Bard باید یک حساب Google شخصی داشته باشند و بیش از 18 سال سن داشته باشند. این سرویس در خارج از ایالات متحده و بریتانیا در دسترس نیست، اما به مرور زمان به سایر کشورها نیز گسترش خواهد یافت. کاربران باید به لیست انتظار Google Bard بپیوندند تا به طور مداوم از آن استفاده کنند. گوگل بازخورد اولیه کاربران را برای بهبود ربات چت هوش مصنوعی Bard جمع آوری می کند.

برای ملحق شدن به لیست انتظار، شهروندان ایالات متحده و بریتانیا باید از صفحه اصلی Bard بازدید کنند، به حساب Google خود وارد شوند، شرایط و ضوابط را بپذیرند و منتظر بمانند تا نوبت به سرویس آزمایش بپیوندند. مرورگرهای پشتیبانی شده کروم، سافاری، فایرفاکس، اپرا و ادجیوم هستند.

در ابتدا، انگلیسی ایالات متحده تنها زبان موجود است، اما برنامه‌هایی وجود دارد که بارد را تا حد امکان به بسیاری از زبان‌ها صحبت کند.

Google Bard چه زمانی منتشر شد؟

در 6 فوریه 2023، ساندی پیچای، مدیرعامل آلفابت اعلام کرد که شرکت مادر گوگل که پشت سرویس چت هوش مصنوعی قرار دارد، Bard را برای آزمایش‌کنندگان مورد اعتماد باز می‌کند و این سرویس برای همه در دسترس خواهد بود.

بسیاری بر این باورند که سرویس چت هوش مصنوعی گوگل هنوز برای عرضه عمومی آماده نیست، اما فشار ناشی از موفقیت ChatGPT و مطبوعات مثبت دلیل راه اندازی زودهنگام و غیرمنتظره آن بود. در واقع، در 21 مارس 2023، گوگل با دعوت از کاربران ایالات متحده و بریتانیا برای پیوستن به فهرست انتظار، دسترسی به Bard را باز کرد.

با این حال، انتشار زودهنگام، ارزش 100 میلیارد دلاری سهم بازار آلفابت را به دلیل تلاش اولیه برای پاسخ دادن به سؤال کاربر در طول یک نسخه نمایشی از دست داد، که منجر به یک اشکال شرم‌آور شد که بر شهرت چت هوش مصنوعی تأثیر گذاشت و محدودیت‌های Google Bard را برجسته کرد.

زمانی که محقق مایکروسافت، کیت کرافورد، اسکرین شات مکالمه خود را با ربات چت هوش مصنوعی به اشتراک گذاشت، یکی دیگر از مناقشات Google Bard بر شهرت سرویس چت هوش مصنوعی Alphabet تأثیر گذاشت.

اسکرین شات نشان داد که وقتی از بارد در مورد مجموعه داده‌هایی که استفاده می‌کرد پرسیدند، با فهرست کردن منابع عمومی و شرکت‌های شخص ثالث، از جمله ویکی‌پدیا، گیت هاب و حتی جی‌میل، پاسخ داد.

این محقق ادعا کرد که چت ربات هوش مصنوعی با استفاده از ابزار خاصی مانند جی میل محدودیت های قانونی را شکست. با این حال، حساب توییتر برای Google Workspace پاسخ داد“بارد یک آزمایش اولیه است که بر اساس مدل های زبان بزرگ است و اشتباهاتی را مرتکب خواهد شد. او در مورد داده های جیمیل آموزش ندیده است.» او از این مشکل طفره می رود.

بارد گوگل چگونه کار می کند؟

با استفاده از اصول LaMDA، Bard یک ابزار همه کاره است که به کاربران کمک می کند تخیل و بهره وری خود را برای تولید ایده ها و پروژه ها افزایش دهند.

از کارهای ساده‌ای مانند برنامه‌ریزی رویداد و تهیه دعوت‌نامه گرفته تا پرسیدن سؤالات در مورد موضوعات پیچیده، Bard تازه واردی است که در سرویس‌های چت هوش مصنوعی تنظیم شده است تا ارتباطات دیجیتال را مختل کند.

در نسخه اولیه، Bard از یک مدل سبک‌تر LaMDA استفاده می‌کند که به توان محاسباتی کمتری برای پاسخگویی به تقاضای کاربران همزمان نیاز دارد. Bard علاوه بر LaMDA تمام داده ها را از وب برای انتقال پاسخ ها بازیابی می کند. این یک چت مبتنی بر متن است که وظایف مختلفی را در یک رابط مینیمالیستی انجام می دهد، از جمله ایجاد انواع مختلف محتوا، خلاصه متون و ترجمه بین زبان های مختلف. زمینه گفتگو همچنین در مورد سؤالات بعدی کار می کند که یکی از ویژگی های جذاب آن است. کاربران می توانند با استفاده از دکمه های لایک یا دوست نداشتن بازخورد ارائه دهند.

شست بالا

چت هوش مصنوعی بصری است، استفاده از آن آسان است و دارای دکمه “بازنشانی چت” برای پایان دادن به مکالمه فعلی و شروع یک مکالمه جدید از ابتدا است.

بازنشانی چت

Google Bard رایگان است و نشان نداده است که برای استفاده در آینده، سازگار با اکثر خدمات موجود، هزینه ای دریافت خواهد کرد. همچنین، ادغام Bard با جستجوی Google می تواند به این معنی باشد که این سرویس رایگان باقی می ماند.

بارد هنوز نمی تواند کدنویسی کند و بر خلاف ChatGPT، پاسخ های او به کد فعلا به طور رسمی پشتیبانی نمی شود. اما این سرویس برای یادگیری کد آموزش می بیند که فرصت های زیادی را برای توسعه دهندگان و برنامه نویسان به طور یکسان باز می کند.

بارد گوگل چیست؟

پس از موفقیت ChatGPT OpenAI، چت ربات Google AI Bard برای تعداد محدودی از مردم در ایالات متحده و بریتانیا در دسترس قرار گرفت.

بارد یک آزمایش هوش مصنوعی مبتنی بر گفتار (AI) مبتنی بر مدل زبان برای برنامه‌های گفتگو (LaMDA)، یک مدل زبان هوش مصنوعی است که توسط گوگل در سال 2021 برای فعال کردن گفتگوی روان و همه‌کاره توسعه یافت. گفت‌وگوی چند وجهی، گفت‌وگویی است که در آن پاسخ به زمینه‌ی فعلی گفتگو مربوط می‌شود. بارد گفتار انسان را با استفاده از پردازش زبان طبیعی (NLP) و یادگیری ماشینی (ML) شبیه سازی می کند.

مدل‌های زبان مبتنی بر LaMDA و Bard Transformer، تریلیون‌ها کلمه را اسکن می‌کنند تا زمینه و معنا را بیاموزند و الگوهایی را که زبان انسان را تشکیل می‌دهند، تشخیص دهند. Transformer مدل زبان و معماری شبکه عصبی است که گوگل در سال 2017 اختراع و منبع باز شد. این شبکه عصبی مبتنی بر یک سیستم محاسباتی مبتنی بر هوش مصنوعی است که از مغز انسان الهام گرفته شده است.

توجه به این نکته ضروری است که مدل زبان ChatGPT، GPT-3 نیز بر روی آن ساخته شده است. با ردیابی روابط در داده های ترتیبی (که زمانی رخ می دهد که نقاط مجموعه داده به نقاط دیگر مجموعه داده بستگی دارد)، مدل ها در تولید محتوای اصلی و پیش بینی پاسخ ها خوب هستند.

با وجود استفاده از هزاران تست کننده قبل از راه اندازی برای بهبود کیفیت، ایمنی و دقت، بارد همچنان آزمایشی است. برای حرکت رو به جلو، نیاز به بازخورد مداوم از جامعه عمومی، ناشران و سازندگان دارد زیرا برخی از پاسخ‌های آنها ممکن است هنوز نادرست باشد یا حتی حاوی کلمات توهین‌آمیز باشد.

چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی Bard برای تکمیل جستجوی گوگل به عنوان یک همکار خلاق ایجاد شد که می تواند به نوشتن ایمیل، مقاله، جلسات طوفان فکری و کشیدن اطلاعات از وب از طریق دکمه «Google it» کمک کند.

موارد استفاده از Google Bard

Bard را می توان در وب سایت ها، برنامه ها یا پلتفرم های پیام رسان ادغام کرد تا پاسخ های واقعی و طبیعی به سوالات کاربران ارائه دهد.
نویسنده: Emi Lacapra

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید