الگوی صلیب طلایی چیست و چگونه کار می کند؟


صلیب طلایی یکی از محبوب ترین سیگنال های صعودی برای معامله گران ارزهای دیجیتال است، اما این بدان معنا نیست که شما باید فورا وارد بازار شوید.

یک الگوی متقاطع طلایی در نمودارها، معامله گران رمزارز را برای وعده فرصت های سودآور پیش رو هیجان زده می کند، که عمدتاً به دلیل نرخ موفقیت چشمگیر در بازارهای سنتی است.

صلیب طلایی برخلاف الگوی متقاطع مرگ نزولی به روندهای صعودی قبلی تمایل دارد. به عنوان مثال، از سال 1970، S&P 500 در کمتر از یک سال پس از رویداد متقابل طلایی، به طور میانگین حدود 15 درصد افزایش داشته است.

رکورد گلدن صلیب در بیت کوین (BTC) دارایی ارزهای دیجیتال نیز به همین ترتیب چشمگیر است. این اندیکاتور از سال 2010 تاکنون 7 بار در نمودارهای روزانه بیت کوین ظاهر شده است که 5 مورد از آنها منجر به رشد صعودی شده است.

الگوی صلیب طلایی چیست؟

قبل از بحث در مورد صلیب طلایی، اجازه دهید مؤلفه اصلی آن را که به عنوان میانگین متحرک (MA) شناخته می شود، مورد بحث قرار دهیم.

میانگین متحرک میانگین تغییر قیمت یک دارایی را در یک دوره زمانی معین ثبت می کند. از نظر ریاضی، آنها پس از افزودن مجموعه ای از قیمت ها (ثبت شده در یک بازه زمانی ثابت مانند ساعتی، چهار ساعته، روزانه، هفتگی، ماهانه و غیره) و تقسیم مجموع بر تعداد قیمت های مجموعه اندازه گیری می شوند.

مثال های میانگین متحرک

به طور سنتی، تماشاگران متقاطع طلایی بر دو میانگین متحرک خاص تمرکز می‌کنند: میانگین متحرک 50 روزه، که به MA کوتاه مدت تبدیل می‌شود، و MA 200 روزه، که به میانگین متحرک بلند مدت تبدیل می‌شود.

یک الگوی متقاطع طلایی زمانی تشکیل می شود که MA کوتاه مدت از MA بلندمدت عبور کند. به عبارت دیگر، مدل نشان می دهد که علاقه خرید در یک بازار معین در 50 روز گذشته نسبت به 200 روز گذشته افزایش یافته است.

تصویر صلیب طلایی

صلیب طلایی چگونه کار می کند؟

صلیب های طلایی معمولاً قبل از افزایش قیمت قابل توجه در بازارهای سنتی و ارزهای دیجیتال است، که یکی از دلایلی است که معامله گران آنها را به عنوان سیگنال خرید درک می کنند.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD با صلیب طلایی مارس 2020 و به دنبال آن افزایش 750 درصدی. منبع: TradingView

با این حال، مواردی نیز وجود داشت که خروج های جعلی به دنبال صلیب های طلایی بود. بنابراین، قبل از تصمیم گیری، الگوی ضربدر طلایی باید همراه با سایر شاخص های فنی ارزیابی شود.

برای شروع، معامله گران می توانند از شاخص قدرت نسبی (RSI)، یک نوسانگر حرکتی که شرایط خرید و فروش بیش از حد یک دارایی را تعیین می کند، برای پیش بینی عقب نشینی های بالقوه قیمت استفاده کنند.

مربوط: الگوی شمعدان دوجی چیست و چگونه می توان با آن معامله کرد؟

در فوریه 2020، این استراتژی ممکن است به بسیاری از معامله گران کمک کند تا از ضررهای عمیق تر جلوگیری کنند. بیایید ببینیم چرا.

در 1 فوریه 2020، ارزش سهام 50 و 200 روزه بیت کوین زمانی که در حدود 9500 دلار معامله شد، یک صلیب طلایی تشکیل داد. شور و شوق متوسطی به دنبال داشت و قیمت تا 10500 دلار طی دو هفته آینده افزایش یافت. در این دوره همچنین شاهد افزایش RSI روزانه بیت کوین به بالای 70، یعنی آستانه خرید بیش از حد بودیم.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD با شکست تقلبی طلایی. منبع: TradingView

شرایط خرید بیش از حد بیت کوین منجر به کاهش به سمت MA 50 و 200 روزه (محدوده 8500 تا 9200 دلار) شد. با این حال، با ورود به ماه مارس، قیمت آن در نهایت به زیر 4000 دلار رسید که در راستای رکود بازار جهانی ناشی از شروع شیوع کووید-19 بود.

مطالعه موردی توضیح می دهد که صلیب های طلایی در پیش بینی روندهای آینده 100٪ دقیق نیستند. در عوض، آن‌ها می‌توانند با استفاده از شاخص‌های مومنتوم و عوامل بنیادی برای پیش‌بینی حرکت قیمت در کوتاه‌مدت و بلندمدت به معامله‌گران و تحلیل‌گران کمک کنند.

این اندیکاتورهای مومنتوم می توانند شامل انحراف میانگین متحرک همگرایی (MACD)، RSI تصادفی، نرخ تغییر (ROC)، میانگین جهت شاخص (ADI) و غیره باشند.

به عبارت دیگر، به معامله گران توصیه می شود برای تشکیل صلیب طلایی خیلی زود خرید نکنند. در عوض، ممکن است منتظر بمانند تا قیمت به صورت جانبی یا نزولی تثبیت شود و قبل از تصمیم گیری برای ورود به معامله، حمایت کوتاه مدت پیدا کنند.

همچنین می توان با تغییر میانگین متحرک، تعریف صلیب طلایی را در شرایط نوسان بازار تغییر داد.

به عنوان مثال، استفاده از کارشناسی ارشد 20 دوره ای برای کارشناسی ارشد کوتاه مدت و کارشناسی ارشد 50 دوره ای برای کارشناسی ارشد بلند مدت. ترکیب MA 20-50 روزه از لحاظ تاریخی به معامله گران کمک کرده است تا روندهای کوتاه مدت بازار کریپتو را شناسایی کنند، همانطور که در زیر در دوره صعودی مارس 2020 تا نوامبر 2021 نشان داده شده است.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD با کراس اوورهای 20-50 MA. منبع: TradingView

صلیب های طلایی به معنای برنده شدن تضمینی نیست

اگرچه صلیب های طلایی در واقع قبل از افزایش قیمت های بزرگ در بازارهای بیت کوین و ارزهای دیجیتال ظاهر می شوند، اما خطر به دام افتادن گاوها همچنان وجود دارد.

در نتیجه، معامله‌گران باید مراقب سیگنال‌های متقاطع باشند، زیرا دنبال کردن کورکورانه آنها می‌تواند منجر به ضرر شود. همانطور که در بالا توضیح داده شد، سیگنال های نادرست ممکن است رخ دهد و مهم است که قبل از انجام هر معامله، هر ضربدر طلایی را با شاخص های فنی اضافی تأیید کنید.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید