الگوی شمعدان دوجی چیست و چگونه می توان با آن معامله کرد؟


کندل ADoji نشان دهنده بلاتکلیفی در بازار است که در آن رفتارهای خرید و فروش در یک بازه زمانی مشخص، یکدیگر را متعادل می کنند.

کندل Doji که ستاره Doji نیز نامیده می شود، نشان دهنده عدم تصمیم گیری بین خریداران و فروشندگان در بازار ارزهای دیجیتال است. این نوع کندل زمانی در نمودار تحلیل تکنیکال تایید می شود که قیمت افتتاح و بسته شدن تقریباً یکسان باشد.

الگوی دوجی در نمودار شمعدانی چیست؟

به عبارت ساده، Doji نشان می دهد که خریداران و فروشندگان یک دارایی یکدیگر را متعادل می کنند. با انجام این کار، تلاش خریداران برای افزایش قیمت توسط فروشندگان مسدود می شود. به همین ترتیب، تلاش‌های فروشندگان برای کاهش قیمت‌ها نیز توسط خریداران مختل می‌شود.

در نهایت، هر دو طرف قیمت را به سطح محوری می‌رسانند. به عنوان مثال، زمانی که قیمت بیت کوین (BTC) در یک روز معین با 20000 دلار باز و بسته می شود، حتی اگر قیمت آن بین 25000 دلار و 15000 دلار در یک دوره 24 ساعته در نوسان باشد.

طراحی شمعدان دوجی

بنابراین سطح قیمت 25000 دلار – یا بالاترین روزانه – نشان دهنده فیتیله بالایی Doji است، و سطح قیمت 15000 دلار – پایین ترین حد روزانه – نشان دهنده فتیله پایین شمعدان است.

شمع دوجی چگونه کار می کند؟

شمع‌های دوجی در طول تاریخ به معامله‌گران کمک می‌کردند تا پایین و بالای بازار را به عنوان نوعی آرامش قبل از طوفان پیش‌بینی کنند.

به عنوان مثال، یک شمع Doji که در طول یک روند صعودی شکل می‌گیرد، می‌تواند منجر به فرسودگی صعودی شود، به این معنی که خریداران بیشتری به سمت فروشنده حرکت می‌کنند و معمولاً روند معکوس می‌شوند.

توجه به این نکته معتبر است که الگوی Doji لزوماً به این معنی نیست که یک روند همیشه معکوس خواهد بود. در عوض، نشان دهنده عدم تصمیم معامله گران در مورد روندهای آینده است.

بنابراین، بهتر است سیگنال کندل استیک Doji را با کمک نشانگرهای فنی اضافی تأیید کنید. به عنوان مثال، یک شاخص فنی مانند شاخص قدرت نسبی (RSI) و/یا باندهای بولینگر ممکن است وزن بیشتری به آنچه الگوی Doji پیشنهاد می‌کند بدهد.

مطالب مرتبط: 5 الگوی کندل استیک صعودی بیشتر که هر معامله گر بیت کوین باید بداند

انواع الگوهای دوجی و نحوه تجارت آنها؟

الگوهای دوجی بسته به موقعیت و طول سایه می تواند متفاوت باشد. اینها محبوب ترین تغییرات هستند:

دوجی خنثی

یک دوجی خنثی از یک شمعدان با بدنه ای تقریبا نامرئی در وسط شمعدان تشکیل شده است که طول فتیله های بالایی و پایینی آن مشابه است. این الگو زمانی رخ می دهد که احساسات صعودی و نزولی متعادل باشند.

معامله گران می توانند Doji خنثی را با شاخص های حرکتی مانند RSI یا واگرایی همگرایی میانگین متحرک (MACD) ترکیب کنند تا به شناسایی بالا و پایین های بالقوه بازار کمک کنند.

قیمت روزانه BTC/USD با الگوی شمعدانی خنثی Doji. منبع: TradingView

به عنوان مثال، تشکیل Doji خنثی در یک روند صعودی همزمان با RSI بیش از حد خرید (بیش از 70) می تواند نشان دهنده یک اصلاح قریب الوقوع بازار باشد. به طور مشابه، تشکیل یک کندل روند نزولی می تواند قبل از بهبود بازار باشد، زمانی که RSI بیش از حد فروش می شود (<30).

دوجی پا دراز

دوجی با پاهای بلند دارای فتیله‌های بلندتری است که نشان می‌دهد خریداران و فروشندگان در تلاش هستند تا به طور تهاجمی قیمت را در مقطعی از بازه زمانی شمع کنترل کنند.

دوجی معمولی و دوجی پا دراز. منبع: Commodity.com

معامله گران باید هنگام تعیین یک Doji بلندمدت بالقوه، قیمت بسته شدن کندل را به دقت کنترل کنند.

اگر قیمت بسته شدن زیر وسط کندل باشد، Doji یک سیگنال نزولی است، به خصوص اگر نزدیک به سطوح مقاومت باشد. برعکس، اگر قیمت بسته شدن بالاتر از وسط شمع باشد، شکل گیری صعودی است زیرا شبیه یک الگوی پین میله صعودی است.

تصویر خرس دوجی پا دراز

اگر قیمت پایانی درست در وسط باشد، می توان آن را الگوی ادامه روند در نظر گرفت. در این مورد، همیشه می توان به شمع های قبلی برای پیش بینی روندهای آینده اشاره کرد.

سنجاقک دوجی

Dragonfly Doji شبیه یک شمع T شکل است که دارای فتیله پایینی بلند است و تقریباً هیچ فتیله بالایی ندارد. این بدان معناست که باز شدن، بسته شدن و قیمت بالا تقریباً در یک سطح هستند.

طراحی سنجاقک دوجی

اگر الگوی Dragon Doji در پایان یک روند نزولی تشکیل شود، می‌توان آن را سیگنال خرید در نظر گرفت.

نمودار قیمت روزانه ETH/USD با Dragonfly Doji. منبع: TradingView

برعکس، ظاهر کندل استیک در طول یک روند صعودی به یک بازگشت احتمالی اشاره دارد.

سنگ قبر دوجی

یک Gravestone Doji نشان دهنده یک شمعدان معکوس T شکل است که باز و بسته شدن آن با پایین منطبق است. کندل نشان می دهد که خریداران در تلاش هستند تا قیمت را بالاتر ببرند اما در حفظ حرکت صعودی شکست خورده اند.

تصویر سنگ قبر دوجی

هنگامی که گور استون دوجی در یک روند صعودی ظاهر می شود. را می توان به عنوان یک الگوی معکوس در نظر گرفت. از سوی دیگر، ظاهر شدن آن در یک روند نزولی نشان‌دهنده یک بازگشت صعودی بالقوه است.

چهار قیمت دوجی

چهار پرایس دوجی الگویی است که به ندرت در نمودار شمعی دیده می شود مگر در شرایط حجم کم یا دوره های بسیار کوتاه. به طور خاص، مانند یک علامت منفی به نظر می رسد و نشان می دهد که چهار شاخص قیمت (باز، بسته، زیاد و پایین) در یک دوره معین در یک سطح هستند.

چهار تصویر قیمت Doji

به عبارت دیگر، بازار در دوره تحت پوشش کندل حرکتی نداشته است. این نوع دوجی الگوی قابل اعتمادی نیست و می توان آن را نادیده گرفت. این فقط یک بلاتکلیفی لحظه ای در بازار را نشان می دهد.

الگوی شمعدان دوجی چقدر قابل اعتماد است؟

الگوی کندل استیک Doji ممکن است قوی‌ترین سیگنال‌های خرید یا فروش را در تحلیل تکنیکال ارائه نکند و احتمالاً باید در کنار سایر معیارها استفاده شود. با این حال، این یک سیگنال بازار مفید است که هنگام اندازه گیری میزان عدم تصمیم گیری بین خریداران و فروشندگان باید در نظر گرفته شود.

ایجاد یک استراتژی معاملاتی بر اساس الگوهای کندل استیک Doji برای معامله گران باتجربه متوسط ​​یا حرفه ای مناسب است که به راحتی می توانند سیگنال های داده شده را شناسایی و به طور دقیق تفسیر کنند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید