هوش مصنوعی مولد برای Web3 به چه معناست؟


همانطور که فناوری هوش مصنوعی در طول زمان تکامل می‌یابد، می‌توانیم منتظر آینده‌ای مخرب در صنعت Web3 باشیم.

برای چندین دهه، هوش مصنوعی (AI) زبان مردم عادی بوده است.

پیشرفت‌ها و پیشرفت‌های فن‌آوری کنونی موجی از علاقه به نوع خاصی از هوش مصنوعی به نام هوش مصنوعی مولد را ایجاد کرده است. هوش مصنوعی مولد حول تجزیه و تحلیل، اتوماسیون و ایجاد محتوا می چرخد، با توانایی بی سابقه اش در تولید محتوای جدید و متمایز که به خلاقیت انسان کمک می کند.

جالب است بدانید که چگونه هوش مصنوعی مولد در زبان همه برنامه های کاربردی عملی قرار می گیرد. طبق یک وبلاگ BCG، بخش تولیدی هوش مصنوعی تا سال 2025 حدود 30 درصد از کل بازار هوش مصنوعی را به خود اختصاص خواهد داد که معادل 60 میلیارد دلار از کل بازار هوش مصنوعی قابل آدرس دهی است.

استفاده از قدرت هوش مصنوعی: هوش مصنوعی مولد

هوش مصنوعی مولد زیرمجموعه ای از یادگیری ماشینی است که از شبکه های عصبی برای ایجاد محتوای جدید استفاده می کند. برخلاف سایر سیستم‌های هوش مصنوعی که برای انجام وظایف خاص برنامه‌ریزی شده‌اند، هوش مصنوعی Generative بر روی مجموعه داده‌های بزرگ اجرا می‌شود و محتوای آموزنده جدید، منحصربه‌فرد و گاهی غیرقابل پیش‌بینی تولید می‌کند.

یکی از محبوب ترین انواع هوش مصنوعی مولد، شبکه های رقیب مولد (GANs) است. GAN ها از دو شبکه عصبی تشکیل شده اند: یک مولد و یک تشخیص دهنده. تولید کننده محتوای جدیدی ایجاد می کند و ارزیابی می کند که آیا محتوای تبعیض آمیز واقعی یا جعلی است. این شبکه ها به طور مداوم از یکدیگر یاد می گیرند و کیفیت محتوای تولید شده را در طول زمان بهبود می بخشند.

هوش مصنوعی مولد این پتانسیل را دارد که روش استفاده ما از هوش مصنوعی را تغییر دهد، از تولید داده‌های مصنوعی واقعی گرفته تا آموزش مدل‌های هوش مصنوعی و ایجاد محتوای سفارشی برای مشتریان. کیفیت محتوای تولید شده توسط GAN ها در طول زمان بهبود یافته است. امروزه GAN ها تصاویر و ویدیوهایی را تولید می کنند که تقریباً از نسخه اصلی قابل تشخیص نیستند.

به عنوان مثال، کسب‌وکارهایی مانند H&M و Nike از هوش مصنوعی مولد برای تولید طرح‌های پوشاک جدید برای سرعت بخشیدن به فرآیند طراحی و کاهش هزینه استفاده کرده‌اند. به لطف فناوری هوش مصنوعی که برای ایجاد شوهای مد مجازی استفاده می شود، اکنون طراحان می توانند مجموعه های خود را در یک محیط مجازی به نمایش بگذارند. طبق نظرسنجی McKinsey در سال 2022، استفاده از هوش مصنوعی در پنج سال گذشته تقریباً دو برابر شده است و سرمایه گذاری در هوش مصنوعی به سرعت در حال رشد است. ابزارهای مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT و DALL-E (ابزاری برای هنر تولید شده توسط هوش مصنوعی) می توانند جایگزین نقش های شغلی متنوعی شوند.

تعریف ChatGPT و DALL-E

ترانسفورماتور از پیش آموزش دیده مولد چت (ChatGPT) آخرین نوآوری قوی در صنعت هوش مصنوعی است که به سرعت در حال تکامل است. این یک مدل زبان هوش مصنوعی مولد موثر است که توسط OpenAI توسعه یافته است که می تواند محتوای منحصر به فرد را در پاسخ به دستور کاربر تولید کند. ChatGPT مبتنی بر تکنیک یادگیری تقویت‌شده از بازخورد انسانی (RLHF) است و بر اساس مدل زبان GPT-3.5 (مدلی که با استفاده از مقادیر زیادی داده جمع‌آوری‌شده از منابع متعدد ساخته شده است) در زمان نگارش این مقاله عمل می‌کند.

از سوی دیگر، DALL-E یک مدل هوش مصنوعی است که توسط OpenAI توسعه یافته است که از ترکیبی از تکنیک‌های پیشرفته یادگیری عمیق مانند شبکه‌های پست و شبکه‌های دشمن مولد (GANs) برای تولید تصاویر بر اساس توضیحات متنی استفاده می‌کند. این فناوری نوآورانه می‌تواند ورودی‌های زبان طبیعی را درک و تفسیر کند و بر این اساس بازنمایی‌های بصری منحصربه‌فردی ایجاد کند.

نمونه های عملی از اعمال نفوذ هوش مصنوعی

به جامعه ای بپیوندید که در آن می توانید آینده را متحول کنید. حلقه نوآوری Cointelegraph رهبران فناوری بلاک چین را برای اتصال، همکاری و انتشار گرد هم می آورد. امروز درخواست دهید

اجرای ChatGPT و DALL-E در سناریوهای واقعی، بهره وری و خلاقیت را افزایش داده است. شرکت های بزرگی مانند مایکروسافت و گوگل ChatGPT را در سیستم های پشتیبانی مشتری خود گنجانده اند و به مشتریان کمک فوری ارائه می دهند.

خرده فروش مبلمان IKEA از هوش مصنوعی برای ایجاد مدل های سه بعدی از محصولات خود استفاده کرده است که به مشتریان امکان می دهد پیش نمایش مبلمان خانه های خود را مشاهده کنند. علاوه بر این، سازنده خودرو لکسوس از هوش مصنوعی برای تولید طرح‌های سورئال خودرو بر اساس توصیفات متنی استفاده کرده است که نشان دهنده توانایی این فناوری در تسهیل طراحی نوآورانه است. این به برجسته کردن پتانسیل فناوری‌های مولد هوش مصنوعی مانند ChatGPT و DALL-E کمک می‌کند.

چگونه هوش مصنوعی مولد به صنعت Web3 نیرو می دهد

هوش مصنوعی مولد، Web3 NFT (مانند هنرها و برندسازی NFT و رسانه)، بازی‌های زنجیره بلوکی (مانند ایجاد دارایی، طراحی روایت و داستان و همچنین مدل‌سازی آواتار)، متاورس (اکوسیستم‌های سه بعدی، چند دارایی و چند دارایی) از طریق توانمندسازی. تولید بافت) و توسعه Web3 (مانند تولید کد، کنترل‌های اشکال زدایی و اتوماسیون گردش کار).

ابزارهای هوش مصنوعی سازنده مختلف در Web3 به طور مستقیم جستجوی آنلاین را تازه می کنند. به عنوان مثال، آخرین ادغام ChatGPT با مایکروسافت بینگ یک رابط چت پیشرفته و کاربرپسند ارائه می دهد. همچنین، هوش مصنوعی Generative از طریق ابر هوش مصنوعی در فضای Web3 قرار می گیرد. این به افراد کمک می کند تا داده های وب را فیلتر کنند و پیچیدگی محتوای SEO را هنگام پرس و جو در جستجوی وب کاهش می دهد.

با استفاده از ابزارهای متنی Generative AI، می توانید عناصر پویا بازی مانند دیالوگ ها و آواتارها را ساده و نوآوری کنید.

هوش مصنوعی Generative از تولید هنر NFT مانند CryptoPunks، Lost Poets، Ringers و Chromie Squiggle نیز پشتیبانی می کند. ابزارهای هوش مصنوعی مجموعه‌ای از قوانین (مانند فاصله رنگ‌ها و الگوها) را به همراه سطوح متعدد تکرار و تصادفی وارد می‌کنند تا آثار هنری را در چارچوب تعیین‌شده تولید کنند.

خطرات بالقوه هوش مصنوعی مولد در Web3 چیست و چگونه می توانید با آنها مبارزه کنید؟

درست مانند هر سکه ای دو روی دارد، هوش مصنوعی مولد نیز خطراتی دارد که هنگام استفاده از فناوری باید از آنها آگاه باشید. اینها برخی از خطرات بالقوه هوش مصنوعی مولد در Web3 هستند:

 • نقض مالکیت معنوی و مسائل مربوط به حق چاپ محتوا
 • کیفیت و دقت محتوای تولید شده از طریق هوش مصنوعی
 • مسدود کننده های معماری در نسل بعدی زمان اجرا بلاک چین
 • مسائل مربوط به حریم خصوصی از طریق محتوای حساس داده محور
 • کاربرد مخرب هوش مصنوعی مولد
 • خروجی داده های الگوریتم دوطرفه

در اینجا نحوه مبارزه با این خطرات آمده است:

 • ابزارهای تعدیل محتوا مبتنی بر هوش مصنوعی مانند Google’s Perspective API یا Two Hat’s Community Sift
 • تکنیک‌هایی که از حریم خصوصی داده‌ها محافظت می‌کنند، مانند یادگیری یکپارچه، رمزگذاری هموار، و ناشناس
 • مجموعه داده های نماینده برای آموزش الگوریتم های هوش مصنوعی مولد برای قابلیت اطمینان مانند ImageNet، MNIST
 • ابزارهای تشخیص تقلب مبتنی بر هوش مصنوعی مانند Fraud.Net، Kount، NICE Actimize
 • معیارهای تحلیل محتوای هوش مصنوعی مانند معیارهای عدالت و مسئولیت
 • استانداردها و شیوه هایی را برای استفاده از هوش مصنوعی مولد در Web3 تنظیم کنید

یادداشت پایانی

اتوماسیون هوش مصنوعی مولد، محاسبات داده را تقویت می کند که به سازمان های Web3 کمک می کند تا یادگیری ماشین را در عملیات خود ادغام کنند. در نتیجه، افراد داوطلبانه پیشرفت‌های آینده در هوش مصنوعی را اتخاذ می‌کنند.

هوش مصنوعی مولد فضایی انقلابی است که در آن رهبران صنایعی مانند فین‌تک، فناوری آب و هوا، ورزش‌های فانتزی، بازی‌های دیجیتال، تجارت قابل‌عملکرد، مراقبت‌های بهداشتی، هنر و مهمان‌نوازی را نوآوری می‌کنند. همچنین می تواند به طور بالقوه برنامه کاربردی هوش مصنوعی را در Web3 ارتقا دهد.

همانطور که فناوری هوش مصنوعی در طول زمان تکامل می‌یابد، می‌توانیم منتظر آینده‌ای مخرب در صنعت Web3 باشیم.

وینیتا راثی موسس و مدیر اجرایی Systango است که متخصص در وب 3، داده و بلاک چین است.


این مقاله از طریق حلقه نوآوری Cointelegraph منتشر شده است، یک سازمان بررسی شده از مدیران ارشد و کارشناسان در صنعت فناوری بلاک چین که در حال ساختن آینده با قدرت ارتباطات، همکاری و رهبری فکری هستند. نظرات بیان شده لزوما منعکس کننده نظرات Cointelegraph نیست.

درباره حلقه نوآوری Cointelegraph بیشتر بیاموزید و ببینید آیا واجد شرایط هستید یا خیر


نویسنده: Vinita Rathi

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید