آنچه سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال می توانند از چارلی مانگر بیاموزند – حتی اگر از بیت کوین متنفر باشد


سرمایه گذار افسانه ای چارلی مانگر ممکن است زمانی بیت کوین را “مربع سم موش” نامیده باشد. اما این بدان معنا نیست که سرمایه گذاران رمزارز باید سال ها خرد سرمایه گذاری او را نادیده بگیرند.

سرمایه گذار و میلیاردر افسانه ای چارلی مانگر، معروف به دست راست وارن بافت که به ساخت غول سرمایه گذاری برکشایر هاتاوی کمک کرد، در سن 99 سالگی درگذشت.

این شرکت در 28 نوامبر اعلام کرد که خانواده مانگر به برکشایر اطلاع دادند که او “امروز صبح در بیمارستانی در کالیفرنیا در آرامش درگذشت.”

مانگر که از سال 1978 به عنوان نایب رئیس در امپراتوری بافت خدمت کرده است، دارایی خالص 2.6 میلیارد دلاری را به دست آورده است و به طور معمول به دلیل حمایت از یک فلسفه سرمایه گذاری و انتخاب سهام در دوران تصدی خود در برکشایر مورد تحسین قرار گرفته است.

در حالی که بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری انتخابی برای مانگر و بافت نبودند، که زمانی بیت‌کوین (BTC) را «سم موش» و «مربع سم موش» می‌نامیدند، معامله‌گران ارزهای دیجیتال همچنان می‌توانند از آنچه مانگر در طول 60 سال تجربه سرمایه‌گذاری خود آموخته بهره ببرند. . برخی از رویکردهای سرمایه گذاری که مانگر به آنها سوگند یاد می کند عبارتند از:

فقط روی آنچه می دانید سرمایه گذاری کنید

مانگر گفت که برکشایر هاتاوی معمولاً هنگام ارزیابی یک سرمایه گذاری بالقوه سهام را به یکی از سه سبد طبقه بندی می کند.

ما سه سبد برای سرمایه گذاری داریم: بله، نه، و درک آن بسیار دشوار است.

دومی ممکن است توضیح دهد که چرا مانگر و بافت هرگز روی بیت‌کوین و ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری نکرده‌اند، اما پیام اصلی این است که آنها از سرمایه‌گذاری در چیزهایی که درباره آن‌ها اطلاعی ندارند اجتناب می‌کنند.

بافت قبلاً اعتراف کرده بود که او و مانگر (که هر دوی آنها شکاکان فناوری به حساب می آیند) “آنقدر احمق تر از آن بودند که به پتانسیل تجارت الکترونیک آمازون در دهه 1990 پی ببرند” و بنیانگذار شرکت، جف بزوس را دست کم گرفتند.

برکشایر همچنین در مایکروسافت یا گوگل سرمایه گذاری نکرد. مانگر یک بار در مورد تصمیم شرکت برای سرمایه گذاری نکردن در گوگل گفت: “ما آن را منفجر کردیم.”

علی‌رغم این، برکشایر به صنایعی که در داخل و خارج می‌شناخت، مانند بانکداری و صنایع غذایی و آشامیدنی، چسبید و سودهای کلانی از سرمایه‌گذاری در بانک‌های آمریکا، امریکن اکسپرس، کوکاکولا و بعداً اپل به‌دست آورد. سرمایه گذاری. داخل.

Munger و Buffett همچنین با زیر سوال بردن ترازنامه یک شرکت قبل از تصمیم گیری برای سرمایه گذاری، بر هنر ارزش گذاری تسلط یافتند. مانگر یک بار گفت این تنها راه هوشمندانه برای سرمایه گذاری است.

“همه سرمایه گذاری های هوشمند، سرمایه گذاری های ارزشی هستند […] برای ارزش گذاری سهام، باید برای کسب و کار ارزش قائل شوید.

در حالی که بلاک چین ها و پروتکل ها را به طور کلی نمی توان با استفاده از مدل جریان نقدی تخفیف دار یا سایر روش های سنتی ارزش گذاری کرد، اطلاعات زیادی را می توان از داده های زنجیره ای، از تعداد کاربران فعال روزانه گرفته تا حجم تراکنش ها تا کل ارزش قفل شده، به دست آورد. ارزش بازار) و خالص ورودی و خروجی، به نام چند.

خلق و خوی، نه بهره هوشی، بیشتر به موفقیت سرمایه گذاری کمک می کند

مانگر هرگز کسی نبوده است که با سر به یک روند جدید بپرد و ترجیح می دهد در سمت محافظه کارانه سرمایه گذاری بماند.

او قبلاً گفته بود که بسیاری از افراد «ضریب هوشی بالا» سرمایه گذاران وحشتناکی هستند زیرا خلق و خوی وحشتناکی دارند. از سوی دیگر، “سرمایه گذاران بزرگ” مراقب هستند و به موارد زیر فکر می کنند:

“سرمایه گذاران بزرگ همیشه بسیار مراقب هستند. آنها به همه چیز فکر می کنند. آنها عجله نمی کنند. آنها آرام هستند. آنها عجله ندارند. آنها هیجان زده نمی شوند. آنها فقط به دنبال حقایق هستند و یک ارزش را پیدا می کنند. و این چیزی است که ما سعی می کنیم انجام دهیم.”

مانگر در اظهارنظر دیگری گفت: “شما باید احساسات خام غیرمنطقی را کنترل کنید.”

مرتبط با: چارلی مانگر می‌گوید بیت‌کوین یک محصول منزجرکننده است که از هوا بیرون آمده است.

مانگر که بیش از 60 سال است در زمینه سرمایه گذاری فعالیت می کند، می گوید که صبر در هنگام جمع آوری ثروت از اهمیت بالایی برخوردار است.

“پول کلان در خرید یا فروش نیست، بلکه در انتظار است.”

ایجاد باور و تنوع معده

مانگر چندین بار در طول دهه ها شاهد کاهش سبد سرمایه گذاری برکشایر بوده است. برای مثال، سقوط دوشنبه سیاه در سال 1987، بحران مالی 2007-2008، و اخیراً همه‌گیری COVID-19.

وی تاکید کرد که سرمایه‌گذاران بلندمدت باید یاد بگیرند که در شرایط نامطلوب اقتصاد کلان باعث سقوط بازار شوند، پشت سرمایه‌های خود بایستند.

تا زمانی که بخواهید دو یا سه بار در قرن به کاهش 50 درصدی قیمت در بازار با آرامش واکنش نشان دهید، شایسته نیستید سهامدار مشترکی باشید و سزاوار نتیجه متوسطی هستید که دریافت خواهید کرد.

مانگر در اظهارنظری جداگانه گفت: «دوره‌هایی از رنج بسیار و دوره‌های انفجار دیگری وجود خواهد داشت». “فقط باید یاد بگیری با آن زندگی کنی.”

مانگر در 1 ژانویه 1924 به دنیا آمد. یعنی 34 روز قبل از تولد 100 سالگی از دنیا رفت.

بافت در بیانیه‌ای گفت: «برکشایر هاتاوی بدون الهام، خرد و مشارکت چارلی، آن چیزی که امروز است، نخواهد بود».

مجله: این مغز شما در مورد کریپتو است: سوء مصرف مواد در بین سرمایه گذاران کریپتو در حال افزایش است


نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید