هلدینگ برکشایر در مورد قیمت آینده بیت کوین چه چیزی می تواند به ما بگوید؟


وارن بافت، سرمایه‌گذار میلیاردر، معروف به «اوراکل اوماها»، در سال 2018 از بیت‌کوین ابراز علاقه کرد و بیت‌کوین را «مربع سم موش» توصیف کرد. بافت جذابیت بیت کوین را به بازی بیت کوین تشبیه کرد و تاکید کرد که بیت کوین فاقد ارزش ذاتی است. چرخ رولت

چارلی مانگر، نایب رئیس برکشایر هاتاوی اخیراً از ایالات متحده برای پیروی از چین و ممنوعیت آن حمایت کرد و بیت کوین را یک قرارداد قمار خواند که به شدت به نفع این شرکت منحرف شده است.

مرتبط با

برکشایر هاتاوی که بالاترین سود سالانه خود را در سال گذشته ثبت کرد، در حال حاضر دارایی های رمزنگاری شده را در اختیار دارد. آیا این به معنای تغییر عمده در نحوه درک سرمایه گذاران نهادی از دارایی های دیجیتال است؟ همانطور که آنتونی اسکاراموچی مدافع ارزهای دیجیتال می گوید:

ارزش سرمایه گذاری

برکشایر هاتاوی، به رهبری وارن بافت، به عنوان یکی از بزرگترین سهام S&P 500 از نظر ارزش بازار برجسته است و از نظر ارزش بازار نزدیک به غول های فناوری قرار دارد.

مرتبط با

علیرغم رشد چشمگیر سهام برکشایر، پرتفوی تجاری متنوع و عملکرد بیمه قوی آن دیدگاه های مثبتی را از سوی تحلیلگران به دست آورده است.

بخش

2023 (به میلیون ها)

2022

شرکت بیمه

5,428 دلار

$ (30)

درآمد بیمه ای-سرمایه گذاری

9567 دلار

6484 دلار

راه آهن

5087 دلار

5946 دلار

آب و برق و انرژی

2,331 دلار

3904 دلار

سایر مشاغل و اقلام متفرقه

14937 دلار

14549 دلار

سود عملیاتی

37350 دلار

30,853 دلار

اما همانطور که بافت در نامه خود به سهامداران اشاره کرد، اندازه برکشایر مشکلاتی را در خریدهای قابل توجه ایجاد می کند. رکورد ذخیره نقدی این گروه نشان دهنده تلاش آن برای یافتن معاملات جذاب با ارزش گذاری مناسب است. بافت انتظارات را با بیان اینکه برکشایر نمی تواند در کوتاه مدت “عملکرد خیره کننده” ارائه دهد، کاهش داد.

بهترین سال برکشایر

برکشایر هاتاوی ضبط شده بود سال گذشته به بالاترین سود سالانه خود دست یافت. این شرکت در سال گذشته درآمد خالص 97.1 میلیارد دلاری را ثبت کرد که نسبت به ضرر 22 میلیارد دلاری خود در سال 2022 به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری کاهش چشمگیری داشت.

شرکت برکشایر هاتاوی

هفته گذشته، شرکت برکشایر هاتاوی شاهد عقب نشینی سهام خود پس از نزدیک شدن به رکورد بالاتر بود و ارزش بازار خود را نزدیک به یک تریلیون دلار رساند. اگرچه ارزش بازار آن برای مدت کوتاهی از 925 میلیارد دلار فراتر رفت، اما سهام پس از رشد کوتاه 3.1 درصدی در اوایل روز، 1.9 درصد کاهش یافت و بزرگترین جهش یک روزه خود از اوت را نشان داد.

پیش از این، برکشایر گزارش داده بود که درآمد عملیاتی سه ماهه چهارم از 6.63 میلیارد دلار در سال گذشته به 8.48 میلیارد دلار افزایش یافته است. این افزایش به دلیل بهبود درآمد کارگزاری بیمه و درآمد سرمایه گذاری، با حمایت از نرخ بهره بالا و شرایط آب و هوایی ملایم است.

شرکت برکشایر هاتاوی

علیرغم عملکرد چشمگیرش، ارزش گذاری برکشایر در تضاد با غول های فناوری است که بر بازار امروز تسلط دارند و در دو دسته از سهام معامله می کنند، از جمله سهام کلاس A با قیمت بالا.

اخیرا برکشایر سود خالص 12.7 میلیارد دلاری را برای سه ماهه اول گزارش کرده است. این نشان دهنده کاهش 64 درصدی نسبت به 35.5 میلیارد دلار در سال گذشته است. با وجود این، این شرکت در سال گذشته نزدیک به ۷ میلیارد دلار از سبد سهام خود درآمد کسب کرد. سهام برکشایر در سال 2024 11 درصد رشد کرد و از بازده کل 8 درصدی S&P 500 پیشی گرفت.

نوبانک

هلدینگ برزیلی Nu محصولات نوآورانه ای مانند Nucripto را معرفی کرده است که به کاربران امکان داد و ستد ارزهای رمزنگاری شده مانند بیت کوین و اتریوم را می دهد. در ژوئن 2021، Berkshire Hathaway بافت 500 میلیون دلار در Nubank سرمایه‌گذاری کرد که بعداً 250 میلیون دلار دیگر در طول IPO اضافه کرد و کل سرمایه‌گذاری را در سال 2021 به یک میلیارد دلار رساند.

companymarketcap.com

هلدینگ نو شاهد افزایش بیش از 100 درصدی قیمت در سال 2023 بود و در سال گذشته به سودآورترین سرمایه گذاری در سبد سهام برکشایر هاتاوی تبدیل شد و از سایر هلدینگ های بافت مانند آمازون، اپل، کوکاکولا، بانک آمریکا پیشی گرفت. علیرغم بیزاری سنتی بافت از ارزهای دیجیتال، ادامه نگهداری او از Nu Holdings نشان دهنده چشم انداز صعودی نسبت به آینده سهام است.

مرتبط با

نوبانک خدمات مالی دیجیتال از جمله دسترسی به ETF بیت کوین را از طریق واحد سرمایه گذاری خود NuInvest ارائه می دهد. هدف این شرکت با ارائه خدمات مالی نوآورانه و رسیدگی به نارضایتی مشتریان ناشی از کارمزدهای بالا و تجربیات بد است.

در حالی که ارزهای دیجیتال با اصول سرمایه گذاری بافت مطابقت ندارند، دستاوردهای قابل توجهی مانند افزایش ۱۵۰ درصدی بیت کوین در سال ۲۰۲۳ می تواند بر تصمیمات سرمایه گذاری آینده برکشایر تأثیر بگذارد. سرمایه گذاری Berkshire در Nubank نشان دهنده یک حرکت استراتژیک به بخش مالی دیجیتال است، علی رغم رزروهای شخصی در مورد ارزهای دیجیتال.

غیر نقدی

ذخایر نقدی برکشایر در سه ماهه اول سال 2024 به رکورد 189 میلیارد دلار رسید، زیرا این شرکت به واگذاری سهام خود از جمله بخش قابل توجهی از دارایی های اپل ادامه می دهد.

منبع: FT.com

این شرکت اعلام کرد که در سه ماه اول سال تقریباً 20 میلیارد دلار سهام فروخته اما تنها 2.7 میلیارد دلار خریداری کرده است، بنابراین ارزش سبد سهام خود را از 354 میلیارد دلار به 336 میلیارد دلار تا پایان سال 2023 کاهش داده است.

تاثیر ETF بیت کوین

با موفقیت راه اندازی ETF های بیت کوین نقطه ای در اوایل سال جاری، شرکت های سرمایه گذاری به دقت به دارایی های دیجیتال و مشاغل ارز دیجیتال نگاه می کنند. لری فینک، مدیر عامل بلک راک که زمانی بدبین بود، اکنون اعتقاد قوی خود را به این موضوع ابراز می کند که بیت کوین یک طبقه دارایی است و نقش بیت کوین در حفظ ثروت را به نقش طلا تشبیه می کند.

مرتبط با

به طور مشابه، Fidelity که به دلیل تلاش‌های خود برای توسعه اکوسیستم رمزنگاری شامل معاملات، ETF و خدمات نگهداری شناخته می‌شود، در حال ترویج منابعی است تا به افراد کمک کند تا رمزارز را با وضوح تجارت کنند، که نشان‌دهنده علاقه و پذیرش فزاینده ارزهای دیجیتال در بین موسسات مالی سنتی است.

فشار بزرگ بعدی وال استریت به سمت دارایی های دیجیتال احتمالا در ماه می رخ خواهد داد. در آن زمان است که SEC با مهلتی مواجه خواهد شد تا اولین ETF ها را برای نگهداری اتر، دومین ارز دیجیتال بزرگ با ارزش بازار 393 میلیارد دلار، تایید یا رد کند.

شرکت‌هایی مانند Fidelity، BlackRock و Invesco برای راه‌اندازی ETF‌های اتر اقدام کرده‌اند. گزارش Bernstein Research در ماه فوریه نشان داد که محصولات تقریباً مطمئن هستند که در سال آینده تأیید می شوند.
نویسنده: Dan Burgin

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید