مناطق دست دادن (HNS) چیست و چگونه کار می کنند؟

مناطق دست دادن (HNS) چیست و چگونه کار می کنند؟


هدف HNS ارائه یک جایگزین غیرمتمرکز برای سیستم نام دامنه سنتی (DNS) است – این طور است.

یکی از جذابیت‌های خاص در فضای بلاک چین، ظهور پروژه‌های مرتبط با بلاک چین در سیستم نام دامنه (DNS) و اکوسیستم دامنه است. دست دادن در میان علاقه مندان به فناوری غیرمتمرکز به دلیل پتانسیل آن برای متحول کردن طرز تفکر و تعامل مردم با دامنه ها، به ویژه در زمینه Web3، توجه را به خود جلب کرده است.

ناحیه دست دادن (HNS) چیست؟

Handshake (HNS) یک پروتکل نام‌گذاری غیرمتمرکز و بدون مجوز است که امکان ارتباط همتا به همتا را فراهم می‌کند و یک جایگزین در دسترس برای دامنه‌های مدیریت مرکزی مانند .com، دامنه‌های کد کشور و سایر دامنه‌های عمومی ارائه می‌کند.

به عنوان یک پروتکل نامگذاری دامنه همتا به همتا توزیع شده، Handshake در نظر گرفته شده است تا به عنوان یک زنجیره DNS جایگزین برای زنجیره ریشه پیش فرض موجود عمل کند. علاوه بر این، ایجاد دامنه‌های سطح بالا (TLD) مانند .agency، .gov، .edu و موارد مشابه در حال حاضر توسط شرکت اینترنت برای شماره‌ها و نام‌های اختصاص‌یافته (ICANN) مدیریت می‌شود و تابع یک فرآیند درخواست است.

بنابراین، قبل از اینکه متقاضی بتواند یک TLD جدید در DNS ریشه ایجاد کند، ابتدا باید برای دامنه سطح بالا درخواست دهد، در یک مزایده برای آن برنده شود و منتظر تایید باشد. روند کنونی خسته کننده، پیچیده و پرهزینه است – نه به تمرکز بسیار زیاد. این سیستم را در برابر هکرها آسیب پذیر و در برابر فساد و سانسور مقاوم می کند.

Handshake امیدوار است سیستم را تغییر دهد و دامنه های سطح بالای Handshake جایگزینی را ارائه دهد که بسیار کارآمدتر، مقرون به صرفه تر و ایمن تر باشند. هدف این است که بتوانیم از فناوری بلاک چین استفاده کنیم تا به دامنه های Handshake اجازه دهیم سیستم فعلی تحت کنترل ICANN را دور بزنند و به ایجاد یک محیط غیرمتمرکز دامنه آنلاین کمک کنند.

دست دادن (HNS) و DNS سنتی

همانطور که گفته شد، زیرساخت DNS موجود به شدت به منطقه ریشه ICANN وابسته است. این بدان معنی است که برای حل شدن دامنه های HNS، ابتدا باید یک حل کننده حساس به Handshake در زنجیره وضوح وجود داشته باشد.

با این حال، نحوه کار DNS کاملاً شبیه به HNS است. تنها تفاوت فایل root zone است که اینترنت به آن اعتماد دارد و می خواند، بنابراین نیاز به ارائه یک جایگزین Handshake وجود دارد.

هدف این نیست که به طور کامل به منطقه ریشه Handshake تغییر دهید، زیرا انجام این کار باعث ایجاد TLD های موجود (.com و دیگران) می شود، مگر اینکه آنها ادعا کنند و TLD خود را در بلاک چین Handshake بازسازی کنند. همین بس که بگوییم بعید است به این زودی ها این اتفاق بیفتد.

سازگاری یکی دیگر از مسائل بالقوه است. هزاران TLD وجود دارد و با گسترش اینترنت همچنان افزایش می‌یابد. کاری که Handshake برای اطمینان از سازگاری منطقه ریشه غیرمتمرکز جدید با این TLD های دیگر انجام می دهد، تخصیص آنها به نهادهای حاکم برای ارائه درخواست طی سه سال آینده است.

میدان دست دادن چگونه کار می کند؟

Handshake در درجه اول آدرس های وب سایت را از طریق حراج هایی که به طور خودکار توسط نرم افزار Handshake اجرا می شوند، توزیع می کند. حراج ها برای TLD ها هر دو هفته یکبار برگزار می شود و کاربران باید با استفاده از ارز دیجیتال HNS پروتکل Handshake پیشنهاد بدهند.

هر کسی که در مناقصه برنده شود، طبق فرمت حراج ویکری، دومین قیمت بالاتر را می پردازد، نوعی حراج با پیشنهاد بسته که در آن پیشنهاد دهندگان از پیشنهادات دیگران بی اطلاع هستند. این تضمین می‌کند که با همه منصفانه رفتار شود و نام‌های دامنه با ارزش بازار کارآمد و منصفانه تخصیص داده شوند.

بلاک چین دست دادن مشابه بلاک چین بیت کوین (BTC) عمل می کند. ماینرها نرم‌افزار Handshake را اجرا می‌کنند و برای باز کردن رمزهای جدید HNS با حل یک سری از پازل‌های ریاضی رقابت می‌کنند. هر 10 دقیقه بلاک های جدید به بلاک چین اضافه می شود و ماینرها در هر 10 دقیقه 2000 HNS پرداخت می کنند. حداکثر عرضه HNS 2.04 میلیارد است.

فیلد Handshake برای چه استفاده می شود؟

موارد استفاده زیادی برای دامنه های دست دادن وجود دارد. آنها مانند هر نام دامنه ای کار می کنند و می توانند برای هر وب سایت یا خدمات آنلاین استفاده شوند. دامنه‌های Handshake، به‌ویژه برای کسب‌وکارها، می‌توانند با دادن حریم خصوصی و کنترل بیشتر بر فضای نام دامنه‌شان، مزیت رقابتی به آن‌ها بدهند.

در اینجا چند مورد استفاده مستند دیگر برای دست دادن آورده شده است:

 • فروش ساب دامنه ها: با فروش ساب دامنه هایی که پسوند TLD شخص هستند، سود کسب کنید.
 • ورود با Handshake: از Handshake برای ورود ایمن و خصوصی بدون نیاز به رمز عبور استفاده کنید.
 • تغییر مسیرها: به عنوان کوتاه کننده URL استفاده کنید.
 • dLinks: از Handshake برای ایجاد یک مرکز غیرمتمرکز برای محتوای آنلاین خود استفاده کنید.
 • Hmail: یک آدرس ایمیل برای Handshake شخص ایجاد کنید.
 • dWord: می توان از آن برای ایجاد وب سایت هایی استفاده کرد که از طرف دست دادن فرد توزیع می شود.
 • Nomad: نام Handshake را می توان به عنوان نام کاربری در یک سایت شبکه اجتماعی استفاده کرد.
 • ایجاد وب سایت: از Sia Skynet، GitHub Pages، Heroku، Vercel یا WordPress برای ایجاد یک وب سایت در Handshake استفاده کنید.

چگونه دامنه دست دادن را ثبت کنیم؟

همانطور که گفته شد، یکی از راه هایی که کاربران می توانند در فرآیندهای حراج دامنه های Handshake شرکت کنند، استفاده از HNS است. جدا از آن، ثبت کننده نام دامنه Namecheap خدمات ثبت نام را برای دامنه های Handshake عمومی ارائه می دهد.

Namecheap در حال حاضر TLD های زیر را ارائه می دهد:

دامنه های سطح بالا ارائه شده توسط Namecheap

برای ثبت دامنه دست دادن در Namecheap، کاربر به سادگی باید گزینه HNS را فعال کند و روند عادی ثبت نام دامنه سنتی را دنبال کند. علاوه بر ثبت نام دامنه، انتقال یا به روز رسانی به دامنه Handshake را می توان از طریق سکه های Namecheap یا HNS نیز انجام داد.

چگونه به دامنه Handshake دسترسی پیدا کنیم؟

دامنه های دست دادن در حال حاضر در مرورگرهای وب معمولی حل نمی شوند. برای دسترسی به دامنه Handshake، باید از خود نرم افزار Handshake یا یکی از موارد زیر استفاده کنید:

 • پسوند مرورگر
 • نوک انگشت
 • HDNS.io
 • HNS.to
 • NextDNS
 • VPN ها

مزایا و معایب دامنه های دست دادن

استفاده از دامنه های دست دادن چندین مزیت دارد، از جمله بهبود حریم خصوصی و کنترل، انعطاف پذیری بیشتر در استفاده از نام دامنه، و امکان شرکت در مزایده های دامنه.

همچنین، حرکت به سمت اینترنت غیرمتمرکزتر ممکن است به این معنی باشد که سرویس‌های سیستم نام دامنه غیرمتمرکز مانند Handshake ممکن است در نهایت پایدارتر و مقاوم‌تر در برابر سرقت دامنه یا خرابی سرور در نظر گرفته شوند.

با این حال، استفاده از دامنه های Handshake نیز دارای اشکالاتی است. اول، کاربران دامنه باید قبلاً سکه های HNS داشته باشند تا در مزایده های دامنه شرکت کنند یا از سایر خدمات ارائه شده توسط Handshake استفاده کنند.

برای افراد کم تجربه، راه اندازی و استفاده از دامنه های جایگزین می تواند کمی پیچیده تر از دامنه های سنتی باشد، به خصوص که پذیرش دامنه های جایگزین هنوز وارد جریان اصلی نشده است.

آینده دامنه های دست دادن

حرکت به سمت استقرار سیستم‌های نام دامنه بلاک چین Web3 در جهت ارائه دامنه‌های ساده‌تر و کوتاه‌تر به کاربران است که به راحتی می‌توانند به صورت آنلاین از آنها استفاده کنند. بنابراین، دامنه‌های Handshake – و تکرارهای مشابه خدمات سیستم میدانی غیرمتمرکز – می‌توانند به عنوان مثال برای نشان دادن یک آدرس بلاک چین استفاده شوند.

سپس افراد می توانند به جای یک رشته هگزا دسیمال با چندین کاراکتر، «ارسال پرداخت به joe.crypto» را بگویند که استفاده از دامنه ها در وب را راحت تر و کاربرپسندتر می کند. هدف Handshake این است که در آینده غیرمتمرکز اتفاق بیفتد و در عین حال همه چیز را غیرمتمرکز نگه می دارد و در عین حال به کاربران کنترل بهتری بر داده ها، امنیت و حریم خصوصی خود می دهد.

با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا دسترسی به یک مسئله برای پذیرندگان بالقوه تبدیل خواهد شد یا خیر. در حال حاضر، هم ضبط و هم پشتیبانی مرورگر هنوز در دست زیرساخت های سنتی است. علاوه بر این، اگر ICANN در آینده TLD هایی را منتشر کند که ممکن است با TLD های Handshake در تضاد باشد، استفاده از دامنه ممکن است پیچیده تر شود.

در چنین حالتی، حل‌کننده‌ها باید تصمیم بگیرند که آیا Handshake TLD یا ICANN TLD را حل کنند. ICANN همچنین یک سازمان غیرقابل انکار بزرگتر و قدرتمندتر است – آیا تسلیم عدم تمرکز خواهد شد؟

و در چنین فرآیند پیچیده‌ای برای انتقال زیرساخت دامنه به سمت تمرکززدایی، آیا حرکت به HNS (در صورت وجود) آن را به مهم‌ترین بازیگر زمانی که دامنه‌های ICANN حذف می‌شوند، تبدیل نمی‌کند؟ سؤالات زیادی وجود دارد که باید به آنها پاسخ داده شود، و فقط زمان نشان می دهد که آیا خدماتی مانند Handshake به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند یا فراموش می شوند.


نویسنده: Marcel Deer

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉