NFT های پویا چیست؟: از موارد و مثال ها استفاده کنید


موارد استفاده و نمونه‌هایی از NFTهای پویا را کاوش کنید، دارایی‌های دیجیتالی منحصربه‌فرد که می‌توانند برای تغییر در طول زمان برنامه‌ریزی شوند.

آینده NFTهای پویا چیست؟

احتمالات برای توسعه آینده و پذیرش NFT های پویا بی پایان به نظر می رسد.

NFT های پویا نشان دهنده یک نوآوری پیشگامانه در دنیای دارایی های دیجیتال است. این توکن ها با توانایی خود برای تغییر و تکامل در طول زمان، سطحی از تعامل و تعامل را ارائه می دهند که توکن های تغییرناپذیر سنتی به سادگی نمی توانند با آن مطابقت داشته باشند. از بازی و سرگرمی گرفته تا آثار هنری و کلکسیونی، NFT های پویا در حال حاضر طیف گسترده ای از موارد و کاربردها را نشان داده اند. و این تازه اولشه.

همانطور که فن آوری و اکوسیستم پیرامون NFT های پویا به تکامل خود ادامه می دهند، واضح است که این پدیده هیجان انگیز نقش مهمی فزاینده ای در شکل دادن به آینده دارایی دیجیتال و تبادل ارزش ایفا خواهد کرد. همچنین، کسانی که خود را به‌عنوان خلاق، کلکسیونر یا باهوش فناوری تعریف می‌کنند، ممکن است توجه دقیق به روند توکن تغییرناپذیر پویا را ارزشمند بدانند.

آیا نمونه های پویا NFT وجود دارد؟

نمونه‌های زیادی از NFT‌های پویا در فضای ارزهای دیجیتال وجود دارد، از جمله عناصر بازی که با پیشرفت بازیکنان تکامل می‌یابند و آثار هنری دیجیتالی که با اقدامات کلکسیونرها، زمان و حتی محیط اطراف تغییر می‌یابند.

یکی از اولین نمونه‌های NFTهای پویا، اثر منحصربفرد «Crossroad» اثر مایک وینکلمن است که به نام بیپل نیز شناخته می‌شود. NFT قبل از انتخابات ریاست جمهوری 2020 ایالات متحده ایجاد شد و قرار بود بسته به نتیجه ظاهر خود را تغییر دهد. پس از اینکه جو بایدن رئیس جمهور شد، تصویر تغییر کرد و دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا را نشان داد که در یک پشته دراز کشیده است.

در سال 2022، گران‌ترین پروژه هنری تجربی NFT توسط هنرمند دیجیتالی مستعار پاک، به نام Merge، تقریباً 92 میلیون دلار توکن در بازار Nifty Gateway فروخت. توکن ها برای ایجاد مجموعه های پویا NFT ترکیب می شوند که تا حدودی بسته به تعداد سکه های ترکیب شده متفاوت است. این اثر هنری با استفاده از یک اسکریپت سفارشی، شبیه به NFT های محبوب “Art Blocks” در زنجیره ایجاد می شود.

Art Blocks پلت فرمی برای ایجاد و فروش آثار هنری مولد است که توسط توکن‌های تغییرناپذیر پویا نمایش داده می‌شوند. آثار هنری به صورت الگوریتمی تولید می‌شوند و می‌توانند توسط مالک سفارشی شوند و یک اثر هنری بی‌نظیر ایجاد کنند.

Async Art پلت فرم دیگری برای ایجاد و جمع آوری آثار هنری قابل برنامه ریزی است که می تواند در طول زمان بر اساس ورودی ها یا شرایط مختلف خارجی تغییر کند و تکامل یابد. آثار هنری توسط NFTهای پویا نشان داده می شوند که آنها را برای مجموعه داران منحصر به فرد و ارزشمند می کند.

بازار NFT بدون مجوز Rarible همچنین امکان ایجاد و فروش NFT های پویا را فراهم می کند. نمونه‌ای از NFT پویا در Rarible سری «Crypto Warrior» است که به کلکسیونرها اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را با ویژگی‌ها و توانایی‌های اضافی در طول زمان ارتقا دهند.

“ریف کریستال رشد ارگانیک” NFTهای پویا هستند که در طول زمان تکامل می یابند. در یک دوره سه ماهه که توسط سازنده تعیین می شود، خواص کریستال ها توسعه می یابد و ظاهر آنها بسته به فرآیندها و زمان تغییر می کند. همچنین می توان از این کریستال ها در واقعیت افزوده (AR) استفاده کرد و ماکت های فیزیکی به زودی در موزه های هنری به نمایش درخواهند آمد.

یکی دیگر از نمونه های قابل توجه NFT های پویا، مجموعه NFT پویا LaMelo Ball است که آمار بازی و تغییرات بازیکنان حرفه ای بسکتبال را بر اساس به روز رسانی در امتیازات کسب شده، ریباند و پاس گل پیگیری می کند.

اینها تنها چند نمونه از نحوه پیاده سازی NFTهای پویا ایجاد شده در فضای ارزهای دیجیتال است. همانطور که این پدیده به تکامل خود ادامه می دهد، می توان انتظار داشت که حتی استفاده های خلاقانه و خلاقانه تری از آنها مشاهده کنیم.

موارد استفاده مختلف از NFTهای پویا چیست؟

NFT های پویا دارای طیف گسترده ای از موارد استفاده بالقوه فراتر از کاربردهای سنتی NFT های ثابت مانند هنر دیجیتال هستند.

از موارد NFT پویا استفاده کنید

مشابه NFT های سنتی، از انواع پویا می توان در هنر و موسیقی برای ایجاد و نمایش آثار هنری منحصر به فرد یا رکوردهای کمیاب که در طول زمان تغییر می کنند استفاده کرد. برای مثال، یک NFT که یک نقاشی دیجیتال را نشان می‌دهد ممکن است به‌طور خودکار رنگ‌ها یا الگوها را تغییر دهد، یا یک NFT که یک ضبط زنده از یک کنسرت را نشان می‌دهد ممکن است خودش را به‌روزرسانی کند تا آهنگ‌های اضافی را به محض دردسترس شدن، اضافه کند.

همچنین، توکن‌های تغییرناپذیر پویا را می‌توان در بازی‌ها و فروشگاه‌های ابرداده برای نمایش آیتم‌ها و شخصیت‌های درون بازی که می‌توانند بر اساس کنش‌ها و تعاملات بازیکن تکامل یا تغییر کنند، استفاده کرد. بنابراین، یک سلاح دیجیتال در یک بازی می تواند با پیشرفت بازیکن، توانایی ها یا ویژگی های جدیدی را به دست آورد و این تغییرات در NFT مربوطه منعکس می شود.

یکی دیگر از موارد استفاده جالب استفاده از NFTهای پویا برای مدیریت هویت و تایید اصالت است. NFTهای پویا را می توان برای نشان دادن هویت دیجیتالی کاربر، با تغییر NFT بر اساس رفتار یا ترجیحات کاربر استفاده کرد. به همین ترتیب، توکن‌های تغییرناپذیر پویا را می‌توان برای نمایش مشخصات کاربر در رسانه‌های اجتماعی، با قابلیت به‌روزرسانی و تکامل بر اساس اقدامات و تعاملات آن‌ها در شبکه استفاده کرد.

علاوه بر این، NFT های پویا را می توان برای نشان دادن دارایی هایی با مقادیر دائمی در حال تغییر که نیاز به به روز رسانی مداوم دارند، استفاده کرد. با کمک اوراکل‌هایی که دروازه‌ای برای دسترسی به منابع داده خارجی فراهم می‌کنند که ارزش‌گذاری قابل اعتمادی را برای دارایی‌های زنجیره‌ای به ارمغان می‌آورند، NFT‌های پویا می‌توانند برای مدیریت دارایی، کالاهای فیزیکی و غیره استفاده شوند. می تواند توکن سازی را ترویج کند.

تفاوت بین NFT های استاتیک و NFT های پویا چیست؟

NFT های استاتیک ثابت هستند و یک نسخه واحد از یک دارایی دیجیتال را نشان می دهند در حالی که NFT های پویا قابل برنامه ریزی هستند و می توانند با توجه به شرایط یا ورودی های خاص تغییر یا تطبیق دهند. هر دو نوع NFT دارای ویژگی های منحصر به فردی هستند و بسته به نیازها و نیازهای خاص مورد استفاده در کاربردهای مختلفی قابل استفاده هستند.

NFT های استاتیک و NFT های دینامیکی

مزایای NFT های پویا چیست؟

NFT های پویا چندین مزیت کلیدی از جمله تعامل، قابلیت برنامه ریزی، تطبیق پذیری و ایجاد جریان های درآمدی جدید برای هنرمندان و مجموعه داران ارائه می دهند.

اول از همه، NFT های پویا میزان بالایی از تعامل را ارائه می دهند. انعطاف‌پذیری و توانایی آن‌ها در تغییر، آنها را برای مجموعه‌داران و بینندگان جذاب‌تر و جذاب‌تر می‌کند، در حالی که فرصت‌های جدیدی را برای بیان خلاق باز می‌کند.

دوم، NFT های پویا قابل برنامه ریزی هستند، به این معنی که سازندگان می توانند قوانینی را برای نحوه رفتار NFT تعریف کنند، سطح بالایی از اتوماسیون و کنترل را ارائه دهند و موارد استفاده و کاربردهای جدید را در صنایع مختلف فعال کنند. به عنوان مثال، یک NFT پویا ممکن است نشان دهنده یک شخصیت یا آیتم در یک بازی باشد که بر اساس پیشرفت بازیکن تکامل یافته و توانایی های جدیدی به دست می آورد.

سوم، NFT های پویا را می توان در طیف گسترده ای از خدمات فراتر از هنر دیجیتال، مانند بازی، شبکه های اجتماعی و موارد دیگر استفاده کرد. تطبیق پذیری آنها فرصت های جدیدی را برای توسعه دهندگان و سازندگان برای نوآوری و ایجاد تجربیات همهجانبه جدید برای کاربران باز می کند.

در نهایت، NFT های پویا جریان های درآمدی جدیدی را برای هنرمندان فراهم می کند. NFTهای پویا یک منبع هیجان انگیز درآمد بلندمدت برای سازندگان فراهم می کند زیرا آنها می توانند از طریق استفاده مداوم یا تعامل با NFT خود، حق امتیاز کسب کنند.

NFT های پویا چگونه کار می کنند؟

به طور کلی، NFT ها مبتنی بر فناوری بلاک چین مترقی هستند که اجازه می دهد تا یک رکورد قابل تایید و تغییر ناپذیر از مالکیت و اعتبار ایجاد شود. NFT های پویا نیز از این قاعده مستثنی نیستند.

هنگامی که یک NFT پویا ایجاد می شود، هنرمند قوانینی را تعریف می کند که چگونه NFT می تواند در طول زمان تکامل یا تغییر کند. این پارامترها را می توان به صورت کد مانند کد Solidity برای شبکه اتریوم ذخیره کرد.

تفاوت اصلی بین NFT های سنتی و پویا در استاندارد توکن است. بنابراین، NFT های پویا با ذخیره داده ها در قالبی قابل ویرایش کار می کنند. NFT های استاتیک معمولاً با استفاده از استاندارد توکن ERC-721 ساخته می شوند، در حالی که NFT های پویا از استاندارد ERC-1155 استفاده می کنند. این نوع استاندارد توکن اغلب به عنوان “نیمه برابر” شناخته می شود زیرا می توان آن را در صورت نیاز تغییر داد.

همچنین، پویایی در NFT ها از طریق استفاده از قراردادهای هوشمند امکان پذیر می شود که برنامه های خوداجرای کدگذاری شده در NFT هستند. این قراردادهای هوشمند عملکردهای خاصی مانند تغییر ظاهر، انیمیشن ها یا رفتار NFT را بسته به شرایط خاص خودکار می کنند. آنها همچنین تعاملات مختلف را فعال می کنند. به عنوان مثال، آنها کاربران را قادر می سازند تا در یک محیط مجازی با NFT تعامل داشته باشند.

اساساً، NFT های پویا از اوراکل ها برای اهداف اصلاح استفاده می کنند. اوراکل ها داده های خارجی را به قرارداد هوشمند ارسال می کنند که باعث می شود ابرداده NFT تغییر کند. پس از آن، ویژگی ها و ظاهر این NFT خاص به روز می شود.

قراردادهای هوشمند همچنین نحوه معامله یا معامله NFTهای پویا و نحوه توزیع حق چاپ بین سازندگان آنها را مشخص می کند. برای تعامل با NFTهای پویا، کاربران به یک کیف پول رمزنگاری نیاز دارند که از قراردادهای هوشمند پشتیبانی کند. سپس می‌توانند NFT‌ها را در بازارهای NFT جمع‌آوری، بفروشند یا معامله کنند یا از آنها در برنامه‌های غیرمتمرکز (DApps) استفاده کنند که از ویژگی‌های پویا NFT‌ها پشتیبانی و استفاده می‌کنند.

NFT پویا چیست؟

NFT های پویا NFT های “زنده” هستند که قابل برنامه ریزی هستند و به گونه ای طراحی شده اند که به ورودی ها یا شرایط خارجی پاسخ دهند و فرصت های جدیدی را برای شخصی سازی، تعامل و ایجاد ارزش در اقتصاد خالق دیجیتال باز می کنند.

توکن‌های تغییرناپذیر (NFT) دیگر برای جامعه بلاک چین، علاقه‌مندان به رمزنگاری یا حتی هنرمندان غیرمتخصص فناوری جدید نیستند. با این حال، NFT ها آیتم های دیجیتالی هستند که می توانند هر چیزی از آثار هنری گرفته تا موسیقی و توییت ها باشند. هر NFT یک کد منحصر به فرد دارد که اصالت آن را ثابت می کند و می تواند مانند هر چیز ارزشمند دیگری خرید، فروش یا معامله شود.

با گذشت زمان و با پذیرش و توسعه فناوری NFT، موارد استفاده جدید و انواع NFT در حال ظهور هستند. یکی از آنها پدیده NFT پویا است که یک تحول قابل توجه در زمینه NFT است که سطح جدیدی از تعامل و عملکرد را برای دارایی های دیجیتال به ارمغان می آورد.

NFTهای پویا که به نام dNFT نیز شناخته می‌شوند، نشانگرهای تغییرناپذیر نسل بعدی هستند که شامل ویژگی‌های قابل برنامه‌ریزی و تعاملی هستند و امکان ایجاد دارایی‌های دیجیتالی را فراهم می‌کنند که می‌توانند در طول زمان تغییر کرده و تکامل یابند و در نهایت به هنرمندان اجازه می‌دهند تا تجربه جذاب‌تری ارائه دهند. خریداران و طرفداران

بر خلاف NFT های سنتی که دارایی های دیجیتال ثابت با ویژگی های ثابت را نشان می دهند، معماری NFT های پویا برای پاسخگویی به پارامترها یا شرایط خارجی مانند رفتار کاربر، قیمت های لحظه ای بازار، زمان و آب و هوا یا سایر داده های محیطی طراحی شده است. به عنوان مثال، NFT های پویا Pearpop به سازندگان اجازه می دهد NFT پست های رسانه های اجتماعی را در بلاک چین Solana چاپ کنند. ماهیت پویا این NFT ها به این معنی است که رتبه آنها با محبوبیت پست با استفاده از ابرداده ها مانند نظرات، اشتراک گذاری ها و لایک ها افزایش می یابد.


نویسنده: Sasha Shilina

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *