دیوارهای معاملاتی در کریپتو چیست و چگونه می توان آنها را تعریف کرد؟

دیوارهای معاملاتی در کریپتو چیست و چگونه می توان آنها را تعریف کرد؟


نهنگ‌ها می‌توانند سفارش‌های خرید و فروش را دستکاری کنند زیرا می‌توانند سرمایه مازاد را در بازار قرار دهند.

در معاملات ارزهای دیجیتال، “دیوار خرید” یک سفارش خرید بزرگ یا چندین سفارش خرید در حدود یک سطح قیمت مشخص است. برعکس، “دیوار فروش” تجمع قابل توجهی از سفارشات فروش در یک سطح قیمت معین است.

قبل از درک نحوه عملکرد دیوارهای معاملاتی، مهم است که بدانید دفترچه سفارش و عمق بازار چیست.

کتاب سفارش در معاملات کریپتو چیست؟

«کتاب سفارش» شاخصی است که سفارشات خرید و فروش یک ارز دیجیتال خاص را بر اساس سطوح قیمت فهرست می کند. معامله زمانی انجام می‌شود که سفارش‌های هر دو طرف در یک سطح قیمت معین ملاقات کنند و قیمت ارز رمزنگاری‌شده را به عنوان عرضه با تقاضا تعیین می‌کند.

نمونه کتاب سفارش BTC/USDT. منبع: بایننس

با این حال، این دستورات به طور تصادفی انجام نمی شود. در عوض، بازار آنها را به ترتیب متوالی برآورده می کند.

به عنوان مثال، زمانی که پیتر گریفین سعی می کند 1 بیت کوین (BTC) را به قیمت 25000 دلار بفروشد، دو سفارش باز ایجاد می شود و کلیولند براون سفارش خرید 1 بیت کوین را به قیمت 24000 دلار می دهد. فرض کنید گلن کوگمیر ملحق شده و سعی می کند 1 بیت کوین را به قیمت 26000 دلار بفروشد. در نتیجه، سه سفارش باز انجام نشده وجود دارد.

اما وقتی یک خریدار جدید به نام جو سوانسون وارد بازار می شود و سعی می کند 1 بیت کوین را به قیمت 26000 دلار بخرد، نمی تواند پول Quagmire را بدست آورد. در عوض، او BTC گریفین را به قیمت 25000 دلار می خرد و قیمت نقدی بیت کوین به 25000 دلار می رسد.

در همین حال، سفارشات براون و کواگمیر همچنان باز خواهد بود.

عمق بازار چقدر است؟

سفارشات باز به عنوان سفارشات خرید و فروش جمع می شوند و در نمودار عمق بازار با یکدیگر مقایسه می شوند.

نمودار عمق بازار BTC/USDT. منبع: بایننس

محور X در نمودار نشان‌دهنده قیمت خرید (سفارش‌های خرید سبز) و فروش (سفارش‌های فروش) است، در حالی که محور Y نشان‌دهنده حجم تجمعی بازار است.

خرید و فروش دیوارها را تعیین کنید

سنبله بزرگی که در دو طرف نمودار عمق بازار به سمت بالا شیب دارد، “دیوار” نامیده می شود. همانطور که در مثال بالا دیده می شود، این دیوارها به صورت خطوط عمودی عمیق تری شبیه زاویه جانبی یک راه پله ظاهر می شوند.

دیوار خرید زمانی تشکیل می‌شود که تعداد سفارش‌های خرید در یک قیمت معین بسیار بیشتر از سفارش‌های فروش باشد، که نشان می‌دهد تقاضا برای ارز دیجیتال بیشتر از عرضه آن است. در نتیجه، معامله‌گران سطوحی را که دیوارهای خرید به‌عنوان مناطق پشتیبانی برای جهش احتمالی ظاهر می‌شوند، می‌بینند.

نمودار عمق بازار که دیوارهای خرید و فروش را نشان می دهد. منبع: Phemex

به طور مشابه، زمانی که تعداد سفارش‌های فروش از سفارش‌های خرید بیشتر شود، دیوار فروش تشکیل می‌شود که نشان‌دهنده تقاضای ضعیف در برابر عرضه در یک سطح قیمت معین است.

مطالب مرتبط: چگونه الگوهای پرچم گاو و خرس را معامله کنیم؟

دیوار خرید بزرگ در برابر دیوار فروش بسیار کوچکتر در نمودار عمق بازار نشان دهنده تقاضای قوی است و مسیر کمترین مقاومت در حال حاضر بالا است و بالعکس.

در نهایت، مشاهده دفتر سفارش به‌عنوان «دیوار»، تشخیص مناطق بالقوه برای افزایش قیمت و رد شدن را برای معامله‌گران آسان‌تر می‌کند.

به عنوان یک هشدار، برای پیش بینی جهت قیمت نباید تنها به دیوارهای معاملاتی اعتماد کرد. از آنجایی که پویایی بازار همیشه بی ثبات است، سفارشات را می توان در هر زمانی ثبت کرد یا ثبت کرد.

همچنین، معامله‌گران «نهنگ» می‌توانند از سرمایه کلان خود برای ایجاد یا حذف دیوارهای سفارشی عظیم، به عنوان راهی برای دستکاری بازار به نفع خود استفاده کنند.

برای نکات بیشتر در مورد شناسایی و جلوگیری از دستکاری احتمالی بازار، مقالات قبلی Cointelegraph را بررسی کنید.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉