پروتکل رسانه اجتماعی Web3 لایه 3 را برای فعال کردن پست های فوری راه اندازی می کند


لایه جدید مبتنی بر Bundlr است، یک پلت فرم ذخیره سازی غیرمتمرکز که بر روی Arweave برای ذخیره سازی انبوه داده های رسانه های اجتماعی ساخته شده است.

تیم سازنده Lens، یک پروتکل رسانه اجتماعی Web3، راه اندازی یک شبکه جدید “لایه 3” را برای مقیاس گذاری برنامه های رسانه های اجتماعی بلاک چین اعلام کرده است. طبق اعلامیه 26 آوریل که توسط Cointelegraph مشاهده شد، شبکه جدید به نام “Bonzai” پست ها، نظرات و اشتراک گذاری ها را پردازش و ذخیره می کند و این داده ها را از شبکه Polygon استخراج می کند و بنابراین مقیاس پذیری لنز را افزایش می دهد.

لنز یک پروتکل بلاک چین است که به کاربران اجازه می‌دهد یک «گراف اجتماعی» یا مجموعه‌ای از ارتباطات دیجیتالی بین خود و دیگران ایجاد کنند. هنگامی که کاربران با شخص دیگری در یک برنامه لنز ارتباط برقرار می کنند، می توانند آن اتصالات را به هر برنامه دیگری که بر اساس پروتکل ساخته شده است منتقل کنند. وب سایت رسمی پروتکل، 17 برنامه مختلف رسانه های اجتماعی مبتنی بر لنز، از جمله Buttrfly، DumplingTV، Lenster، Lenstube و غیره را فهرست می کند.

لنز روی شبکه Polygon که لایه 2 اتریوم است اجرا می شود.

در یک سند فنی مرتبط با این اعلامیه، تیم لنز بیان کرد که شبکه Polygon قادر به رسیدگی به نیازهای توان عملیاتی یا ذخیره‌سازی داده‌های برنامه‌های کاربردی رسانه‌های اجتماعی در مقیاس بزرگ نخواهد بود، بنابراین یک «راه‌حل داده خوش‌مقیاس L3» جدید مورد نیاز است. طبق این سند، شبکه‌های بلاک چین مشترک تنها می‌توانند 200 تراکنش در ثانیه (TPS) را پردازش کنند، در حالی که نسخه قبلی لنز فقط می‌توانست 40 تا 50 TPS را پردازش کند. در مقابل، او خاطرنشان کرد که توییتر معمولاً 25000 TPS در دوره های اوج تولید می کند.

مرتبط با: ابرداده در حال اجرا بر روی یک شبکه اجتماعی غیرمتمرکز مبتنی بر متن با کد P92

این تیم حدس می‌زد که این محدودیت می‌تواند از مقیاس‌پذیری پروتکل با رشد پایگاه کاربر جلوگیری کند. برای حل این مشکل، Bonzai به عنوان لایه 2 Polygon یا یک “L3” از شبکه اتریوم راه اندازی شد. Bonzai از Bundlr، یک پلتفرم ذخیره سازی غیرمتمرکز ساخته شده بر روی Arweave، برای ذخیره فایل های بزرگ و ذخیره داده های تأیید صحت آنها استفاده می کند.

با توجه به وایت پیپر، شبکه بونسای از سه نوع گره تشکیل شده است: فرستنده، اعتبارسنجی و مهر زمانی. فرستنده تراکنش ها را تأیید می کند، ابرداده ایجاد می کند و آنها را به Bundlr ارسال می کند. تایید کننده ها داده های ارسال شده توسط فرستنده ها را نظارت می کنند و معتبر بودن آنها را تایید می کنند. و مهر زمانی تعداد بلوک و مهر زمانی مناسب را برای یک قطعه داده معین تعیین می کند.

در این مقاله آمده است که این سیستم “[provide] مصرف کنندگان تجربه ای را که از شبکه های اجتماعی انتظار دارند (پست های فوری و غیره) انتظار دارند.

استانی کولچوف، بنیانگذار پروتکل لنز، معتقد است که Bonzai گام مهمی در جهت پذیرش گسترده برنامه های اجتماعی Web3 خواهد بود:

برای رقابت با Web2، مقیاس اجتماعی غیرمتمرکز باید انجام شود. با توانایی آن در پشتیبانی از پذیرش انبوه مصرف کنندگان، شاهد نوآوری مستمر وب 3 خواهیم بود – ویژگی های جدید، هیجان انگیز و متقاعد کننده و مدل های تجاری که پذیرش وب3 را هدایت می کنند.

در سال‌های اخیر چندین شرکت پروتکل‌های غیرمتمرکز رسانه‌های اجتماعی از جمله Lens، Subsocial، DeSo و غیره ایجاد کرده‌اند. توسعه دهندگان امیدوارند این برنامه ها به گسترش جذابیت شبکه های بلاک چین فراتر از دنیای مالی کمک کنند. در حالی که هیچ یک از آنها به موفقیت فیس بوک، توییتر، یوتیوب و سایر برنامه های اجتماعی Web2 دست نیافته اند، برخی از کارشناسان بلاک چین معتقدند رسانه های اجتماعی غیرمتمرکز چیز بزرگ بعدی در حوزه کریپتو خواهد بود.
نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید