سازندگان Web3 بیش از حد انتظار از دست دادن حق امتیاز رنج می برند: داده ها


داده‌های جدید از تحقیقات آزمایشگاه‌های eBit و بازار LiveArt نشان می‌دهد که تخمین‌های قبلی برای از دست دادن حق نسخه‌برداری سازنده در حدود ۳۵ میلیون دلار می‌تواند بسیار بیشتر باشد.

دامنه توکن غیرقابل تعویض (NFT) یک دروازه اثبات شده برای کمک به کاربران برای برداشتن اولین گام های خود در دامنه Web3 بوده است. این امر به ویژه در مورد هنرمندان و سازندگانی که از ابزارهای Web3 برای بهبود کار خود استفاده می کنند صادق است.

با این حال، داده‌های جدید از آزمایشگاه‌های eBit و بازار LiveArt نشان می‌دهد که از دست رفتن حق نسخه‌برداری سازنده در فضای NFT در سال گذشته ممکن است بیشتر از حد انتظار باشد.

طبق داده‌ها، به دنبال ظهور بازار Blur در اکتبر 2022، دو مجموعه پیشرو NFT – Bored Ape Yacht Club (BAYC) و Mutant Ape Yacht Club (MAYC) – به تنهایی حدود 20 میلیون دلار کسری در حق امتیاز داشتند.

داده‌های جدید، که شامل حذف‌های BAYC و MAYC می‌شود، نشان می‌دهد که تخمین‌های بعدی در مورد کمبودهای حق چاپ 35 میلیون دلاری احتمالاً بسیار ناچیز است.

شکل 1: هزینه ها و کمبودهای پرداخت شده برای مجموعه Bored Ape Yacht Club NFT. منبع: eBit Labs

کپی رایت سازنده محتوا موضوع بزرگی برای بحث در فضای NFT بوده است. بازار OpenSea گفت که پس از توقف کوتاهی حق امتیاز پدیدآورندگان و متعاقباً با واکنش شدید جامعه، حق امتیاز پدیدآورندگان را در تمام مجموعه‌های فهرست شده اعمال خواهد کرد.

در نوامبر 2022، بنیانگذاران BAYC مدل جدیدی را برای حق امتیاز خالق NFT پیشنهاد کردند که انتقال NFT بین کیف پول ها را رایگان نگه می دارد.

شکل 2: هزینه ها و کمبودهای پرداخت شده برای مجموعه NFT Yacht Club Mutant Ape. منبع: eBit Labs

در سپتامبر 2022، MagicEden، یکی دیگر از بازارهای پیشرو NFT، از ابزار اجرای حق چاپ NFT خود دفاع کرد. این ابزار به سازندگان این امکان را می‌دهد تا در صورت دور زدن قوانین کپی رایت، یک NFT را پرچم‌گذاری یا فهرست کنند یا تصویر را محو کنند.

مرتبط با: 74 درصد از پاسخ دهندگان نظرسنجی می گویند که NFT را برای وضعیت می خرند

با این حال، بوریس پوزنر، یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل لایو آرت، گفت که علیرغم اینکه اکوسیستم Web3 خود را به عنوان «فضای خلاق محور» معرفی می کند، داده های جدید نشان می دهد که واقعیت از آن وعده کوتاهی می کند.

کاهش حق امتیاز به وضوح نشان می دهد که سیستم فعلی آنطور که باید کار نمی کند.

پوزنر ادامه داد که اگر جنگ های بازار NFT هنرمندان را از پیوستن به این صنعت باز دارد، “فضا روحیه خلاقیت خود را از دست می دهد و بیشتر شبیه بازار سهام می شود.”

جنگ‌های بازار Pevzner به ورود بازار Blur به صحنه اشاره می‌کند که عمدتاً سهم بازار OpenSea را هدف قرار می‌دهد.

مجله: از هر 10 فروش NFT، 4 مورد جعلی است: یاد بگیرید علائم تجارت شستشو را تشخیص دهید


نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید