وارن بافت 13.3 میلیارد دلار سهام می فروشد – یک علامت هشدار برای بیت کوین و دارایی های پرخطر؟


“Oracle of Omaha” دارایی های نقدی برکشایر هاتاوی را 2 میلیارد دلار در سه ماهه اول افزایش داد که نشان دهنده کاهش اعتماد به دارایی های ریسک آن است.

نقدینگی وارن بافت نشان می دهد که او برای سقوط احتمالی قیمت دارایی های مبتنی بر ریسک آماده می شود. بیت کوین (BTC) از ابتدای سال 70 درصد افزایش یافته است و با سهام مرتبط است، آیا سرمایه گذاران بیت کوین نیز باید برای سقوط احتمالی بازار سهام آماده شوند؟

بافت می گوید «دوران باورنکردنی» به پایان رسیده است

آخرین گزارش سود سه ماهه این شرکت نشان داد که برکشایر هاتاوی متعلق به وارن بافت در سه ماهه اول 13.30 میلیارد دلار سهام فروخت و قرار گرفتن در معرض نقدینگی و اوراق بهادار ایالات متحده را افزایش داد. در همین حال، 4.4 میلیارد دلار برای خرید سهام خود و 2.9 میلیارد دلار برای سهام سایر شرکت های سهامی عام هزینه کرد.

بازار عملکرد برکشایر هاتاوی را به عنوان یک شاخص مهم برای اندازه گیری سلامت اقتصاد ایالات متحده می بیند، با دارایی های این شرکت از راه آهن آمریکا گرفته تا شرکت های برق و مشاغل خرده فروشی.

اما این سرمایه گذار 92 ساله که در گذشته موفقیت برکشایر هاتاوی را مدیون رشد اقتصاد ایالات متحده بود، دیگر خوشبین نیست.

بافت در یک رویداد آخر هفته گذشته گفت: «بسیاری از مشاغل ما امسال درآمد کمتری نسبت به سال گذشته گزارش خواهند کرد. وی افزود: «دوره باورنکردنی» برای اقتصاد آمریکا در شش ماه گذشته به پایان رسیده است.

برکشایر ذخایر نقدی خود را 2 میلیارد دلار در سه ماهه اول سال 2023 افزایش داد و به 130.60 میلیارد دلار رساند که بالاترین سطح از پایان سال 2021 است که سهام وارد چرخه نزولی شد. علاوه بر این، این شرکت بیشتر پول نقد خود را در اسناد خزانه کوتاه مدت و سپرده های بانکی نگهداری می کند، زیرا نرخ های بهره بالای آن به 5 درصد می رسد.

به عبارت دیگر، بافت خود را برای سقوط احتمالی بازار سهام آماده می‌کند، به خصوص که بحران بانکی ایالات متحده همچنان در حال گسترش است (به عنوان مثال، PacWest Bancorp و Western Alliance Bancorp).

قیمت بیت کوین همچنان با نزدک همبستگی دارد

افزایش احتمال رکود جهانی همچنین خطر فشار نزولی بر بیت کوین را به همراه دارد که همبستگی 100 هفته ای آن با نزدک به بالای 0.42 درصد رسیده است.

همچنین، مایک مک گلون، تحلیلگر بلومبرگ اینتلیجنس، انتظار دارد که قیمت بیت کوین احتمالاً شاخص اصلی سقوط سهام باشد.

بیت کوین می تواند کاهش دارایی های پرخطر را تسریع کند – اگر بدترین حالت برای دارایی های پرخطر تمام نشود، بیت کوین ممکن است مسیر پایین تری را دنبال کند. ثبت شده است مک گلون می افزاید:

بیت کوین در سال 2023 تا 2 می حدود 70 درصد افزایش یافته است و برای شاخص سهام 20 درصد افزایش یافته است و این می تواند در بازارهای نزولی گسترده تر افزایش یابد. [is] هنوز در ماه مه و [is] این می تواند یک پیشگوی باخت و باخت باشد، بیشتر مایل به ادامه مسیر است، مگر اینکه دارایی های ریسک سقوط کنند تا تورم را مهار کنند.

شاخص همبستگی بیت کوین-NASDAQ

در کوتاه مدت، از گزارش شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده به تاریخ 10 می، انتظار کمی برای کاهش تورم در ماه آوریل وجود دارد. طبق نظرسنجی بلومبرگ، اقتصاددانان انتظار دارند که CPI اصلی بدون تغییر در حدود 5٪ باقی بماند که به معنای افزایش بیشتر نرخ بهره در آینده است.

از سوی دیگر، کاهش شدید تورم، فدرال رزرو را بر آن خواهد داشت تا در یک سناریوی شدید، به توقف یا حتی کاهش نرخ بهره فکر کند.

در حال حاضر، داده های صندوق های آتی فدرال رزرو نشان می دهد که حداقل پنج کاهش نرخ بهره بین ماه مه 2023 تا ژانویه 2024 احتمالاً وجود دارد – که می تواند آب سردی را بر استراتژی کاهش ریسک بافت وارد کند.

پیش بینی نرخ وجوه فدرال رزرو منبع: بلومبرگ

آیا قیمت بیت کوین دوباره به زیر 25000 دلار می رسد؟

قیمت بیت کوین در هفته گذشته حدود 6 درصد کاهش یافت و در 9 می به 27350 دلار کاهش یافت.

به طور خاص، این قیمت بیت کوین را به پایین تر از میانگین متحرک نمایی 50 روزه (EMA 50 روزه؛ موج قرمز) به 27950 دلار رساند.

خرس های بیت کوین اکنون 27000 دلار را به عنوان هدف نزولی بعدی بر اساس تاریخچه اخیر سطح مشاهده می کنند.

نمودار قیمت روزانه BTC/USD. منبع: TradingView

شکست قطعی به زیر سطح حمایت 27000 دلاری می تواند بیت کوین/دلار آمریکا را به متحرک نمایی 200 روزه (موج آبی) نزدیک به 24600 دلار برساند، به خصوص در صورت افزایش بیشتر نرخ بهره. این کاهش 10 درصدی تا ژوئن است.

در مقابل، بهبودی از 27000 دلار احتمال تست مجدد 30000 دلاری قیمت بیت کوین به عنوان مقاومت و ادامه روند صعودی چند ماه گذشته را افزایش می دهد.

مطالب مرتبط: تحلیلگران در مورد تاثیر سقف بدهی فدرال رزرو و ایالات متحده بر قیمت بیت کوین اختلاف نظر دارند

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید