ذهنیت “WAGMI” کریپتو را تضعیف می کند


طمع، بی منطقی و اضطراب به هرج و مرج در بازار ارزهای دیجیتال کمک کرده است. اگر سرمایه گذاران می خواهند این بخش موفق باشد، باید سعی کنند خود را بهبود بخشند.

مقادیر گزاف NFT در آن سال نشان دهنده اعتقاد قوی به بسیاری از پروژه ها بود. اما دو سال بعد، این «دیزنی‌های جدید» نتیجه چندانی نداشتند. این امر باعث ایجاد ناامیدی و سرخوردگی جدی در بازار در بین سرمایه گذاران و علاقه مندان شده است.

شکست پروژه اغلب به بنیانگذاران نسبت داده می شود. اما طمع، اضطراب و غیرمنطقی که در بین شرکت کنندگان Web3 رایج بود نیز نقش مهمی در اکوسیستم داشت.

مرتبط با: 3 تز که اتریوم و بیت کوین را در بازار صعودی بعدی راهنمایی می کند

ما در محیط پیچیده‌ای هستیم که حتی با استعدادترین و باهوش‌ترین بنیان‌گذاران نیز به سختی می‌توانند در پویایی بازار حرکت کنند. این اغلب ردی از پروژه های ناتمام و وعده های محقق نشده باقی می گذارد و اعتماد به صنعت را بیشتر از بین می برد.

اثر مضر حرص و آز

مهمانی را با قیمت بلیط 100 دلار تصور کنید. کسی که مایل به شرکت با دوستان است، اولین تخفیف را از دست می دهد. با بازگشت به بازار ثانویه، آنها 500 دلار برای بلیط می پردازند.

از آنجایی که این رویداد برای ارائه یک تجربه 100 دلاری در نظر گرفته شده است، احتمال ناامیدی وجود دارد. با یک بلیط 500 دلاری، انتظارات به ناچار بالاتر است، که اغلب به این معنی است که تجربه با واقعیت مطابقت ندارد.

این ناامیدی ناشی از طمع در بازار کریپتو به وضوح قابل مشاهده است. ممکن است برای یک NFT که در ابتدا به قیمت 0.5 اتریوم به فروش می رسد، 20 اتر (ETH) بپردازید، اما مهم است که انتظارات خود را با ارزش 0.5 ETH هماهنگ کنید. (این امر به ویژه با توجه به کاهش حق امتیاز Web3 صادق است، وضعیتی که همچنین مانع از بهره مندی بنیانگذاران از فروش ثانویه با ارزش می شود.)

تمرکز ذهنی شما بر روی اولین قیمتی که برای یک محصول می بینید، به جای در نظر گرفتن زمینه کامل، به عنوان تعصب لنگر انداختن شناخته می شود، جایی که اطلاعات اولیه تا حد زیادی بر تصمیمات و برداشت های بعدی تأثیر می گذارد. این بدان معنی است که خریداران قیمت های بالای NFT هایی را که خریداری می کنند به عنوان یک “لنگر” برای انتظارات خود از مطلوبیت می بینند، که منجر به چرخه ای از ناامیدی می شود.

اضطراب نیز مشکلاتی ایجاد می کند

تولید یک محصول با کیفیت زمان می برد. اما بازار اغلب انتظار پیشرفت سریع غیرواقعی را دارد.

این انتظار فشار زیادی را بر سازندگان و نصاب‌ها وارد می‌کند که خود را در چرخه دائمی اعلامیه‌ها برای ارضای میل جامعه به تشویق و پیشرفت مداوم می‌بینند.

پروژه های بزرگ بازی در آخرین چرخه نمونه ای از این پدیده را ارائه کردند. برخی معتقد بودند که بازی‌های جاه‌طلبانه Triple-A که بر روی Unreal Engine 5 ساخته شده‌اند، تنها در چند ماه عرضه می‌شوند، حتی اگر معمولاً به سه تا پنج سال توسعه نیاز دارند.

وقتی فهمیدند زمان بیشتری طول می‌کشد، توکن‌های خود را کنار گذاشتند، زیرا وقتی به نوسانات معتاد می‌شوید، یک سال به نظر 10 سال می‌رسد.

در برخی موارد، عمومی کردن فرآیند ساخت و ساز یک موهبت است که توسط Web3 امکان پذیر شده است. اما همچنین می تواند یک جو مسموم ایجاد کند که بر طرز فکر و رفاه بنیانگذاران پروژه تأثیر منفی می گذارد.

نقش بی منطقی

تحقیقات نشان می‌دهد که تقریباً ۷۵ درصد استارت‌آپ‌های سرمایه‌گذاری شده شکست می‌خورند.

مانند استارت‌آپ‌ها، کلکسیون‌های NFT در محیط‌های پرخطر و آزمایشی کار می‌کنند. اما بازار اغلب ریسک را نادیده می گیرد، در عوض انتظار موفقیت و رشد نامطمئن را دارد.

این عمدتاً به دلیل سوگیری تأیید است، یک پدیده روان‌شناختی که شامل تأکید بر اطلاعاتی است که با باورها و ترجیحات موجود فرد سازگار است و در عین حال شواهد متضاد را نادیده می‌گیرد.

در طول دوره قبلی گاو نر، این با “WAGMI”، مخفف “ما همه آن را خواهیم ساخت” تجسم شد.

اما در بازاری که با خرید و فروش هدایت می شود، برخی از شرکت کنندگان باید ضرر کنند تا دیگران بتوانند سود ببرند.

این متأسفانه به معنای عدم وجود WAGMI است. به خصوص در محیطی که سواد مالی پایین است و اضطراب زیادی وجود دارد. این ترکیب می تواند به ویژه خطرناک باشد زیرا باعث می شود تصمیمات بر اساس احساسات و نه تجزیه و تحلیل منطقی باشد.

مرتبط با: تاریخ به ما می گوید که با یک بازار گاوی قوی با فرود سخت روبرو هستیم

از طرف دیگر، اکوسیستم از سال 2021 بسیار بهبود یافته است. پروژه های خوبی که می توانند خود را با تغییرات بازار و بافت بازار تطبیق دهند آشکارتر می شوند و در عین حال بلوغ انسانی قابل توجهی رخ می دهد.

اکثر بنیانگذاران یک شبه «مدیرعامل» شدند. این مانند تعویض لاستیک خودرویی است که در 24 ساعت شبانه روز و هفت روز هفته با سرعت 100 مایل در ساعت حرکت می کند. تقریباً سه سال و چند نقطه عطف بعد از آن، بسیاری از این مدیران عامل و تیم‌ها بسیار بالغ‌تر، آماده‌تر و بر ارائه چیزی ارزشمند تمرکز کرده‌اند.

در حالی که موفقیت تا حد زیادی به آنها بستگی دارد، به بلوغ جامعه Web3 نیز بستگی دارد. اگر بازی در اثر حرص و آز بیش از حد، اضطراب و غیرمنطقی خراب شود، رهبران خوب نمی توانند بازی را درست کنند. با ورود به روند صعودی بعدی، سرمایه گذاران باید این را در نظر بگیرند و به دنبال بهبود مالی و شخصی باشند.

لوگی تیلیر او مدیر تجاری Lumx Studios است، یک استودیوی Web3 در ریودوژانیرو، که سرمایه گذاران آن شامل BTG Pactual Bank، بزرگترین بانک سرمایه گذاری آمریکای لاتین است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و لزوماً منعکس‌کننده یا بیانگر دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

در سال 2021، 10 دیزنی جدید و 20 پیکاسو بعدی به نظر می رسید که از بلاک چین و مجموعه های مختلف توکن غیرقابل تعویض (NFT) ظهور می کنند.


نویسنده: Lugui Tillier

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید