Vitalik Buterin بیانیه بحرانی بیت کوین (BTC) را منتشر می کند


فهرست

  • مسدود کننده های کوچک و مسدود کننده های بزرگ
  • دیدگاه بوترین

به زودی پست وبلاگویتالیک بوترین، بنیانگذار اتریوم، تحلیلی عمیق از یکی از بحث برانگیزترین بحث های تاریخی بیت کوین ارائه کرد. افکار بوترین بر اساس خواندن دو کتاب برجسته در این زمینه است: “جنگ بلوک” نوشته جاناتان بیر، که دیدگاهی طرفدار بلوک های کوچک ارائه می دهد، و “ربای بیت کوین” نوشته راجر ور و استیو پترسون، که از بزرگان حمایت می کند. بلوک ها چشم انداز بلوک

جنگ اندازه بلوک بیت کوین در دهه 2010 یک بحث اساسی در مورد جهت و ماهیت مقیاس پذیری و مفید بودن بیت کوین بود. مسئله کلیدی این بود که آیا بیت کوین باید محدودیت اندازه بلوک را از 1 مگابایت افزایش دهد تا تراکنش های بیشتری را در خود جای دهد، در نتیجه کارمزدها را کاهش دهد یا بلاک های کوچکتر را حفظ کند تا اطمینان حاصل شود که اجرای یک گره برای تعداد بیشتری از کاربران قابل دسترسی است و حاکمیت غیرمتمرکز حفظ می شود.

مسدود کننده های کوچک و مسدود کننده های بزرگ

جاناتان بیر “جنگ بلوک” دیدگاه مسدود کننده های کوچک را برجسته می کند. او استدلال می‌کند که بلوک‌های بزرگ‌تر، اجرای گره‌ها را برای افراد بسیار گران‌تر و از نظر فنی دشوار می‌سازد و منجر به تمرکز می‌شود. اخلالگران کوچک معتقد بودند که تغییرات در پروتکل بیت کوین، به ویژه از طریق هارد فورک، باید نادر باشد و نیاز به اجماع گسترده در میان کاربران دارد.

برعکس، راجر ور و استیو پترسون با عنوان “تسخیر بیت کوین” موضع اخلالگران اصلی را منعکس می کند. آنها بیت کوین را به عنوان پول نقد دیجیتالی می نگریستند، نه فقط طلای دیجیتال، و معتقد بودند که برای استفاده از آن به عنوان یک سیستم پرداخت جهانی، کارمزدهای پایین تراکنش ضروری است. مسدودکننده‌های اصلی از افزایش اندازه بلوک برای حفظ کارمزدهای پایین حمایت کرده‌اند و استدلال می‌کنند که چشم‌انداز اولیه بیت‌کوین به شرح زیر است. ساتوشی ناکاموتوکاغذ سفید در حال پرت شدن کناری بود.

دیدگاه بوترین

ویتالیک بوترین مفهوم «تله شایستگی یک طرفه» را معرفی کرد که در آن یک طرف بحث شایستگی فنی را در انحصار خود درآورده و از آن برای پیشبرد یک دستور کار محدود استفاده می کند. در این میان، اگرچه مخالفان در موضوع اساسی حق دارند، اما نمی توانند صلاحیت لازم را برای اجرای دیدگاه خود ایجاد کنند.

به گفته بوترین، این پویایی در جنگ اندازه بلوک مشهود بود. در حالی که اخلالگران کوچک کنترل فنی را حفظ می کردند، اخلالگران بزرگ در اجرای موثر ایده های خود مشکل داشتند. بوترین تاکید کرد که راه حل نهایی برای چنین بن بست های سیاسی و فنی در فناوری های جدید نهفته است که می تواند هر دو طرف را راضی کند.

او اشاره کرد اتریومپذیرش فناوری‌هایی مانند ZK-SNARKs و انباشت BLS نمونه‌هایی از این است که چگونه راه‌حل‌های نوآورانه می‌توانند به طور همزمان مقیاس‌پذیری و عدم تمرکز را بهبود بخشند. او ابراز امیدواری کرد که بیت کوین رویکرد پیشرفته تری از نظر فناوری را در پیش بگیرد. توسعه راه حل های لایه 2 جدید مانند Inscriptions و BitVM می تواند راه را برای یک اکوسیستم بیت کوین مقیاس پذیرتر و غیرمتمرکزتر هموار کند.


نویسنده: Mushumir Butt

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید