Vitalik Buterin تفاوت کلیدی بین Crypto 5 سال پیش و اکنون را توضیح می دهد


ویتالیک بوترین اخیراً به تغییر قابل توجهی در بازار ارزهای دیجیتال نسبت به سال های 2018-2019 نسبت به صنعت اشاره کرده است. اگرچه بسیاری از جنبه های عملی تکامل یافته اند، برخی از اصول اساسی بدون تغییر باقی می مانند.

بوترین در پاسخ به مشاهدات جو وایزنتال در مورد تغییر فرهنگ رمزنگاری، خاطرنشان کرد که دیدگاه‌های انقلابی و ایده‌آلیستی بلاک چین هنوز زنده هستند. ویزنتال خاطرنشان کرد که در گذشته، جامعه ارزهای دیجیتال تاکید بیشتری بر ایده‌هایی مانند حاکمیت اینترنت باز، درآمد پایه جهانی (UBI) و دموکراسی بلاک چین داشته است.

از امروز، بیشتر پروژه های رمزنگاری در مورد الگوهای رفتاری یا توسعه جامعه برای منافع تجاری هستند. بوترین در پاسخ اظهار داشت که بسیاری از این مفاهیم پیشرفت چشمگیری داشته و در حال اجرا هستند. وی چندین پروژه را برشمرد:

شبکه های اجتماعی غیرمتمرکز مانند Farcaster و Lens در حال کار برای پیشبرد ایده دموکراسی دیجیتال با ترویج اینترنت قابل دسترس تر و کنترل شده توسط کاربر هستند.

مکانیسم‌های تأمین مالی: درآمد پایه جهانی (UBI) و اصول سود جمعی با این مکانیسم‌های تأمین مالی سازگار است که توزیع عادلانه منابع را ترویج می‌کند و مشوق‌هایی را برای پروژه‌های مهم فراهم می‌کند.

مرتبط با

برنامه‌های رأی‌گیری با مدرک صفر، حریم خصوصی و امنیت رأی‌گیری را افزایش می‌دهند و همچنین اعتماد سیستم دموکراتیک را با استفاده از اثبات‌های دانش صفر افزایش می‌دهند.

همانطور که مشاهدات بوترین نشان می دهد، اصول اصلی فناوری بلاک چین – حفظ حریم خصوصی غیرمتمرکز و مدل های تامین مالی خلاقانه – به رغم تمرکز بازار بر جنبه های مالی، همچنان باعث پیشرفت می شود.

تعهد جامعه به استفاده از فناوری بلاک چین برای مزایای اجتماعی و فناوری گسترده‌تر با توسعه مستمر اثبات شده است. هدف اصلی ایجاد یک اینترنت غیرمتمرکز، عادلانه و باز هنوز زنده است و هر روز به واقعیت نزدیک‌تر می‌شود.
نویسنده: Arman Shirinyan

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید