رفع تمرکز Vitalik Buterin در اتریوم – اجرای گره ها را آسان می کند


ویتالیک بوترین، یکی از بنیان‌گذاران اتریوم، می‌گوید که تمرکز گره‌ها یکی از چالش‌های اصلی اتریوم است، اما راه‌حل عالی ممکن است تا ۲۰ سال دیگر به دست نیاید.

به گفته ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، متمرکز کردن گره‌ها یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی شبکه اتریوم است و باید با ارزان‌تر کردن و کارکرد آسان‌تر گره‌ها حل شود.

در حال حاضر، اکثریت 5901 گره فعال اتریوم از طریق ارائه دهندگان وب متمرکز مانند خدمات وب آمازون (AWS) اجرا می شوند و بسیاری از کارشناسان ادعا می کنند که بلاک چین اتریوم را در معرض یک نقطه شکست مرکزی قرار می دهند.

استقرار گره های اتریوم از ارائه دهندگان خدمات وب. منبع: Ethernodes

بوترین در سخنرانی خود در هفته بلاک چین، شش موضوع کلیدی را که برای حل تمرکز باید مورد توجه قرار گیرد، بیان کرد، اما تاکید کرد که مشکل گره “یک قطعه بزرگ از پازل” است تا اطمینان حاصل شود که شبکه اتریوم در دراز مدت غیرمتمرکز باقی می ماند.

او توضیح داد: «یکی از این شش چیز این است که از لحاظ فنی، اجرای گره‌ها را برای افراد آسان‌تر می‌کند، و بی تابعیتی یکی از مهم‌ترین فناوری‌ها برای درست کردن این موضوع است.

برای اجرای یک گره امروزه به صدها گیگابایت داده نیاز است. با کلاینت های بدون حالت، اساساً می توانید یک گره را از ابتدا اجرا کنید.”

مفهوم بی تابعیتی به معنای حذف وابستگی به ارائه دهندگان خدمات مرکزی برای تأیید فعالیت در شبکه است. به گفته بنیاد اتریوم، تا زمانی که اپراتورهای گره نتوانند اتریوم را بر روی سخت افزار «متوسط» و ارزان اجرا کنند، تمرکززدایی واقعی ممکن نیست.

همانطور که بوترین اشاره می کند، بی تابعیتی جزء مهمی از نقشه راه اتریوم است و گام های بزرگی به سمت بی تابعیتی در مراحل “The Verge” و “The Purge” برداشته شده است:

در درازمدت، برنامه‌ای برای حفظ گره‌های اتریوم کاملاً تأیید شده وجود دارد که می‌توانید به معنای واقعی کلمه در تلفن خود از آنها استفاده کنید.»

علیرغم اینکه بی تابعیتی بخش اصلی نقشه راه اتریوم است، بوترین اعتراف کرد که بعید است در آینده نزدیک به این نگرانی های بسیار فنی پرداخته شود.

او گفت: «این مسائل فنی در نهایت باید در یک بازه زمانی 10 ساله، شاید 20 ساله حل شود.

مرتبط با: سرویس های استیک اتریوم 22 درصد محدودیت تمام اعتبار سنجی ها را می پذیرند

به غیر از بی تابعیتی، بوترین گفت که اقدامات اصلی بعدی برای کاهش تمرکز اتریوم شامل آسان‌تر کردن مستندات، کاهش موانع توزیع توزیع شده، ایمن‌تر و جامع‌تر کردن سهام است. به طور کلی به اشتراک گذاشتن اتر (ETH) آسان تر می شود.

با این حال، در نهایت، بوترین به این نتیجه رسید که دغدغه زمان حساس و فوری اتریوم به عنوان یک کل دستیابی به سطوح بالاتری از مقیاس پذیری است.

در حال حاضر، پروتکل‌های مقیاس‌بندی اتریوم بر استفاده از تجمیع‌های دانش صفر (ZK) غالب هستند.

انبوه‌های ZK توسط بسیاری در جامعه اتریوم به عنوان ابزاری ضروری در دستیابی به مقیاس‌پذیری مورد تحسین قرار گرفته‌اند، زیرا انبوه‌های ZK به دنبال افزایش توان عملیاتی در زنجیره اصلی اتریوم با حرکت محاسبات و ذخیره‌سازی حالت خارج از زنجیره هستند.

مجله: چگونه انباشته‌های ZK اتریوم می‌توانند قابلیت تعامل داشته باشند؟
نویسنده: Tom Mitchelhill

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید