ویتالیک بوترین درباره «هیجان» آینده اتریوم صحبت می کند


بوترین به ویژه در مورد افزایش هویت های غیرمتمرکز بلاک چین برای افزایش حریم خصوصی کاربران خوش بین بوده است.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم (ETH)، در یک پست وبلاگی در 5 دسامبر نوشت که پول، هویت بلاک چین، امور مالی غیرمتمرکز (DeFi)، سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز (DAO) و برنامه‌های کاربردی ترکیبی مهم‌ترین پیشرفت‌هایی هستند که او را هیجان زده می‌کنند. اکوسیستم اتریوم بوترین بعداً تجربه خود را از استفاده از اتر به عنوان وسیله پرداخت در یک کافه در آرژانتین شرح داد:

“وقتی وارد شدیم، مالک من را شناخت و بلافاصله ETH و سایر دارایی های رمزنگاری شده در حساب بایننس خود را به من نشان داد. چای و تنقلات سفارش دادیم و پرسیدیم که آیا می توانیم با ETH پرداخت کنیم یا خیر. و او کد QR آدرس سپرده بایننس را به من نشان داد. جایی که من حدود 20 دلار ETH از کیف پول Status خود در تلفنم ارسال کردم.

بوترین ادامه داد که به دلیل عوارض جانبی The Merge، “معاملات به طور قابل توجهی سریعتر گنجانده می شوند، و زنجیره را برای پذیرش تراکنش ها پس از تایید کمتر، پایدارتر و ایمن تر می کند.” بنیانگذار اتریوم سپس این را با تجربه قبلی قهوه مقایسه کرد، جایی که هزینه های شبکه در آن زمان یک سوم تراکنش را تشکیل می داد و دریافت وجوه چند دقیقه طول کشید.

سپس، با صحبت از ظهور DeFi، بوترین گفت که این صنعت با وقار و محدود شروع به کار کرد، اما به زودی به “جانوری با سرمایه بیش از حد مبتنی بر اشکال تولید ناپایدار بازدهی” تبدیل شد. با این حال، او اضافه کرد که DeFi “در مراحل اولیه انتقال به یک محیط پایدار، بهبود امنیت و تمرکز مجدد بر روی چند برنامه که بسیار ارزشمند هستند” است.

سپس، بوترین از ظهور روش‌های شناسایی بلاک چین مانند ورود به سیستم با اتریوم (SIWE) و توانایی آن‌ها در بهبود حریم خصوصی کاربر تمجید کرد. “[SIWE] بوترین نوشت: این به شما امکان می‌دهد با یک سایت تعامل داشته باشید بدون اینکه به گوگل یا فیس‌بوک به اطلاعات خصوصی خود دسترسی داشته باشید یا امکان ربودن یا قفل کردن حساب خود را داشته باشید. بدون به خطر انداختن اطلاعات شخصی کاربران.

بوترین در مورد DAO گفت که باید کار بیشتری برای بهبود انعطاف پذیری سانسور انجام شود و در عین حال “بسیاری از امیدها و رویاهایی که مردم در فضای رمزنگاری برای ایجاد اشکال دموکراتیک، انعطاف پذیر و کارآمدتر از حکومت گذاشته اند را به دست آورد.” تمایل به سازمان داخلی بوترین با برجسته کردن مثال MakerDAO نوشت:

MakerDAO دارای 7.8 میلیارد دلار وثیقه است که بیش از 17 برابر ارزش بازار توکن سودآور MKR است. بنابراین، اگر مدیریت در اختیار دارندگان MKR بدون هیچ تضمینی بود، کسی می توانست نیمی از MKR را خریداری کند و از آن برای دستکاری پیشگویی های قیمت استفاده کند. و بیشتر وثیقه را برای خود می دزدند.»

در نهایت، یکی از بنیانگذاران اتریوم پتانسیل ترکیب فناوری بلاک چین اتریوم با فرآیندهای خارج از زنجیره مانند رای گیری را برجسته کرد. در یکی از سناریوها، بوترین نوشت: “رای‌ها بر روی بلاک چین منتشر می‌شوند تا کاربران روشی مستقل از سیستم رای‌دهی داشته باشند تا مطمئن شوند که رای‌هایشان گنجانده شده است. اما آرا رمزگذاری شده‌اند و از حریم خصوصی محافظت می‌کنند، و این یک راه‌حل مبتنی بر ZK-SNARK است.”

در مورد گام‌های بعدی، بوترین متعهد به اولویت‌بندی پروژه‌های دارای ارزش پیشنهادی بلندمدت نسبت به پروژه‌های متمرکز بر سود کوتاه‌مدت بود. او می‌نویسد: «بیشتر برنامه‌های با ثبات‌تر و خسته‌کننده‌تر ساخته نمی‌شوند، زیرا هیجان کمتر و سود کوتاه‌مدت کمتری وجود دارد: ارزش بازار LUNA از 30 میلیارد دلار فراتر می‌رود، در حالی که استیبل کوین‌هایی که برای استحکام و سادگی تلاش می‌کنند، اغلب برای سال‌ها نادیده گرفته می‌شوند. پس از ادغام، به‌روزرسانی بزرگ بعدی اتریوم که انتظار می‌رود ارتقاء شانگهای باشد، به کاربران امکان می‌دهد اتر سهام خود را خارج کنند. این ارتقا برای نیمه دوم سال 2023 برنامه ریزی شده است.
نویسنده: Zhiyuan Sun

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید