بودجه VC به استارت‌آپ‌های Web3 نسبت به سال گذشته 82 درصد کاهش یافته است: Crunchbase


Crunchbase اشاره کرد که در حالی که در سال 2023 یک شروع نزولی برای سرمایه گذاری استارت آپ Web3 وجود دارد، “تقریباً در هر صنعتی سرمایه گذاری ریسک پذیر در حال کاهش است.”

بر اساس داده‌های Crunchbase، سرمایه‌گذاری خطرپذیر (VC) به استارت‌آپ‌های Web3 نسبت به سال گذشته 82 درصد کاهش یافته است و از 9.1 میلیارد دلار در سه ماهه اول سال 2022 به 1.7 میلیارد دلار در سه ماهه اول سال 2023 کاهش یافته است.

Crunchbase News داده ها را در گزارش 20 آوریل برجسته کرد و گفت که رقم 1.7 میلیارد دلاری برای سه ماهه اول 2023 نیز “از 1.1 میلیارد دلار اعلام شده در سه ماهه چهارم 2020 است، زمانی که بسیاری از مردم قبلاً هرگز نامی از آن نشنیده اند. به پایین ترین مقدار اشاره کردند. تامین مالی راه اندازی Web3. Web3.”

در این زمینه، استارت‌آپ‌های Web3 به عنوان شرکت‌هایی در مراحل اولیه تعریف می‌شوند که مستقیماً با فناوری کریپتو یا بلاک چین (یا هر دو) کار می‌کنند.

جریان معاملات یا تعداد کل معاملات بین VCها و استارت‌آپ‌های Web3 نیز با افت قابل‌توجهی روبرو شد، با ثبت 333 معامله در سه ماهه اول سال 2023، که تقریباً 33 درصد کاهش نسبت به سال قبل را نشان می‌دهد.

جریان معامله راه اندازی VC و Web3. منبع: Crunchbase

علاوه بر این، این گزارش نشان می‌دهد که تعداد دورهای مالی اصلی استارت‌آپ Web3 که به 9 رقم رسیده است، در سال گذشته تقریباً به طور کامل کاهش یافته است.

“در سه ماهه اول سال 2022، استارت آپ های تحت حمایت VC بیش از 100 میلیون دلار در 29 دور جمع آوری کردند. این شامل ConsenSys و Polygon Technology و همچنین – البته – 400 میلیون دلار یا بیشتر توسط FTX و شرکت تابعه ایالات متحده FTX US می شود. از جمله افزایش ها، این گزارش شامل اظهارات زیر است:

آخرین سه‌ماهه‌ای که به‌تازگی تکمیل شد، تنها دو دور به 9 رقم رسید، زیرا VCها برای صرف هزینه‌های بزرگ در فضا به ترمز می‌رفتند.

در حالی که پلتفرم اطلاعات کسب و کار اذعان کرد که علاقه به استارت آپ های Web3 اخیرا کاهش یافته است، همچنین تاکید کرد که “تقریباً در هر صنعتی، سرمایه گذاری ریسک پذیر در حال کاهش است.”

Crunchbase بیشتر کاهش بودجه Web3 از سوی سرمایه گذاران را به خود اختصاص داده است. رویکرد اجتناب از ریسک در چند ماه گذشته به دنبال فرصت‌هایی در صنایعی هستند که آنها بهتر می‌دانند – مانند امنیت سایبری یا SaaS، نه وعده تکرار بعدی اینترنت [Web3]”

بدون شک صنعت همچنان از فروپاشی چشمگیر FTX و همچنین چند وام دهنده دیگر کریپتو و حتی برخی مشکلات بانکی که اقتصاد را به طور کلی گرفتار کرده است، در حال فروپاشی است.

این گزارش با اشاره به افزایش قابل توجه قیمت بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) از ابتدای سال، افزود: «اما برخی علائم مثبت وجود دارد.

مرتبط با: شمول مالی و توانمندسازی اقتصادی در نوک انگشتان شما با Web2.5

این گزارش در پایان می‌گوید: «فقط زمان نشان می‌دهد که آیا این برای آوردن دلارهای مخاطره‌آمیز بیشتر به فضا کافی است یا خیر».

در گزارش متفاوتی که توسط گلکسی ریسرچ در 11 آوریل منتشر شد، این شرکت به سرمایه گذاری گسترده تر VC در تمام شرکت های رمزنگاری طی 12 ماه گذشته نگاه کرد.

مشابه روند اخیر در تامین مالی Web3، این گزارش اشاره کرد که 2.4 میلیارد دلار سرمایه گذاری در تمام شرکت های رمزنگاری در سه ماهه اول سال 2023، 80 درصد کمتر از 13 میلیارد دلار ثبت شده در سه ماهه اول سال 2022 است.

با این حال، قابل توجه است، در حالی که سرمایه گذاری در سال به طور قابل توجهی کاهش یافته است، این گزارش نشان می دهد که تعداد معاملات ارزهای دیجیتال VC در سه ماهه اول سال 2023 نسبت به سه ماهه چهارم سال 2022 نزدیک به 20 درصد افزایش یافته است.

از لحاظ تاریخی، فعالیت‌های ریسک‌پذیر از قیمت‌های دارایی‌های رمزنگاری کاملاً نزدیک بوده است. اگر قیمت‌ها در سال جاری انعطاف‌پذیر یا سازنده باقی بمانند، جالب است که ببینیم آیا فعالیت سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز ارز دیجیتال می‌تواند افزایش یابد یا خیر. الکس تورن، رئیس تحقیقات شرکت گلکسی، نوشت: در حالی که بادهای مخالف کلان و پولی زیادی وجود دارد.

مجله: بهترین و بدترین کشورها برای مالیات کریپتو – به علاوه نکات مالیاتی کریپتو
نویسنده: Brian Quarmby

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید