ازبکستان برای اولین بار مجوزهای رمزنگاری را به دو «خرپتوفروشی» محلی صادر کرد.


از ژانویه 2023، تنها شرکت‌های دارای مجوز ارزهای دیجیتال مجاز به ارائه خدمات تجارت ارز دیجیتال به شهروندان ازبکستان خواهند بود.

در حالی که ازبکستان در حال آماده شدن برای پذیرش چارچوب جدید ارزهای دیجیتال در سال 2023 است، رگولاتورهای ازبکستان شروع به صدور مجوزهای نظارتی برای ارائه دهندگان خدمات رمزنگاری محلی کرده اند.

بر اساس اعلامیه رسمی که در نوامبر منتشر شد، ناظر پیشرو بازار ارزهای دیجیتال ازبکستان، آژانس پروژه های چشم انداز ملی (NAPP)، اولین مجوزهای رمزنگاری این کشور را صادر کرد.

مجوزها به طور رسمی اجازه ارائه خدمات مرتبط با ارزهای دیجیتال توسط دو “فروشگاه ارزهای دیجیتال” شامل Crypto Trade NET LLC و Crypto Market LLC را می دهند.

بر اساس اطلاعات ثبت مجوز الکترونیکی NAPP، هر دو Crypto Trade NET و Crypto Market در تاشکند قرار دارند. این داده ها همچنین از Kamolitdin Nuritdinov به عنوان تنها بنیانگذار و سهامدار Crypto Market نام می برند. بهزاد آچیلوف همچنین تنها بنیانگذار و سهامدار Crypto Trade NET است.

به نظر می رسد که هیچ یک از پلتفرم ها در زمان نگارش یک وب سایت کارآمد ندارند.

بر اساس این اطلاعیه، NAPP بر اساس فرمان ریاست جمهوری صادر شده در آوریل 2022 که قوانین گردش دارایی های رمزنگاری شده در ازبکستان را تعیین می کند، به این دو شرکت مجوز داده است.

در این بیانیه آمده است: «فروشگاه‌های کریپتو برای دسترسی آسان‌تر شهروندان به خرید یا فروش دارایی‌های کریپتو طراحی شده‌اند.

این آژانس از شهروندان می‌خواهد تا حد امکان مراقب باشند و از خدمات پلتفرم‌های الکترونیکی که مجوز فعالیت در قلمرو جمهوری ازبکستان را ندارند، به روش مقرر استفاده نکنند.»

این خبر اندکی پس از آن منتشر شد که دولت ازبکستان تعدادی از صرافی‌های بزرگ جهانی ارزهای دیجیتال را به دلیل نداشتن مجوز مناسب برای ارائه خدمات تجارت کریپتو مسدود کرد.

مربوط: روسیه قصد دارد یک “صرافی ملی رمزنگاری” راه اندازی کند

در حالی که این بلوک غول‌های رمزنگاری مانند Binance و Huobi را تحت تأثیر قرار داده است، طبق گزارش‌ها، کاربران می‌توانند با کمک سرویس‌های VPN به وب‌سایت‌های خود دسترسی داشته باشند. ظاهراً NAPP پس از اعلام اقدامات در اوت 2022 این بیانیه را حذف کرد.

آخرین مجوزها در زمانی ارائه می شود که ازبکستان به طور فعال در حال آماده شدن برای تصویب یک چارچوب قانونی جدید رمزنگاری ظرف چند ماه است. از اول ژانویه 2023، دولت ازبکستان به شهروندان ازبکستان اجازه می دهد تا خدمات رمزنگاری را تنها توسط شرکت های ارز دیجیتال دارای مجوز ارائه کنند.


نویسنده: Helen Partz

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید