قانون یوتا DAO: این قانون چگونه ایجاد شد و چه معنایی برای مشاغل غیرمتمرکز دارد؟


چگونه قانون یوتا DAO از یک ایده به یک قانون تبدیل شد و چالش هایی که در این راه با آن روبرو بود.

در ماه مارس، قانونگذار ایالت یوتا، قانون یوتا DAO را تصویب کرد، که به رسمیت شناختن قانونی و حفاظت با مسئولیت محدود برای نهادهای خودمختار غیرمتمرکز (DAOs) در ایالت را فراهم می کند.

DAO ها به طور پیش فرض به عنوان اشخاص حقوقی شناخته نمی شوند و اعطای وضعیت قانونی به آنها در یوتا می تواند به رفع نگرانی های نظارتی کمک کند.

دیوید لمکه، مدیر مالی کیف پول کریپتو Giddy و عضو گروه ویژه بلاک چین و نوآوری دیجیتال یوتا، و ترور لی، نماینده یوتا، این لایحه را قبل از ارائه به مجلس قانونگذاری ایالت یوتا نوشتند.

“هدف ما ایجاد یک چارچوب نظارتی در یوتا بود که از رشد و توسعه DAOها در یوتا حمایت می‌کند. مالکیت مالکیت داشته باشید، با مشاغل غیر DAO سروکار داشته باشید، حقوق و دستمزد را مدیریت کنید و در دنیای واقعی وجود داشته باشید و نه فقط به صورت زنجیره‌ای.” لمکه به کوین تلگراف گفت.

لمکه و لی با کوین تلگراف ملاقات کردند تا در مورد چگونگی اجرایی شدن این قانون و معنای آن برای آینده صنعت کریپتو در یوتا صحبت کنند.

قانون یوتا DAO چگونه بوجود آمد؟

بنابراین منشأ قانون یوتا DAO چه بود و لمکه و لی چگونه آن را اجرا کردند؟

به گفته Lemke، “نیاز به یک چارچوب نظارتی وجود داشت که از رشد و توسعه DAO ها حمایت کند” و شرکت کنندگان در صنعت می خواستند استانداردها و محافظت های بهتری برای DAO ها و دارندگان توکن تعیین کنند.

به گفته لی، قانون یوتا DAO نتیجه تلاش طولانی گروه ویژه بلاک چین و نوآوری دیجیتال این ایالت بود که مهر تایید خود را از فرماندار در می 2022 دریافت کرد تا “یک چارچوب نظارتی که از رشد و توسعه حمایت می کند” ایجاد کند. ” تعداد DAO ها در یوتا

لمکه گفت که کارگروه «زمینه صفر» برای توسعه زبان جدیدی برای قانون دارد. علاوه بر قانونگذاران، اعضا شامل وکلای محلی می‌شدند که با DAOها مشورت می‌کردند و «اعضای شرکت‌های Web3 در اینجا در یوتا که در DAO هستند یا با آنها همکاری نزدیک دارند».

در ابتدا، گروه ضربت قوانین مربوط به DAO ها را از سراسر جهان بررسی کرد و آنها را در پیش نویس های اولیه قانون یوتا DAO اعمال کرد. کارگروه در تابستان 2022 به طور منظم جلسات خود را برای بحث و بررسی داخلی این لایحه آغاز کرد.

قانونگذاری ایالت یوتا منبع: Utah.gov

در اوایل سال جاری، این لایحه آماده ارائه به نمایندگان در سطح کمیته بود. لمکه گفت: «این قانون در کل کارگروه و به‌عنوان یک کمیته فرعی مورد بحث قرار گرفته است و در این مسیر بازنگری‌ها و تغییرات زیادی صورت گرفته است».

پیش نویس نهایی همچنین بین قانونگذاران در مجلس قانونگذاری ایالتی و سنا و تنظیم کننده های وزارت خدمات مالی و وزارت مالیات مورد بحث قرار گرفت. لی گفت:

پس از بحث‌های سخت و بازنگری‌ها، قانون یوتا DAO در نهایت با امتیازات کمی به تصویب رسید.

لمکه گفت این لایحه که در 10 آوریل توسط فرماندار امضا شد، در سال 2024 اجرایی خواهد شد و افزود که “زمان کافی به دولت می دهد تا برای الزامات صدور گواهینامه مورد نیاز برای اثبات اینکه یک سازمان واقعا یک DAO است آماده شود.”

چالش های تصویب قانون

اما هیچ قانونی بدون سهم عادلانه از موانع، چه سیاسی و چه فنی، تصویب نمی شود.

به گفته لی، یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی این کارگروه، «آموزش قانون‌گذاران» در مورد فناوری بلاک چین و اینکه چگونه DAO را قادر می‌سازد وجود داشته باشد. او گفت که از این واقعیت که بسیاری از قانون‌گذارانی که هرگز به فناوری بلاک چین علاقه‌مند نبوده‌اند، به آن رای موافق یا مخالف داده‌اند، «آشفت» است.

برای آموزش بهتر قانونگذاران، لی و لمکه با نمایندگان و سناتورها در جلسات کمیته خاص صنعت ملاقات کردند و تأثیر DAO ها را بر دولت توضیح دادند. آنها همچنین با روسای ادارات مختلف مانند دارایی و مالیات ملاقات کردند تا به نگرانی های آنها رسیدگی کنند.

لی گفت: «یک مانع دیگر مسئله ناشناس بودن DAO بود. در ابتدا، قانونگذاران از تأیید یک سازمان دولتی بدون هیچ توسلی برای تعیین اینکه چه کسی آن را ویرایش یا تأسیس کرده است، ناراحت بودند.»

آنها با قانونگذاران به توافق رسیدند و اطمینان حاصل کردند که ثبت کننده برای ایالت شناخته شده است، اما نام مؤسسان قبل از انتشار مجدداً تنظیم شد تا ناشناس ماندن آنها حفظ شود. لی به کوین تلگراف گفت: “ما توانستیم زمینه های مشترکی پیدا کنیم و به این نگرانی ها رسیدگی کنیم و در نهایت قانون DAO یوتا را با موفقیت به تصویب رساندیم.”

مسئولیت، ناشناس بودن و مالیات

به گفته نویسندگان آن، قانون جدید مزایای متعددی برای سازمان‌های مستقل غیرمتمرکز دارد.

“قانون یوتا DAO نوع جدیدی از شخصیت حقوقی را برای DAO ها به نام DAO با مسئولیت محدود (LLD) ارائه می کند. با این نوع نهاد، تنظیم کننده ها و دارندگان توکن DAO ها شخصاً در قبال اقدامات کسب و کار مسئولیتی ندارند، درست مانند یک LLC یا شرکت.» گفت.

وی اظهار داشت که این یک “پیشرفت قابل توجه” نسبت به وضعیت فعلی است، جایی که دارندگان توکن ممکن است شخصاً در قبال اقدامات DAO مسئول باشند، همانطور که در مورد اخیر علیه Ooki DAO رخ ​​داد.

لی خاطرنشان کرد که قانون یوتا DAO اهمیت ناشناس بودن منطبق با DAO را به رسمیت می شناسد و محافظت های خاصی را برای کسانی که DAO را صادر و اجرا می کنند ارائه می کند.

مقررات قانونی برای رگولاتورها و دارندگان توکن برای خودداری از افشای خود به DAO ها اجازه می دهد تا در چارچوب قانون بدون به خطر انداختن حریم خصوصی افراد عمل کنند. با این حال، قانون ایجاب می‌کند که حداقل یک سازمان‌دهنده در هنگام ثبت قانون DAO ذکر شود، اما سازمان‌دهنده نباید ساکن یوتا یا حتی شهروند ایالات متحده باشد.

لی گفت: «پیش از اینکه اطلاعات DAO در وب‌سایت بخش شرکت‌های یوتا پست شود، ایالت تمام نام‌ها و اطلاعات شخصی مربوط به LLD را حذف می‌کند. این سازش به کسانی که DAO ها را صادر و اجرا می کنند، اجازه می دهد ناشناس بمانند، در حالی که به دولت اجازه می دهد تا اطلاعاتی درباره این نهاد داشته باشد.

همچنین انتظار می‌رود که قانون یوتا DAO بر رفتار مالیاتی DAOها تأثیر بگذارد. به عنوان مثال، اگر یک DAO ثبت نشده به برنامه نویسان آمریکایی برای نوشتن کد پول پرداخت کند، باید اظهارنامه مالیات حقوق و دستمزد را ارسال کند و احتمالاً بخشی از درآمد خود را به ایالات متحده تقسیم کند.

لمکه گفت هر کسب و کاری با درآمدی که به طور موثر به تجارت یا تجارت ایالات متحده مرتبط است، باید اظهارنامه مالیاتی ارائه کند، صرف نظر از اینکه سازمان از نظر قانونی در ایالات متحده سازماندهی شده است یا خیر.

Lemke توضیح داد که قانون یوتا DAO به یک DAO اجازه می دهد تا خود را به عنوان یک شخص حقوقی تنظیم کند، شماره شناسایی مالیاتی ایالات متحده را دریافت کند و اظهارنامه مالیاتی را ارسال کند. این به DAO ها اجازه می دهد تا به طور قانونی عمل کنند و “از ایجاد بدهی های مالیاتی بزرگ جلوگیری کنند.” قانون DAO یوتا همچنین به DAO ها این امکان را می دهد که نوع دارایی را انتخاب کنند که به بهترین وجه با طرح تجاری آنها مطابقت دارد، همانطور که یک LLC می تواند روش مالیاتی خود را انتخاب کند.

لی گفت: «در واقع، این لایحه راهی را برای DAO ها برای ایجاد درآمد برای ایالت فراهم می کند و در عین حال از DAO ها در برابر داشتن بار مالیاتی نامحدود محافظت می کند.

قانون برای یوتا چه معنایی دارد؟

لی توضیح داد که این قانون می تواند ایالت را برای توسعه وب 3 رقابتی تر کند. او گفت که اکثر مشاغل سازمان‌دهی شده در ایالات متحده، ایالت خود یا دلاور را انتخاب می‌کنند تا قوانین و اساسنامه‌های شرکتی را مدرن نگه دارند، و افزود: “هدف ما به عنوان کارگروه این بود که یوتا را به دلاور مشاغل وب 3 تبدیل کنیم. از جمله DAO.

قانونگذاران و اعضای کارگروه همچنین امیدوارند که این قانون بتواند DAO ها را از خارج از کشور جذب کند. لمکی گفت: “من با برنامه نویسان DAO های موجود در مورد قانون یوتا DAO صحبت کردم، و در حالی که آنها دولت را به دلیل وضع قوانین معنی دار که به طور قابل توجهی از دارندگان توکن و سازمان دهندگان DAO محافظت می کند، تحسین می کنند، آنها مردد هستند که به طور قانونی پا به ایالات متحده بگذارند. SEC بر اساس قوانینی است که تقریباً 100 سال پیش نوشته شده و به دلیل حملات آشکار CFTC (مهم نیست در چه ایالتی) نوشته شده است.

جدیدترین ها: در اینجا آمده است که چگونه انباشته های ZK اتریوم می توانند قابلیت تعامل داشته باشند

لی در ادامه خاطرنشان کرد که اکثر DAO ها به دلیل عدم قطعیت نظارتی در خارج از ایالات متحده فعالیت می کنند. اعضای تیم در گروه کاری ما اعضایی هستند که به ساختار این DAO ها در خارج از کشور کمک می کنند. اما ما می خواستیم پیچیدگی سازماندهی DAO ها را کاهش دهیم و این تجارت را به ایالات متحده بازگردانیم و این قانون از بهترین قوانین DAO در جهان بهره می برد. ،” او گفت.

با این حال، لمکی گفت که آنها “با قانون DAO یوتا تشویق می شوند” زیرا اکثر اوقات، قوانین در سطح دولت فدرال پس از تصویب قوانین کافی در سطح ایالت توسط ایالت ها تصویب می شوند:

“قانون DAO یوتا چراغ امیدی در مواجهه با احساسات ضد ارزهای دیجیتال فدرال است که می تواند اوضاع را تغییر دهد.”


نویسنده: Anthony Clarke

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید