استفاده از فناوری بلاک چین برای مبارزه با سرقت خرده فروشی

استفاده از فناوری بلاک چین برای مبارزه با سرقت خرده فروشی


فناوری بلاک چین می تواند راه حلی برای خرده فروشان در مورد اقدامات ضد سرقت باشد.

صنعت خرده فروشی یکی از مهم ترین بخش های اقتصاد ایالات متحده است. متأسفانه، همه گیر COVID-19 صنعت خرده فروشی تریلیون دلاری را در معرض سرقت در فروشگاه ها قرار داده است.

یافته‌های مطالعه امنیت خرده‌فروشی فدراسیون ملی خرده‌فروشی در سال 2022 نشان می‌دهد که زیان‌های خرده‌فروشی ناشی از کالاهای مسروقه از 90.8 میلیارد دلار در سال 2020 به 94.5 میلیارد دلار در سال 2021 افزایش یافته است. برخی از خرده فروشان نیز مجبورند محصولات خاصی را برای جلوگیری از سرقت قفل کنند، که این امر می تواند به دلیل عدم دسترسی مصرف کنندگان به کالا منجر به کاهش فروش شود.

خرده فروشان برای حل سرقت خرده فروشی به بلاک چین نگاه می کنند

با توجه به این اقدامات شدید، بسیاری از خرده فروشان مبتکر شروع به روی آوردن به فناوری برای مبارزه با سرقت خرده فروشی کرده اند. به عنوان مثال، Lowe’s، یک خرده فروش لوازم خانگی آمریکایی، اخیراً اثبات مفهومی به نام Project Unlock را اجرا کرده است که از تراشه های شناسایی فرکانس رادیویی (RFID)، حسگرهای اینترنت اشیا و فناوری بلاک چین استفاده می کند. این راه حل در حال حاضر در چندین فروشگاه Lowe در ایالات متحده در حال آزمایش است.

جاش شابتای، مدیر ارشد برنامه‌های اکوسیستم در لابراتوارهای نوآوری Lowe، شاخه فناوری Lowe که Project Unlock را توسعه داده است، به Cointelegraph گفت که پروژه Unlock با هدف کشف فناوری‌های جدیدی است که به جلوگیری از سرقت و ایجاد تجربیات بهتر برای مشتری کمک می‌کند.

آخرین: Enterprise DeFi چیست و بانک ها چگونه می توانند از آن بهره مند شوند؟

برای دستیابی به این هدف، Shabtai توضیح داد که از تراشه‌های RFID برای فعال کردن ابزارهای برقی Lowes در محل خرید استفاده می‌شود. او گفت: “بنابراین اگر مشتری یک ابزار برقی را بدزدد، کار نخواهد کرد.”

شبتای خاطرنشان کرد که تراشه های RFID یک راه حل کم هزینه هستند که بسیاری از خرده فروشان برای جلوگیری از سرقت از آن استفاده می کنند. با توجه به بررسی ایمنی خرده فروشی 2022 فدراسیون ملی خرده فروشی، 38.6٪ از خرده فروشان در حال حاضر در حال پیاده سازی یا برنامه ریزی برای پیاده سازی سیستم های RFID هستند. اما Shabtai توضیح داد که ترکیب سیستم‌های RFID با یک شبکه بلاک چین می‌تواند سابقه شفاف و بدون دستکاری را برای ردیابی خریدهای داخل فروشگاه به خرده‌فروشان ارائه دهد. گفت:

“از طریق Project Unlock، یک شناسه منحصر به فرد ثبت می شود و به هر یک از ابزارهای برقی ما اختصاص می یابد. هنگامی که این محصول خریداری می شود، سیستم RFID ابزار برقی را برای استفاده فعال می کند. در همان زمان، تراکنش برای هر کسی قابل مشاهده است، به عنوان این اطلاعات در یک شبکه بلاک چین عمومی ثبت می شود.

مهدی سرکشی مدیر ارشد پروژه Project Unlock به کوین تلگراف گفت که Project Unlock مبتنی بر شبکه اتریوم است. سرکشی توضیح داد که هر محصول تحت پروژه باز کردن قفل به یک توکن از پیش چاپ شده، غیرقابل تغییر (NFT) یا دوقلو دیجیتال متصل است که پس از خرید، تغییر وضعیت دریافت می کند.

«NFT یک محصول وقتی فروخته می‌شود، دزدیده می‌شود یا وضعیت آن توسط Lowe’s ناشناخته است، تغییر وضعیت می‌دهد. تمامی این اطلاعات به صورت عمومی برای مشتریان و فروشندگان قابل مشاهده است، زیرا در بلاک چین اتریوم ثبت می شود. “ما اساساً منبعی برای خرید ابزارهای برقی Lowes ایجاد کرده ایم.”

در حالی که مفهوم پروژه Unlock برای یک خرده‌فروش بزرگ نوآورانه است، دیوید منارد، مدیر عامل پلتفرم راستی‌آزمایی دارایی Real Items، به Cointelegraph گفت که شرکت او در حال بررسی راه‌حل مشابهی است. وی گفت: “به طور سنتی، برچسب های RFID از سرقت جلوگیری می کند، بنابراین این مشکل قبلا حل شده است.” با در نظر گرفتن این موضوع، منارد خاطرنشان کرد که Real Items هویت دیجیتال را با محصولات فیزیکی ترکیب می‌کند و اجازه می‌دهد تا اقلام دزدیده شده به حساب بیایند. گفت:

“اگر کالاهای فیزیکی با دوقلوهای دیجیتال جفت شوند، خرده فروشان می توانند دقیقا بدانند که چه چیزی، کجا و از کدام خط تولید است. خرده فروشان می توانند این موضوع را واضح تر از اطلاعات تولید شده توسط سیستم های RFID درک کنند.”

به گفته منارد، Real Items در حال حاضر یک تفاهم نامه با SmartLabel، یک پلت فرم دیجیتالی که کدهای QR را برای برندها و خرده فروشان تولید می کند تا اطلاعات دقیق محصول را در اختیار مصرف کنندگان قرار دهد، دارد. او به اشتراک گذاشت که Real Items قصد دارد در آینده “گذرنامه محصولات دیجیتال” را با محصولات SmartLabel خود پیاده کند. او گفت: «ما گذرنامه‌های محصول دیجیتال را به عنوان مبنایی برای ذخیره اطلاعات یک محصول در طول چرخه عمر آن می‌دانیم.

منارد همچنین فاش کرد که Real Items از شبکه Polygon برای ذخیره اطلاعات محصول استفاده می کند. مهم است که توجه داشته باشید که این مدل با پروژه باز کردن قفل متفاوت است زیرا یک شبکه بلاک چین در اینجا فقط برای ثبت اطلاعات در مورد یک مورد خاص استفاده می شود. ما از دوقلو دیجیتال یک محصول، که به عنوان NFT نیز شناخته می شود، برای تعامل استفاده می کنیم. ممکن است با محافظت در برابر سرقت مرتبط باشد، اما بیشتر در مورد ارائه داده های مفید به خرده فروشان است.

راه‌حل‌های آزمایشگاه‌های نوآوری Lowe و Real Items می‌توانند بازی را برای خرده‌فروشان تغییر دهند، در حالی که ظهور انبار ابرداده نیز می‌تواند به جلوگیری از سرقت خرده‌فروشی کمک کند. بر اساس گزارش مک کینزی “ایجاد ارزش در متاورس”، تا سال 2030، متاورس می تواند 4 تریلیون تا 5 تریلیون دلار در موارد استفاده مصرف کننده و سازمانی تولید کند. در این گزارش آمده است که این صنعت خرده فروشی را نیز شامل می شود.

مارجوری هرناندز، مدیر عامل LUKSO، یک پلتفرم سبک زندگی دیجیتالی Web3، به کوین تلگراف گفت که برندهای طراح مانند پرادا و بازارهای Web3 مانند The Dematerialised، که او نیز مدیرعامل آن است، در حال حاضر از فرآیندهای بازخرید NFT استفاده می کنند.

هرناندز توضیح داد که این امر به جوامع امکان می‌دهد یک کالای دیجیتالی را در محیطی شبیه به متاورس خریداری کنند، که سپس می‌تواند برای یک کالای فیزیکی در فروشگاه استفاده شود. گفت:

«این فرآیند پرداخت به خرده‌فروشان اجازه می‌دهد تا راه‌های جدیدی را برای تأیید محصولات زنجیره‌ای و ارائه فرآیند تولید پایدارتر با تقاضای سفارشی کاوش کنند. همچنین یک کانال جدید دسترسی مستقیم بین سازندگان و مصرف کنندگان فراتر از محل فروش ایجاد می کند.

هرناندز معتقد است که در سال آینده خرده فروشان بیشتری هویت دیجیتالی محصولات سبک زندگی را کشف خواهند کرد. این امر به برندها، طراحان و کاربران این امکان را می دهد تا در نهایت برای بسیاری از مشکلاتی که امروزه صنعت خرده فروشی با آن مواجه است، مانند کالاهای تقلبی و سرقت، راه حلی شفاف داشته باشند.

آیا خرده فروشان راه حل های بلاک چین را برای مبارزه با سرقت اتخاذ خواهند کرد؟

در حالی که بلاک چین می تواند به حل سرقت در فروشگاه کمک کند، خرده فروشان ممکن است به دلایل متعددی در پذیرش این فناوری مردد باشند. به عنوان مثال، رابطه بلاک چین با ارز دیجیتال می تواند برای کسب و کارها آزاردهنده باشد. رویدادهای اخیر مانند فروپاشی FTX این موضوع را تقویت می کند.

با این حال، Shabtai همچنان خوش بین است و می گوید آزمایشگاه های نوآوری Lowe معتقدند که ارزیابی فناوری های جدید برای درک بهتر آنچه قابل دوام است، مهم است. از طریق Project Unlock، ما ثابت کرده‌ایم که فناوری بلاک چین ارزشمند است. ما امیدواریم که این بتواند به عنوان اثبات مفهومی برای سایر خرده فروشانی که راه حلی مشابه را در نظر می گیرند، عمل کند.

آخرین: استفاده از NFT های فیزیکی: گفتن از انجام آن آسان تر است؟

در حالی که قابل توجه است، سرکشی اشاره کرد که درک ارزش استفاده از بلاک چین برای ثبت تراکنش ها برای مصرف کنندگان دشوار است. او گفت: «به عنوان مثال، اگر من مشتری خریدار یک کالای دست دوم هستم، چرا باید اهمیت بدهم که آن کالا به سرقت رفته است؟ به همین دلیل است که سرکشی معتقد است برای موفقیت کامل چنین راه حلی، باید در ذهنیت مشتری تغییر ایجاد شود. گفت:

«این مبارزه برای فرهنگ سازی است. برخی از مشتریان در ابتدا احساس خوبی نسبت به خرید یک کالای دزدیده شده نخواهند داشت، اما ما باید آن را در همه جا طنین انداز کنیم. ما می خواهیم مشتریان بدانند که وقتی یک محصول به سرقت می رود، همه افراد در زنجیره تامین آسیب می بینند. ساختن این فرهنگ می تواند دشوار باشد، اما من معتقدم در دراز مدت این اتفاق خواهد افتاد.»


نویسنده: Rachel Wolfson

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉