سهم بازار USDT در میان عدم قطعیت اقتصادی افزایش می یابد، USDC کاهش می یابد


در طول سال گذشته، سهم بازار USD Coin Circle از 34.88٪ به 23.05٪ کاهش یافته است. USDT تتر تصویر متضادی را نشان می دهد.

تسلط بر بازار استیبل کوین‌های وابسته به دلار آمریکا طی سال گذشته دستخوش تغییراتی شده است. براساس داده‌های CoinGecko، تتر (USDT) به بالاترین حد خود رسیده است، اگرچه اکثر آنها نزولی هستند.

در 12 ماه گذشته، سکه USD Circle (USDC) شاهد کاهش سهم بازار خود از 34.88٪ به 23.05٪ در زمان نگارش این مقاله بوده است. مشارکت بازار Binance USD (BUSD) از 11.68% به 4.18% در همان دوره کاهش یافت، در حالی که Dai (DAI) نرخ مشارکت خود را از 4.05% در می 2022 در 3.66% نگه داشت.

USDT تتر در یک روند مخالف حرکت می کند. تسلط بر بازار استیبل کوین در حال حاضر 65.89 درصد است که نسبت به 47.04 درصد در سال گذشته کاهش یافته است. ارزش بازار آن به 83.1 میلیارد دلار افزایش یافت، در حالی که ارزش بازار USDC از اوج خود 55 میلیارد دلار به 29 میلیارد دلار کاهش یافت.

در مصاحبه اخیر با بلومبرگ، جرمی آلر، مدیر عامل Circle، فشار کریپتو توسط رگولاتورهای ایالات متحده را عامل کاهش ارزش بازار استیبل کوین دانست. محیط فعلی در ایالات متحده برای تتر مفید به نظر می رسد.

استیبل کوین های USD بر اساس تسلط بر بازار. منبع: CoinGecko.

بحران بانکی ایالات متحده منجر به کاهش ارزش USDC در ماه مارس شد زیرا 3.3 میلیارد دلار ذخایر در بانک سیلیکون ولی، یکی از سه بانک دوستدار رمزنگاری که توسط رگولاتورها تعطیل شد، گیر کرده بود. علیرغم تضمین های Circle، بازار به سرعت به این خبر واکنش نشان داد و باعث شد USDC از دلار فاصله بگیرد.

با ارتباط فزاینده بین فضای کریپتو و امور مالی سنتی، استیبل کوین ها به طور فزاینده ای محبوب شده اند. گزارش اخیر هیئت ریسک سیستمی اروپا، نیاز به شفافیت بیشتر در بازار دارایی های دیجیتال، به ویژه برای ذخایر استیبل کوین را برجسته کرده است.

تتر در سال های اخیر به دلیل عدم شفافیت خود به شدت مورد انتقاد قرار گرفته است. این شرکت رمزنگاری متعلق به iFinex مستقر در هنگ کنگ در سال 2021 توسط دفتر دادستان کل نیویورک به اتهام ارائه نادرست از پشتیبانی امانتداری برای ذخایر خود 18.5 میلیون دلار جریمه شد. به عنوان بخشی از توافق، ناشر استیبل کوین نیز ملزم به ارائه شفافیت مالی بیشتر بود.

رهبری تتر جنگید او به اتهامات منفی در توییتر بازگشت. علاوه بر این، این شرکت در تلاش است تا پس از ورشکستگی بانک سیلیکون ولی، خطرات خود را بر سیستم بانکی کاهش دهد. آخرین گزارش حسابرسی نشان می دهد که تتر در سه ماهه اول سال 2023 بیش از 4.5 میلیارد دلار از بانک ها برداشت کرده است که منجر به “کاهش قابل توجه” ریسک طرف مقابل در بحبوحه عدم اطمینان اقتصادی جهانی شده است.

این شرکت همچنین اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده را به بیش از 53 میلیارد دلار یا 64 درصد از ذخایر خود افزایش داد. بر اساس این گزارش، USDT در کنار سایر دارایی‌ها با 85 درصد وجه نقد، معادل‌های نقدی و سپرده‌های کوتاه‌مدت پشتیبانی می‌شود.

حرکت مشابهی توسط Circle انجام شد. گزارش شده است که اپراتور استیبل کوین ذخایر خود را برای کاهش ریسک در مواجهه با عدم اطمینان اقتصاد کلان تعدیل کرده است و دیگر هیچ اوراق خزانه‌داری که پس از اوایل ژوئن منقضی می‌شود را در اختیار ندارد.

مجله: مقررات رمزنگاری – آیا رئیس SEC گری جنسلر حرف آخر را می زند؟
نویسنده: Ana Paula Pereira

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید