تحلیلگران: حذف میخ استیبل کوین بیش از سایرین به USDC و DAI آسیب رساند


بر اساس گزارش جدید S&P Global، استیبل کوین‌های Circle و MakerDAO نسبت به استیبل کوین‌های Tether و Binance در چند سال گذشته ناپایدارتر بوده‌اند.

به گفته تحلیلگران S&P Global، استیبل کوین‌هایی که به دلار متصل می‌شوند، در برابر کاهش قیمت در امان نیستند، اما برخی مانند USD Coin Circle (USDC) و Dai (DAI) MakerDAO، بیشتر از سایرین مستعد خلاص شدن از شر آن هستند.

در ماه سپتامبر، دکتر. یک مقاله تحقیقاتی توسط کریستینا پولیزو، انوپ گارگ و میگل د لا ماتا، ارزش گذاری استیبل کوین و عدم پیوند را برای پنج استیبل کوین پیشرو (Tether (USDT)، Binance USD (BUSD)، Paxos (USDP)، USDC) بررسی کرد. DAI.

تجزیه و تحلیل نشان داد که USDC و DAI در دو سال گذشته زمان بیشتری را کمتر از یک دلار نسبت به USDT و BUSD صرف کرده‌اند، با طولانی‌ترین و عمیق‌ترین رویداد تثبیت به مدت 23 دقیقه برای USDC زیر 0.90 دلار و DAI برای 20 دقیقه. آن را در سراسر.

با این حال، در حالی که USDT تنها برای یک دقیقه به زیر 0.95 دلار سقوط کرد، قیمت BUSD هرگز بین ژوئن 2021 و ژوئن 2023 به زیر 0.975 دلار کاهش پیدا نکرد.

استیبل کوین در طول زمان ثابت می شود. منبع: S&P Global

علاوه بر این، فرکانس unpegging برای USDC و DAI بسیار بیشتر از USDT و BUSD در طول دوره دو ساله بود.

محققان خاطرنشان کردند که رویدادهای حذف تثبیت یک دقیقه ای “ممکن است به نویز نسبت داده شود”، به ویژه برای آستانه های نزدیک به 1 دلار. رویدادهای طولانی‌تر de-peg به عنوان “مهم‌تر” رتبه‌بندی شدند، اما نتایج همچنان USDT را نسبت به USDC ترجیح داد.

فرکانس حذف میخ استیبل کوین. منبع: S&P Global

USDC در مارس 2023 در ارتباط با سقوط بانک سیلیکون ولی به 0.87 دلار کاهش یافت. ناشر USDC Circle 3.3 میلیارد دلار از 40 میلیارد دلار ذخایر USDC متعلق به SVB در آن زمان را در اختیار داشت.

MakerDAO یکی از بزرگترین دارندگان استیبل کوین در آن زمان بود، با بیش از 3.1 میلیارد USDC ذخایر وثیقه DAI.

دکتر. پولیزو و همکارانش به این نتیجه رسیدند: «حفظ مکانیسم پیوند و ثبات نیازمند حکمرانی خوب، وثیقه و ذخایر کافی و همچنین نقدینگی، اعتماد بازار و پذیرش است.»

مرتبط با: استیبل کوین پی پال راه را برای پذیرش رمزارز در امور مالی سنتی باز می کند

تتر سال‌هاست که با مشکل FUD رسانه‌های اصلی مواجه بوده است، اما شواهد نشان می‌دهد که USDT در همان دوره نسبت به رقیب خود USDC پایدارتر بوده است.

علاوه بر این، عرضه USDT از ابتدای سال 25 درصد افزایش یافته و به 83 میلیارد رسیده است که سهم بازار استیبل کوین USDT را 67 درصد می کند. این تا حد زیادی به ضرر Circle بود که شاهد کاهش 41.5 درصدی عرضه USDC و کاهش سهم بازار آن به 21 درصد در مدت مشابه بود.

مجله: مجله: کتیبه های تکراری – «ابر رایانه» بیت کوین و دیفای بیت کوین در گوشه و کنار هستند


نویسنده: Martin Young

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید