مقامات آمریکایی محدودیت‌های صادراتی تراشه هوش مصنوعی انویدیا را به برخی از کشورهای خاورمیانه گسترش دادند.


رگولاتورهای ایالات متحده به سازنده تراشه‌های هوش مصنوعی Nvidia و رقیب AMD گفته‌اند که صادرات تراشه‌های نیمه‌رسانای پیشرفته مورد استفاده برای توسعه هوش مصنوعی را به برخی از کشورهای خاورمیانه متوقف کنند.

بر اساس آخرین گزارش فصلی خود، رگولاتورها در ایالات متحده از انویدیا خواسته اند تا صادرات تراشه های هوش مصنوعی (AI) را به “برخی کشورهای خاورمیانه” متوقف کند.

در گزارشی که در 28 آگوست منتشر شد، این شرکت اعلام کرد که مقررات جدید بر تراشه‌های A100 و H100 تأثیر می‌گذارد که به افزایش سرعت وظایف یادگیری ماشین کمک می‌کند. انویدیا مشخص نکرده است که کدام کشورهای خاورمیانه تحت تاثیر قرار گرفته اند.

بر اساس گزارش رویترز، رقیب مستقیم انویدیا، Advanced Micro Devices (AMD) نیز نامه ای از سوی رگولاتورهای ایالات متحده دریافت کرد که در آن خواستار ممنوعیت صادرات تراشه های هوش مصنوعی سطح بالا به برخی از کشورهای خاورمیانه شد.

در گزارش فصلی انویدیا، انویدیا اعلام کرد که درخواست برای مقررات جدید “تأثیر مادی فوری” بر تجارت نخواهد داشت و “بخش معنی‌داری” از درآمد آن ایجاد نخواهد کرد.

اما در بیانیه دیگری گفته شد که با دولت آمریکا برای رسیدگی به این موضوع همکاری می کند.

مرتبط با: گزارش شده است که ایالات متحده قصد دارد دسترسی چین به خدمات رایانش ابری را محدود کند

این گزارش فصلی به مقررات جاری صادرات تراشه های هوش مصنوعی که توسط دولت ایالات متحده بر چین تحمیل شده است، پرداخته است.

انویدیا گفت محدودیت‌های گذشته همچنان به آن‌ها اجازه می‌دهد تا محصولات جایگزین را در چین بفروشند، از جمله تراشه‌های کمتر قدرتمند A800 یا H800.

با این حال، این شرکت هشدار داد که نتایج بلندمدت ممکن است “مضر” شوند، اگر “به طور موثر از کل یا بخشی از چین حذف شوند.” بیشترین فروش 13.5 میلیارد دلاری برای آخرین سه ماهه مالی منتهی به 30 ژوئیه از ایالات متحده، چین و تایوان بوده است. حدود 13.9 درصد از کشورهای دیگر آمده اند.

اولین کنترل های صادراتی توسط دولت بایدن در اکتبر 2022 با هدف جداسازی چین از تراشه های نیمه هادی قدرتمند اجرا شد.

در 29 ژوئن، مقامات واشنگتن گفتند که در حال بررسی تشدید محدودیت‌های بیشتر بر صادرات تراشه‌های هوش مصنوعی به چین و محدود کردن قدرت محاسباتی تراشه‌ها برای محدود کردن جریان تراشه‌ها در بازار چین هستند.

در واکنش به اقدامات آمریکا، دولت چین اعلام کرد که صادرات محصولات گالیوم و ژرمانیوم را که اجزای اصلی تولید تراشه‌های هوش مصنوعی هستند، کنترل خواهد کرد.

مقررات و محدودیت های هوش مصنوعی از سوی ایالات متحده آمریکا باعث شده تا سایر کشورها موقعیت خود را در مسابقه توسعه سیستم های قدرتمند ارزیابی کنند.

مجله: AI Eye: با خوب بودن در ChatGPT، بحث های پورنوی جعلی کودکان با هوش مصنوعی، بررسی های هوش مصنوعی آمازون نتایج بهتری دریافت کنید


نویسنده: Savannah Fortis

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید