خرید Credit Suisse توسط UBS برای ارزهای دیجیتال خوب و بد به همراه دارد


بسیاری در سوئیس گفتند که تصاحب کردیت سوئیس توسط UBS برای جلوگیری از یک بحران بانکی شدید مانند آنچه در سال 2008 مشاهده شد ضروری است.

تاریخ 167 ساله غول بانکی Credit Suisse در روز یکشنبه، 19 مارس، زمانی که توسط بزرگترین بانک سوئیس، UBS، تصاحب شد، به پایان رسید. تحت فشار دولت سوئیس، UBS تنها دو روز پیش، جمعه، 17 مارس، رقیب بیمار خود را با 3 میلیارد فرانک سوئیس (3.25 میلیارد دلار) – کمتر از نیمی از ارزش بازار 8 میلیارد دلاری Credit Suisse – در اختیار گرفت.

یک روز بعد، در 20 مارس، سهام Credit Suisse در معاملات اروپا بیش از 60 درصد سقوط کرد و UBS 9 درصد سقوط کرد.

دولت سوئیس 10 میلیارد دلار برای پوشش هر گونه خسارتی که UBS ممکن است در این معامله متحمل شود، اختصاص خواهد داد. بانک مرکزی سوئیس همچنین 108 میلیارد دلار وام ورشکستگی به بانک ها خواهد داد.

نشریه سوئیسی Neue Zürcher Zeitung این تصاحب را به عنوان “بزرگترین زلزله اقتصادی در سوئیس از زمان نجات UBS در سال 2008 و زمینگیر شدن سوئیسایر در سال 2001” توصیف کرد. یک کمک مالی باید از گسترش بحرانی مشابه آنچه که 15 سال پیش در ایالات متحده پس از ورشکستگی Lehman Brothers تجربه شد، جلوگیری کند و به سایر بانک ها سرایت کند. آلن برست، رئیس کنفدراسیون سوئیس، استدلال کرد که تصاحب کردیت سوئیس نه تنها برای سوئیس بلکه برای ثبات کل سیستم مالی جهانی “ضروری” است.

ادغام یک میلیارد دلاری آخر هفته

این توافق واکنش های متفاوتی را در عرصه سیاسی سوئیس برانگیخت. حزب دموکراتیک آزاد سوئیس (FDP) آن را ستایش کرد و اظهار داشت که این تصرف برای جلوگیری از آسیب جدی به سوئیس به عنوان یک مرکز مالی و اقتصادی ضروری است.

انتقاد سدریک ورموت، رئیس مشترک حزب سوسیال دموکرات سوئیس بود. توییت کرد این که از بحران مالی 2008 هیچ چیز تغییر نکرده است. این مقام مسئول با بیان اینکه دولت باید وارد عمل شود و آن را نجات دهد، گفت: کل سیستم مالی بیمار و مضحک است.

جنبش «اشغال» در Paradeplatz در زوریخ، جایی که شعبه‌های UBS و Credit Suisse در کنار هم قرار دارند. منبع: Ronald Zh

مارسل فراتزشر، رئیس مؤسسه تحقیقات اقتصادی آلمان، معتقد است که تصاحب می تواند منجر به یک بانک غول پیکر شود که در صورت فروپاشی مفهومی باعث بی ثباتی در سراسر جهان می شود.

این اقتصاددان آلمانی در مصاحبه با Die Tageszeitung گفت که وضعیت فعلی به اندازه قبل از بحران مالی جهانی در سال 2008 نگران کننده نیست. غافلگیر شد و خسارات زیادی به بار آورد.»

به عبارت دیگر، مشکل امروز «وابستگی متقابل سیستمی بین مؤسسات مالی یا پاسخ ناکافی به نقدینگی و سرمایه» نیست، بلکه سیاست پولی تهاجمی غیرمعمول است.

“فشار نظارتی ممکن است افزایش یابد”

اولگا فلدمایر، یکی از بنیانگذاران پلتفرم سرمایه گذاری سوئیسی Smart Valor، به کوین تلگراف گفت: «تسخیر Credit Suisse توسط UBS بسیاری را شوکه کرده است. تا سال 2014، او به عنوان مدیر اجرایی و مدیر فروش برای تجارت مدیریت دارایی در UBS خدمت کرد.

مدت‌هاست که می‌دانستیم اوضاع در بانک خوب پیش نمی‌رود. اما چه کسی فکرش را می‌کرد که بانک زمانی ۸۰ میلیارد دلاری مورد تصرف ۳ میلیارد دلاری رقیب اصلی خود UBS قرار گیرد؟ به گفته فلدمایر، فقط 50000 کارمند نیستند که شوکه شده اند. وام دهندگان حتی بیشتر ضربه خورده اند، به ویژه آنهایی که دارای نوع خاصی از اوراق قرضه با درجه بالا به نام سرمایه ردیف 1 تکمیلی هستند.

جدیدترین: بهترین و بدترین کشورها برای مالیات کریپتو – به علاوه نکات مالیاتی کریپتو

اما وقتی از فلدمایر پرسیده شد که جایگزین چیست، فلدمایر موافقت کرد که بدون این تصاحب، نتایج فاجعه بار خواهد بود. «بالاخره، ورشکستگی یکی از 30 بانک برتر از نظر سیستمی – و سوئیس – کجا امن است؟ نه بانک مرکزی اروپا و نه فدرال رزرو نمی توانند در یک اداره سیستمیک بانک کمک کنند.

مائورو کازلینی، عضو هیئت‌مدیره انجمن فناوری‌های بی‌اعتماد CCA و مدیرعامل بیت‌کوین سوئیس لیختن‌اشتاین تا ژانویه ۲۰۲۳، و رئیس بیت‌کوین سوئیس اروپا، دیدگاه مشابهی داشت.

او به کوین تلگراف گفت که درست است که دولت و نهادهای تنظیم کننده در سوئیس سریعاً برای یافتن راه حلی با کمترین تأثیر منفی ممکن بر بازار اقدام کنند.

“در حالی که نشانه هایی وجود دارد که مدتی است اوضاع در Credit Suisse به خوبی پیش نمی رود، برای خارجی ها دشوار است که ببینند وضعیت چقدر بحرانی است. هنوز خیلی زود است که بگوییم آیا این راه حل درستی است یا خیر، اما اندازه این ابربانک جدید چشمگیر است و فشار نظارتی احتمالاً افزایش خواهد یافت.»

خوب و بد

بحران بانکی مقداری خوب و برخی بد برای کریپتو به همراه داشته است. علیرغم تحولات نامطلوب اقتصاد کلان، زمانی که اخباری مبنی بر خرید Credit Suisse توسط UBS منتشر شد، بازار ارزهای دیجیتال عملکرد خوبی داشت. بیت کوین (BTC) با افزایش 15.5 درصدی (به 28671 دلار در 22 مارس) در رالی کریپتو پیروز شد. اتر (ETH) 3.9 درصد افزایش یافت. با توجه به تاثیر افزایش قیمت بیت کوین، قیمت سهام شرکت های استخراج بیت کوین فهرست شده از ابتدای سال تا 120 درصد افزایش یافته است.

به گفته Feldmeier، این یک پدیده مثبت برای صرافی‌های بزرگ و کوچک ارزهای دیجیتال است. فلدمایر گفت: “تجارت بیشتر، فروش بیشتر، برخی از بادهای دنباله دار که مدت هاست از دست رفته اند، آسیبی به صنعت ما نمی زند.” این همچنین به این اطمینان می‌افزاید که چرخه بیت‌کوین به آنچه وعده داده ادامه خواهد داد، یعنی روند صعودی بعدی حول نصف شدن بیت‌کوین در مارس 2024.»

از آنجایی که سرمایه گذاران به دارایی های جایگزین مانند ارزهای دیجیتال روی می آورند، از دست دادن مشتریان و سرمایه گذاران در موسسات مالی سنتی می تواند تأثیر مثبتی بر بازار ارزهای دیجیتال داشته باشد.

با این حال، تصاحب Credit Suisse و اینکه بخش بانکی با ریسک ها و چالش های مختلف زیادی در سراسر جهان مواجه است، جنبه های منفی نیز دارد. بانک ها هنوز هم شرکای مهم شرکت های رمزنگاری هستند. اگر بانک‌ها در وضعیت خوبی نباشند، تمایل کمتری به همکاری با شرکت‌های رمزنگاری یا افزایش کارمزد خواهند داشت، که زندگی را برای صنعت کریپتو آسان‌تر نخواهد کرد.

آخرین: بودن یا نبودن: اخلاق، دموکراسی و اخلاق در متاوره در حال توسعه

کازلینی گفت که سقوط کردیت سوئیس “خطرات قابل توجهی برای بازار ارزهای دیجیتال” به دنبال بسته شدن اخیر بانک‌های فیات و خارج از رمپ مانند Silvergate و Signature ایجاد کرد. به گفته این کارشناس، «موضوعاتی مانند مقررات، امنیت و شفافیت باید برای ایجاد اعتماد در بین سرمایه گذاران و اطمینان از دوام بازار درازمدت مورد توجه قرار گیرد. این مقررات به صنعت ما کمک می کند تا در دراز مدت جایگزین موفق و غیرمتمرکزتری برای سیستم مالی سنتی بسازد.

کازلینی همچنین انتظار دارد که به دلیل تغییر محیط نرخ بهره و الزامات اضافی برای بانک ها، در آینده شاهد چالش ها و ریسک های بیشتری باشد.

جالب است که ببینیم دولت‌ها و به‌ویژه بانک‌های ملی چه واکنشی نشان خواهند داد و آیا بانک‌های آسیب‌دیده را نجات می‌دهند یا اجازه می‌دهند که آنها شکست بخورند.»
نویسنده: Veronika Rinecker

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *