طرح دسترسی به API 42000 دلاری توییتر می تواند به تحقیقات ارزهای دیجیتال آسیب برساند


توییتر به محققان ایمیل زد تا به آنها اطلاع دهد که برای ادامه استفاده از API پلتفرم باید یا داده های خود را حذف کنند یا 42000 دلار بپردازند.

محققانی که از سرویس داده Decahose قبلا رایگان توییتر استفاده می‌کردند، به زودی برای ادامه استفاده از این سرویس و حفظ داده‌های خود، باید 42000 دلار در ماه بپردازند.

Decahose، یک سرویس استریم که به دانشمندان امکان دسترسی بلادرنگ و نامحدود به تقریباً 10 درصد از تمام توییت‌ها را می‌دهد، یکی از پایه‌های اصلی تحقیقات دانشگاهی در مورد موضوعات متعدد از جمله واکنش اضطراری، فعالیت‌های اجرای قانون، اطلاعات غلط سیاسی و افراط‌گرایی بوده است.

در اوایل سال جاری، به دلیل خرید این شرکت توسط ایلان ماسک، توییتر اعلام کرد که برای دسترسی به API های متعدد خود، هزینه هایی را از 100 تا 42000 دلار در ماه دریافت خواهد کرد.

طبق قوانین جدید، دانشگاه‌ها و دانشگاه‌هایی که از سرویس Decahose استفاده می‌کنند باید ماهانه 42000 دلار هزینه «موسسه» بپردازند و میزان داده‌های موجود از 10 درصد کل توییت‌های زنده به 0.3 درصد کاهش می‌یابد.

بر اساس گزارشی از نشریه انگلیسی من ایمیلی به News ارسال شد که در آن توضیح داده شد که محققان می توانند به زودی هزینه دسترسی خود را پرداخت کنند یا داده هایی را که به دست آورده اند حذف کنند:

محققانی که قرارداد جدید را امضا نمی‌کنند، باید تمام داده‌های توییتر را که در سیستم‌های شما ذخیره و ذخیره شده‌اند حذف کنند. از محققان خواسته می‌شود تا اسکرین‌شات‌هایی را ارسال کنند که «شواهد حذف را نشان می‌دهد.» 30 روز پس از انقضای قراردادشان برای تکمیل فرآیند به آنها فرصت داده شد.»

زمان این تغییر قابل توجه است زیرا تنها چند روز پس از پیوستن ماسک به فرماندار فلوریدا ران دیسانتیس در اعلام نامزدی خود برای کاخ سفید در انتخابات ریاست جمهوری سال 2024 آمریکا رخ می دهد.

اگر طبق برنامه‌ریزی‌شده اجرا شود، تغییر دسترسی Decahose می‌تواند تلاش‌های تحقیقاتی جهانی برای بررسی اطلاعات نادرست انتخاباتی و دستکاری اجتماعی پیش از انتخابات ۲۰۲۴ را خفه کند، همانطور که در آن چیزی که به‌عنوان یکی از فعال‌ترین پلت‌فرم‌های رسانه‌های اجتماعی جهان از نظر سیاسی توصیف می‌شود، رخ می‌دهد.

فراتر از تحقیق درباره اطلاعات نادرست، تغییرات قیمت همچنین توانایی آکادمی را برای بررسی جرایم مرتبط با اینترنت مانند قاچاق انسان و کلاهبرداری مالی محدود می کند. همچنین، Decahose دارد خدمت کرده است به عنوان یکی از بزرگترین مخازن احساسات انسانی در اینترنت – منبع داده ای که بینش و پیش بینی هایی را در مورد تقریباً هر موضوع پژوهشی مرتبط با جامعه قابل تصور ارائه می دهد.

مرتبط با: ایلان ماسک مایکروسافت را تهدید به شکایت کرد و مدعی شد هوش مصنوعی بر روی داده های توییتر آموزش دیده است

برای مثال، بیشتر داده‌هایی که برای مطالعه احساسات ارزهای دیجیتال استفاده می‌شوند، از سیلوهای داده توییتر و ردیت می‌آیند. با محدود کردن دسترسی به این داده ها، توییتر به طور بالقوه هم مانع از تحقیقات جاری می شود و هم مانع از تلاش های جدید می شود.

توضیحی برای افزایش قیمت می تواند شامل تلاش های مداوم ماسک برای اطمینان از عدم استفاده شرکت های فناوری از داده های توییتر برای آموزش سیستم های هوش مصنوعی باشد.
نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید