مدیر عامل صرافی کریپتو ترکیه به جرم کلاهبرداری 2 میلیارد دلاری به 11000 سال زندان محکوم شد.


بنیانگذار Thodex در سال 2021 از کشور فرار کرد، اما در آگوست 2022 در آلبانی بازداشت و در آوریل 2023 به ترکیه تحویل داده شد.

فاروق فاتح اوزر، مدیر عامل سابق صرافی ارز دیجیتال Thodex ترکیه به اتهامات “تاسیس، مدیریت و عضویت در یک سازمان”، “کلاهبرداری واجد شرایط” و “پاکسازی دارایی های مستغلات” از سوی دادگاه به 11196 سال زندان محکوم شد. “.

نهمین دادگاه عالی جنایی آناتولی اوزر را به همراه دو برادرش به 11 هزار و 196 سال و 10 ماه و 15 روز زندان و 5 میلیون دلار جریمه نقدی محکوم کرد.

صرافی کریپتو ترکیه قبل از سقوط ناگهانی در سال 2021 یکی از بزرگترین پلتفرم‌های تجارت دارایی دیجیتال در این کشور بود. صرافی به طور ناگهانی خدمات این پلتفرم را بدون اطلاع قبلی متوقف کرد و موسس اوزر به همراه دارایی های کاربران به ارزش 2 میلیارد دلار از کشور گریخت. در کریپتو در آن زمان، اوزر اتهامات مربوط به کلاهبرداری احتمالی خروج را رد کرد.

بنیانگذار فراری سرانجام در آگوست 2022 در آلبانی بازداشت شد، جایی که در حالی که در آوریل 2023 به اتهام کلاهبرداری و پولشویی به ترکیه تحویل داده شده بود در حال گذراندن حکم زندان بود. اوزر به دلیل عدم ارسال مدارک مالیاتی خود از ژوئیه در زندان بود. آخرین محکومیت به دلیل کلاهبرداری از مشتریان صادر شد.

مرتبط با: مردی که پشت سر 3.4 میلیارد دلار سرقت بیت کوین جاده ابریشم قرار داشت به یک سال زندان محکوم شد

بنیانگذار صرافی کریپتو در دادگاه ادعا کرد که او و خانواده اش با بی عدالتی روبرو هستند. او گفت Thodex فقط یک شرکت رمزنگاری ورشکسته بود و هیچ قصد مجرمانه ای نداشت. نسخه ترجمه شده توسط گوگل بیانیه دادگاه اوزر به شرح زیر است:

“من به اندازه کافی باهوش هستم که بتوانم تمام موسسات جهان را مدیریت کنم. این از شرکتی که در سن 22 سالگی تأسیس کردم مشهود است. اگر قرار بود یک سازمان جنایی تأسیس کنم، اینقدر آماتور عمل نمی کردم. واضح است که مظنونان در این پرونده بیش از 2 سال است که قربانی شده است.”

در پرونده طولانی مدت علیه صرافی رمزارز Thodex 21 متهم وجود داشت که پنج نفر از آنها شخصا در جلسه حضور داشتند. در حالی که دادگاه 16 متهم را از اتهام «کلاهبرداری مشروط» به دلیل نداشتن مدرک تبرئه کرد، تصمیم به آزادی 4 متهم نیز گرفت. سایر متهمان این پرونده بسته به دست داشتن در کلاهبرداری، درجات مختلفی را دریافت کردند.

مجله: کریپتو توییتر Hall of Flame: جان دیتون وکیل Pro-XRP ’10 برابر BTC بیشتر، 4 برابر ETH بیشتر’


نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید