بانک مرکزی ترکیه اولین آزمایش CBDC و موارد دیگر را در سال 2023 انجام داد

بانک مرکزی ترکیه اولین آزمایش CBDC و موارد دیگر را در سال 2023 انجام داد


بانک مرکزی که به تازگی اولین تراکنش های پرداخت خود را با استفاده از CBDC انجام داده است، تا سال 2023 با آزمایش های بیشتری رو به جلو حرکت می کند.

بانک مرکزی جمهوری ترکیه (CBRT) اولین آزمایش ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)، لیر دیجیتال ترکیه را به پایان رسانده است و نشان داده است که قصد دارد در طول سال 2023 آزمایش را ادامه دهد.

بر اساس بیانیه CBRT در 29 دسامبر، مقام بانک مرکزی اعلام کرد که “اولین تراکنش های پرداخت” را با لیر دیجیتال با موفقیت انجام داده است.

این شرکت اعلام کرد که به انجام آزمایش‌های آزمایشی محدود و حلقه بسته با ذینفعان فناوری در سه ماهه اول سال 2023 ادامه خواهد داد، قبل از اینکه بانک‌های منتخب و شرکت‌های فین‌تک را برای باقیمانده سال در بر بگیرد.

وی گفت: نتایج این آزمون ها از طریق «گزارش ارزیابی جامع» در اختیار مردم قرار می گیرد و سپس مراحل بعدی مطالعه اعلام می شود که مشارکت را بیشتر می کند.

بانک مرکزی ترکیه برای اولین بار در سپتامبر 2021 اعلام کرد که در یک پروژه تحقیقاتی به نام “تحقیق و توسعه لیر دیجیتالی بانک مرکزی ترکیه” در حال بررسی مزایای تغییر به لیر دیجیتال ترکیه است.

در آن زمان دولت هیچ تعهدی نسبت به دیجیتالی شدن نهایی ارز کشور نداشت و اعلام کرد که «تصمیم نهایی در مورد انتشار لیر دیجیتال ترکیه نگرفته است».

در آخرین بیانیه خود، CBRT اعلام کرد که به آزمایش استفاده از فناوری های دفتر کل توزیع شده در سیستم های پرداخت و ادغام آنها در سیستم های پرداخت فوری ادامه خواهد داد.

اولویت با مطالعه جنبه های قانونی لیر دیجیتال ترکیه مانند “اقتصادی” و “چارچوب قانونی” در مورد هویت دیجیتال و همچنین الزامات تکنولوژیکی خواهد بود.

مربوط: CBDC ها هیچ تهدیدی برای رمزارزها ایجاد نمی کنند – مدیر عامل Binance

بسیاری از کشورها، از جمله بریتانیا و قزاقستان، اخیراً آزمایش ارزهای دیجیتال بانک مرکزی را آغاز کرده اند.

در حالی که بانک انگلستان برنامه های کاربردی اثبات مفهومی را برای کیف پول CBDC باز کرده است، بانک مرکزی قزاقستان توصیه کرد که یک CBDC داخلی در اوایل سال 2023 با اجرای مرحله ای طی سه سال معرفی شود.

بانک مرکزی استرالیا (RBA) اخیراً در مورد برنامه‌های CBDC خود ابراز تردید کرد و برد جونز، معاون رئیس‌جمهور در سخنرانی در 8 دسامبر گفت که CBDC می‌تواند جایگزین دلار استرالیا شود و مردم را به دوری کامل از بانک‌های تجاری سوق دهد.
نویسنده: Ciaran Lyons

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉