اعتماد کلید پایداری صرافی رمزنگاری است - سامیت گوپتا، مدیر عامل CoinDCX

اعتماد کلید پایداری صرافی رمزنگاری است – سامیت گوپتا، مدیر عامل CoinDCX


با توجه به صرافی‌های ارز دیجیتال، بازسازی اعتماد از طریق افزایش شفافیت، امنیت و سیاست‌های مؤثر به یک دستور کار اصلی برای کارآفرینان در سراسر جهان تبدیل شده است.

احساسات سرمایه گذار همیشه یک محرک مهم در فضای رمزنگاری بوده است. احساسات مثبت و منفی بر روندهای جاری مانند تغییرات قیمت، عرضه محصول یا مقررات تأثیر می گذارد. در سال 2022، با فروپاشی شرکت‌ها و اکوسیستم‌های ارز دیجیتال، احساسات در سراسر جهان صدمه دید و سرمایه‌گذاران را در میان بازار نزولی نابخشودنی مجبور کرد.

در حالی که بسیاری از آنها با تعطیلی Terraform Labs، Celsius و Voyager مقاومت کردند، ادعای Sam Bankman-Fried مبنی بر سوء استفاده از وجوه مشتریان FTX حتی سرسخت ترین سرمایه گذاران ارزهای دیجیتال را به زیر سوال بردن صداقت کسانی که این نمایشگاه را بر عهده داشتند، واداشت.

مجموعه‌ای از کلاهبرداری‌ها، خرابی‌ها، پرونده‌های ورشکستگی و پرونده‌های قضایی، سرمایه‌گذاران را مجبور کرده است تا درباره نحوه ذخیره ارزهای دیجیتال و پاسخگویی از صرافی‌های رمزنگاری تجدیدنظر کنند. Proof of Reserve (PoR) تبدیل به استانداردی به‌طور گسترده در میان صرافی‌های رمزنگاری شده است که به سرمایه‌گذاران اطمینان می‌دهد که وجوه وجود دارد و آن‌ها را به صورت عمومی نشان می‌دهند.

سامیت گوپتا، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل CoinDCX، یک صرافی رمزنگاری مستقر در بمبئی، همان رویکرد شفاف بودن برای سرمایه گذاران را انتخاب کرده است. گوپتا در صحبت با کوین تلگراف، فرآیند فکری پشت استانداردهای اثبات ذخیره، بهبود احساسات سرمایه گذار، دوره جدیدی از اعتمادسازی و موارد دیگر را مورد بحث قرار داد.

کوین تلگراف: اگرچه بسیاری از صرافی‌ها ترجیح داده‌اند شواهد ذخیره را افشا کنند، خروج دارایی‌ها از صرافی‌ها همچنان روندی افزایشی دارد. آیا فکر می کنید این استاندارد جدید به جلب مجدد اعتماد سرمایه گذاران کمک می کند؟

گوپتا قله: فروپاشی FTX که در واقع یک مورد سوء رفتار و دستکاری بازار بود، صنعت را تکان داد. متأسفانه، این شکست با یکپارچگی بازار کریپتو همراه است و ایمنی و امنیت دارایی‌های کریپتو را زیر سوال می‌برد.

ضروری است که کاربران نگران امنیت وجوه خود در صرافی ها باشند و این وظیفه صنعت کریپتو است که به طور شفاف به کاربران در مورد ایمنی وجوه خود اطمینان دهد. PoR یکی از اقداماتی است که برای اطمینان از ایمن بودن وجوه کاربران انجام شده است. به همین دلیل است که CoinDCX در تلاش برای شفافیت کامل، اثبات کامل ذخیره را با گزارش حسابرسی شده منتشر کرده است که هر دو طرف مانده ذخیره، یعنی دارایی ها و بدهی ها را نشان می دهد.

ایجاد اعتماد در هر اکوسیستمی یک فرآیند مداوم است که مستلزم توجه و تلاش مداوم است. در حالی که PoR گامی در این مسیر است، سایر گام‌ها برای جلب مجدد اعتماد کاربران شامل محافظت از دارایی‌های تجارت دیجیتال مانند وب‌سایت‌ها، برنامه‌ها و پلتفرم‌های معاملاتی است. این را با یک چارچوب امنیتی قوی برای جلوگیری از هکرها ترکیب کنید، استانداردها، معیارها و سیاست های پیشگیرانه در سطح جهانی ایجاد کنید که حداکثر امنیت وجوه کاربران را تضمین می کند. بررسی‌ها و تعادل‌های منظم در قالب رویه‌های عملیاتی و ممیزی استاندارد، قابلیت اطمینان و اطمینان بیشتری را فراهم می‌کند. گام مهم دیگر در جلب مجدد اعتماد کاربران، تنظیم بازار است، زیرا این امر باعث می شود تا بازیگران بد از بازار خارج شوند و تنها صرافی های جدی و قابل اعتماد باقی بمانند.

آی تی: چرا برخی از صرافی ها مسیر PoR را انتخاب می کنند در حالی که برخی دیگر هنوز در حال بررسی این حرکت هستند؟ این انتخاب چه تأثیری بر اعتبار سازمان دارد؟

SG: ذخیره‌های انتشار به شرط‌بندی روی میز تبدیل می‌شود و به زودی کاربران صرافی‌های شفاف‌تری را درخواست می‌کنند یا به آن تغییر می‌دهند و ذخایر خود را منتشر می‌کنند. کاربر حق دارد مدرکی مبنی بر رزرو درخواست کند که اطمینان حاصل کند که وجوه او در صرافی امن است.

اخیراً: کنگره ممکن است “غیرقابل مدیریت” باشد، اما ایالات متحده می تواند قانون کریپتو را در سال 2023 ببیند

در CoinDCX، ما به شفافیت کامل اعتقاد داریم و اهمیت به حداکثر رساندن ارتباطات را در حالی که صنعت از مرحله شکاف اعتماد عبور می‌کند، درک می‌کنیم. با این حال، به اشتراک گذاری مدرک ذخیره یکی از مراحل است. با این حال، برای ایجاد اعتبار در میان سرمایه‌گذاران، صنعت باید به حفظ بالاترین استاندارد شفافیت، توسعه شیوه‌های تجاری صحیح و سازگاری با خود ادامه دهد. شفافیت و حمایت از مصرف کننده باید در اولویت باشد.

آی تی: سرمایه گذاران از لحاظ تاریخی چه عواملی را در هنگام تکیه بر مبادلات رمزنگاری برای ذخیره دارایی ها در نظر گرفته اند؟

SG: در چند سال گذشته، بازارهای سهام در هند شاهد شروع نسل جدیدی از سرمایه‌گذاران بوده‌اند که در معرض بازارهای دارایی سنتی نیستند، اما مشتاق کشف فرصت‌ها در دارایی‌های دیجیتال مجازی هستند. بنابراین، آموزش این طبقه جدید از سرمایه گذاران حیاتی شده است. در طول شکست پس از FTX، صحبت های بیشتری در مورد شفافیت، انطباق و امنیت وجود دارد. اینها اساس استراتژی آموزش سرمایه گذاران ما را در سه سال گذشته تشکیل داده اند.

گوپتا در حال اهدای جایزه بهترین بازیگر زن منتقدان به کیارا ادوانی در جشنواره بین المللی فیلم داداساحب فالکه 2022. منبع: توییتر

دوم، ما هرگز وجوه کاربر را در معرض ریسک قیمت و اعتبار قرار نمی دهیم. ما هرگز بدون اجازه قبلی وام نمی دهیم یا هیچ اقدامی در مورد دارایی های کاربران انجام نمی دهیم. تمام دارایی های مشتری 1:1 نگهداری می شود و به مشتریان امکان می دهد در هر زمان به وجوه خود دسترسی داشته باشند. ما توکن بومی نداریم زیرا کاربران را در معرض خطر تمرکز دارایی و نقدینگی قرار می دهد. در CoinDCX، ما آگاهانه تصمیم گرفته‌ایم که مالک توکن بومی نباشیم. این به محافظت از کاربران ما در برابر خطرات بالا مرتبط با راه‌اندازی یک توکن محلی کمک می‌کند.

با توجه به این عوامل، خرید، فروش، CIP، Earn، Earn، Staking و غیره در سرمایه گذاری و تجارت کریپتو وجود دارد. ما برخی از محصولات نوآورانه مانند ما همچنین مدل 7M را معرفی کردیم که به شدت هر توکن جدیدی را قبل از فهرست کردن کنترل می‌کند. بر روی پلت فرم.

آی تی: آیا شما شخصاً پس از انتشار CoinDCX PoR متوجه تغییرات مثبتی در بین سرمایه گذاران هندی شده اید؟

SG: CoinDCX همیشه اقدامات اضافی را برای ایجاد پیوند قوی با سرمایه گذاران خود انجام داده است، و معمولاً در مواقع بحران – چه تصادف Terra-Luna یا FTX – ما به سرعت به نگرانی های کاربران خود رسیدگی می کنیم. ما در سطح شرکت بسیار مراقب و سازگار بوده‌ایم و بنابراین توانستیم از قرار گرفتن در معرض هر گونه رویداد نامطلوب در فضای کریپتو در سال 2022 جلوگیری کنیم.

با این حال، ابتکاراتی مانند شواهد محتاطانه و گزارش‌های حسابرسی مطمئناً به تقویت اعتماد سرمایه‌گذاران ما کمک کرده است و پاسخ جامعه بسیار مثبت بوده است. ما در طول مرحله احساس “غوطه ور شدن خرید” را دیدیم، اما نمی توانیم آن را فقط به FTX نسبت دهیم – این ترکیبی از شرایط مختلف بازار است.

آی تی: علاوه بر PoR، آیا راه دیگری وجود دارد که صرافی‌های ارز دیجیتال بتوانند اعتبار خود را به سرمایه‌گذاران ثابت کنند؟

SG: PoR فقط یک ابزار است، اما اگر صرافی دارای سابقه نقض امنیت یا سایر مسائلی باشد که باعث از دست رفتن سرمایه مشتری می شود، چه؟ در چنین مواردی، سرمایه گذاران ممکن است در اعتماد به صرافی بدون توجه به اطلاعات PoR ارائه شده تردید بیشتری داشته باشند.

صرافی ها باید با اعمال سیاست ها، استانداردهای امنیتی و تدابیر حفاظتی در برابر هک، ایجاد صندوق های تامینی سرمایه گذاری، و اجرای رویه ها و کنترل های عملیاتی استاندارد، به طور مستمر در جهت بهبود و پیشرفت کار کنند.

آی تی: چندین عضو کنگره ایالات متحده مقایسه مستقیمی بین FTX و اکوسیستم کریپتو انجام داده اند. آیا فکر می کنید اکوسیستم کریپتو مسئول اقدامات سام بانکمن-فرید است؟ در این زمینه چه توصیه ای به قانون گذاران سراسر دنیا دارید؟

SG: مبادلات رمزنگاری بخشی جدایی ناپذیر از اکوسیستم دارایی دیجیتال مجازی هستند و ضروری است که به طور شفاف و هماهنگ برای افزایش اعتماد و اطمینان در صنعت عمل کنند.

با توجه به ماهیت فرامرزی ارز دیجیتال، همکاری بین المللی ضروری است. صنعت کریپتو هند نسبت به نشست آتی G20 امیدوار است زیرا هند ریاست جمهوری را بر عهده می گیرد و چشم انداز ایجاد چارچوب های نظارتی برای ارزهای دیجیتال و سایر دارایی های دیجیتال می تواند وضوح و ثبات بیشتری را برای صنعت به ارمغان بیاورد. اجرای مقررات روشن و منسجم می تواند به افزایش اعتماد در بازار ارزهای دیجیتال کمک کند.

آی تی: آیا شکست FTX نحوه اجرای CoinDCX را تغییر می دهد؟ آیا فکر می‌کنید تنظیم‌کننده‌های هندی سقوط FTX را به عنوان عاملی در نوشتن قوانین جدید یا صدور مجوزهای تجاری در آینده در نظر خواهند گرفت؟

SG: خرابی FTX درسی برای کل دنیای تجارت و مالی است، زیرا این یک فعالیت ناجوانمردانه است که می تواند در هر صنعتی که در حال حاضر تحت پوشش قوانین و مقررات جاری است رخ دهد. با این حال، این رویداد صنعت کریپتو را با از دست دادن شهرت مواجه کرده است و از این رو نیاز به برداشتن گام‌های اضافی و به اشتراک گذاشتن حداکثر اطلاعات موجود با کاربران بسیار مهم شده است.

آرنا در میامی که قبلا به عنوان “FTX Arena” شناخته می شد. پس از سقوط بازار سهام، شهرستان میامی داد حق نام گذاری FTX را لغو کرد.

امنیت وجوه کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است و بازیگران جدی در این صنعت خوشحال هستند که با تنظیم‌کننده‌ها بر روی چارچوبی کار کنند که حداکثر محافظت را برای کاربران فراهم کند و چارچوبی پیشرو برای صنعت VDA در هند ایجاد کند.

CT: ری یوسف، مدیرعامل Paxful اخیراً به کاربرانش توصیه کرده است که بیت کوین های خود را دور از صرافی ها ذخیره کنند. آیا تماس‌های پنهانی تأثیر مثبت یا منفی بر فعالیت‌های روزانه صرافی خواهند داشت؟

SG: بعید است که رویدادی در این مقیاس بر رفتار سرمایه گذاران تأثیر بگذارد. سرمایه گذاران در استفاده از یک بورس خاص محتاط تر خواهند بود. با این حال، من معتقدم که احساسات منفی برای مبادلاتی که شفافیت و مدیریت ریسک مناسب را در اولویت قرار می دهند و عمل می کنند، کوتاه مدت خواهد بود. از سوی دیگر، چنین بحران هایی تنها به تمایز مبادلات سازگار از سایرین کمک می کند.

همچنین بستگی به این دارد که مبادلات چگونه به ایجاد اعتماد ادامه می دهند و اقداماتی که برای رفع چنین نگرانی هایی در دراز مدت انجام می دهند. در آینده مردم به صرافی هایی که شفاف هستند و ذخایر خود را منتشر می کنند اعتماد خواهند کرد. تنها مبادلاتی که با این اقدامات اعتمادسازی مطابقت داشته باشند، در نهایت قادر به ادامه حیات خواهند بود.

سی تی: توصیه شما به سرمایه گذاران هندی چیست؟ پیام شما در مورد حفاظت از دارایی ها چیست؟

SG: سرمایه گذاران باید معیارهای خاصی را قبل از انتخاب صرافی ارز دیجیتال در نظر بگیرند. مهمترین عنصری که باید در نظر گرفته شود شفافیت است. بنابراین، ارزیابی PoR و اطلاعات حسابرسی بازار سهام برای آگاهی از سلامت مالی یک شرکت بسیار مهم است. به همان اندازه مهم این است که مبادله چقدر برای تأیید مشتری خود را بشناسید.

اخیراً: محاسبات چند جانبه می‌تواند محافظت بیشتری برای کیف پول‌های رمزنگاری‌شده فراهم کند

صرافی‌هایی که صرافی‌های ایمن و کاملاً منطبق را اجرا می‌کنند که بالاتر و فراتر از حداقل استاندارد هستند، باید ترجیح داده شوند.

همچنین توصیه می شود که کاربران صرافی فعال در کشور خود را انتخاب کنند که ملزم به رعایت قوانین و مقررات زمین است. به عنوان مثال، کاربران هندی که از صرافی‌های رمزنگاری مبتنی بر هند استفاده می‌کنند، در مقایسه با صرافی‌های خارج از کشور که با استانداردهای هندی و KYC، مقررات، مالیات و اظهارات مختلف ارائه شده به وزارت امور شرکت‌های اتحادیه مطابقت ندارند، کمتر در معرض هرگونه سوء استفاده یا سوء مدیریت مالی هستند. . . صلاحیت یک صرافی، به ویژه پس از شکست FTX، حیاتی شده است.


نویسنده: Arijit Sarkar

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉