پنج برنده (و بازنده) ارزهای دیجیتال در سال 2022

پنج برنده (و بازنده) ارزهای دیجیتال در سال 2022


بیت‌کوین و اتریوم به‌طور شگفت‌انگیزی در فهرست پنج ارز دیجیتال با بهترین و بدترین عملکرد در سال ۲۰۲۲ قرار ندارند.

کوین تلگراف بهترین و بدترین ارزهای دیجیتال سال 2022 را در میان 100 دارایی برتر بر اساس ارزش بازار بررسی می کند. ما از بالاترین و کمترین بازده سال تا به امروز (YTD) تا پایان 25 دسامبر 2022 استفاده کردیم.

به طور کلی، Cryptoindex.com 100 (CIX100)، شاخصی که 100 ارز دیجیتال برتر را ردیابی می کند، نزدیک به 68 درصد کاهش یافته است که نشان می دهد ارزهای دیجیتال برتر در سال 2022 عملکرد ضعیفی دارند.

نمودار قیمت هفتگی CIX100. منبع: TradingView

استیبل کوین ها به طور طبیعی از لیست زیر حذف می شوند. به طور مشابه، سکه هایی که ارزش طلا و دارایی های اصلی مشابه را دنبال می کنند نیز نادیده گرفته شدند.

در عوض، سکه‌های ذکر شده در زیر شامل ارزهای غیرمتمرکز، توکن‌های قرارداد هوشمند، توکن‌های مبادله و غیره هستند.

پنج ارز دیجیتال برتر سال 2022

1.GMX (GMX)

 • بازده YTD: 111%
 • صنعت: بورس غیرمتمرکز
 • ارزش بازار: 379.4 میلیون دلار

GMX در اکوسیستم صرافی غیرمتمرکز GMX (DEX) به عنوان یک توکن کاربردی و حاکمیتی عمل می کند و بهترین دارایی دیجیتالی را در بین 100 سکه برتر (به استثنای استیبل کوین) دارد.

افزایش قیمت GMX بیشتر نشانه‌های خود را از سقوط یک صرافی متمرکز، FTX، و عرضه آن در سال 2022 در پلتفرم‌های تجاری محبوب از جمله Binance و Huobi Global گرفته است. Uniwap بزرگترین رقیب DEX برای کارمزد تراکنش های روزانه است.

عملکرد قیمت GMX YTD. منبع: CoinMarketCap

2. توکن کیف پول اعتماد (TWT)

 • بازده YTD: 92%
 • صنعت: بستر پرداخت
 • ارزش بازار: 570 میلیون دلار

Trust Wallet Token (TWT) به عنوان یک ابزار کاربردی و توکن حاکمیتی در اکوسیستم Trust Wallet عمل می کند. این توکن بیشتر در سال 2022 مطابق با بقیه بازار کریپتو کاهش یافته است، اما مانند GMX، حرکت صعودی آن در طول سقوط بازار سهام FTX در نوامبر افزایش یافت.

نمودار قیمت روزانه TWT/USD. منبع: TradingView

همانطور که کوین تلگراف گزارش داد، سقوط FTX بی اعتمادی به صرافی های متمرکز را افزایش داد، که ممکن است باعث شود سرمایه گذاران سرمایه خود را به کیف پول های خود محافظتی مانند Trust Wallet منتقل کنند. حدس و گمان می توانست نقش مهمی در افزایش ارزش گذاری TWT داشته باشد.

3. Unus Sed Leo (LEO)

 • بازده YTD: -3.5٪
 • بخش: بورس مرکزی
 • ارزش بازار: 3.44 میلیارد دلار

Unus Sed Leo (LEO) بومی اکوسیستم iFinex است. این توکن در سال 2022 متحمل ضرر شد، اما در -3.5 درصد، در مقایسه با اکثر ارزهای رمزپایه اصلی، از جمله بیت کوین (BTC) و اتر (ETH) که در مدت مشابه بیش از 65 درصد از دست دادند، حاشیه ای بود.

نمودار قیمت روزانه LEO/USD. منبع: TradingView

یکی از دلایل عملکرد LEO از دارایی های برتر ممکن است تعهد iFinex باشد. در طی فروش خصوصی LEO در سال 2018، این شرکت اعلام کرد که 27 درصد از درآمد خود را برای خرید مجدد توکن ها استفاده می کند تا زمانی که کل عرضه 985.24 میلیون واحدی از گردش خارج شود.

آی فاینکس همچنین اعلام کرد که از وجوهی که در طی هک Bitfinex در آگوست 2016 از دست داده برای خرید توکن های LEO استفاده خواهد کرد. این توضیح می دهد که چرا LEO در ابتدای سال بیش از 100 درصد رشد کرد، با توجه به افزایشی که پس از بازیابی 94000 بیت کوین توسط وزارت دادگستری ایالات متحده از هکرهای Bitfinex رخ داد.

این رالی قیمت LEO را در ماه فوریه به 8.15 دلار YTD رساند. با این حال، این توکن از آن زمان تاکنون 55 درصد کاهش یافته است، اما همچنان یکی از بهترین عملکردها در سال 2022 است.

روی دکمه “جمع آوری” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید یا این لینک را دنبال کنید.

4. OCD (OCD)

 • بازده YTD: -19٪
 • بخش: بورس مرکزی
 • ارزش بازار: 1.38 میلیارد دلار

OKB نماد بومی صرافی OKX است. به کاربران تخفیف هایی در کارمزد معاملات، دسترسی به پلتفرم پیشنهاد مبادله اولیه OKX (IEO) و حق رای برای توکن هایی که در صرافی فهرست می شوند، ارائه می دهد.

OKB همزمان با بازار گسترده‌تر کریپتو در سال 2022، از جمله بهبودی 150 درصدی آن پس از پایین آمدن حدود 9.50 دلار در ژوئن، روند رو به رشدی داشت. روند صعودی توکن علیرغم عدم وجود هیچ رویداد مهمی که بازار را به حرکت درآورد، رخ داد که نشان می‌دهد این توکن عمدتاً حدس و گمان است.

نمودار قیمت روزانه OKB/USD. منبع: TradingView

به طور کلی، بازیابی متلاطم OCD به محدود کردن ضررهای YTD در مقایسه با اکثر دارایی های دارای رتبه برتر کمک کرد.

5. شبکه باز (TON)

 • بازده YTD: -33.5٪
 • صنعت: قراردادهای هوشمند
 • ارزش بازار: 3.52 میلیارد دلار

شبکه باز یک اکوسیستم بلاک چین لایه ۱ است که توسط بنیانگذاران تلگرام نیکلای دوروف و پاول دوروف توسعه یافته است. توکن بومی آن TON در بیشتر سال 2022 مطابق با سایر دارایی های برتر ارز دیجیتال نزولی بوده است، اما قبل از پایان سال به طرز چشمگیری بهبود یافته است.

عملکرد قیمت تن/دلار YTD. منبع: CoinMarketCap

روند بازیابی TON با اخبار خوش بینانه متوالی همزمان شد. به عنوان مثال، در ماه اکتبر تلگرام اعلام کرد که از شبکه باز برای حراج نام های کاربری استفاده خواهد کرد. به طور مشابه، شبکه باز یک ربات در ماه آینده ایجاد کرده است که به کاربران تلگرام اجازه می دهد تا ارزهای رمزنگاری شده را در این برنامه معامله کنند.

با این حال، TON نتوانست تمام ضررهای خود را جبران کند و همچنان با کاهش 33.5 درصدی به 2.36 دلار رسید.

مرتبط: پنج ارز رمزنگاری شده برتر که در سال 2022 در گوگل در سراسر جهان جستجو شده اند

پنج بدترین ارز دیجیتال سال 2022

1. زمین (LUNA)

 • عملکرد YTD: -99.99٪
 • صنعت: قراردادهای هوشمند
 • ارزش بازار: 604 میلیون دلار

Terra (LUNA) پس از سقوط 99.99 درصدی ارزش بازار در ماه می، به یک شکست برای صنعت ارزهای دیجیتال تبدیل شده است. این کشف با انفجار استیبل کوین الگوریتمی Terra، TerraUSD (UST) آغاز شد که یکی از بزرگترین ورشکستگی ها در تاریخ صنعت کریپتو را رقم زد.

نمودار قیمت روزانه LUNA/USD. منبع: TradingView

رونق Terra بنیانگذار Do Kwon را بر آن داشت تا فورکی را برای احیای پروژه پیشنهاد دهد. در نهایت Terra دچار شکاف زنجیره ای شد که در آن زنجیره قدیمی به عنوان Terra Classic (LUNC) و زنجیره جدید به عنوان Terra 2.0 (LUNA2) در دسترس بود.

LUNC پس از راه اندازی در اواخر ماه مه 2022 تقریباً 100٪ افزایش یافت، در حالی که LUNA2 تقریباً 40٪ در مدت مشابه کاهش یافت.

2. توکن FTX (FTT)

 • عملکرد YTD: -98٪
 • بخش: بورس مرکزی
 • ارزش بازار: 307 میلیون دلار

توکن FTX (FTT) به عنوان یک توکن بومی برای FTX عمل کرد که در ماه نوامبر پس از مواجهه با بحران نقدینگی از کار افتاد.

نمودار قیمت روزانه FTT/USD. منبع: TradingView

این توکن به تجارت در چندین صرافی ادامه می دهد، اما با نقدینگی و حجم ضعیف همراه است. با توجه به وضعیت از بین رفته FTX، از نظر فنی “مرده” است.

3. چپ (سمت چپ)

 • عملکرد YTD: -93.35٪
 • صنعت: قراردادهای هوشمند
 • ارزش بازار: 4.11 میلیارد دلار

Solana (SOL)، یک پروتکل بلاک چین لایه 1، 93.35٪ از YTD را در طول سال 2022 به دلیل یک رشته اخبار بد از بین برد. با FTX

نمودار قیمت روزانه SOL/USD. منبع: TradingView

اخبار بد بیشتری در قالب اتهاماتی مبنی بر عدم تمرکز سولانا آنطور که ادعا می کرد منتشر شد و در نتیجه SOL یکی از بدترین عملکردهای سال 2022 بود.

4. محور بی نهایت (AXS)

 • عملکرد YTD: -93٪
 • صنعت: Game/Metaverse
 • ارزش بازار: 775 میلیون دلار

Axie Infinity Shard یا AXS به عنوان یک نشانه حاکمیتی برای Axie Infinity، یک اکوسیستم بازی در درجه اول بازی به برد (P2E) عمل می کند. همچنین به عنوان یک ابزار پرداخت قانونی در بازار Axie Infinity عمل می کند، جایی که می توان توکن های غیر وفاداری درون بازی (NFT) را خریداری کرد.

بازار AXS در سال 2022 به‌دلیل ترس از مشارکت ناکافی بازیکنان (کاهش تقاضای توکن)، هک 650 دلاری بلاک‌چین Axie Infinity در اواخر مارس و 8 درصد عرضه در اکتبر باز شد، به طور مداوم نزولی است.

نمودار قیمت روزانه AXS/USD. منبع: TradingView

AXS نزدیک به 93 درصد سقوط کرد و آن را به یکی از بدترین دارایی ها در بازار نزولی فعلی تبدیل کرد.

5. جعبه شنی

 • عملکرد YTD: -92.50٪
 • صنعت: Game/Metaverse
 • ارزش بازار: 690 میلیون دلار

مانند Axie Infinity، Sandbox یک پلتفرم مجازی است که در آن کاربران می‌توانند مهارت‌های بازی خود را با استفاده از NFT و توکن سرویس این پلتفرم، SAND، ایجاد، مالکیت و کسب درآمد کنند. اما با وجود موفقیت اولیه، طبق داده های Dappradar، این پلتفرم در حال حاضر کمتر از 500 کاربر منحصر به فرد دارد.

مشارکت کم بر تقاضای SAND در صرافی های نقدی تأثیر گذاشت که قیمت آن را تا 93.50 درصد نسبت به YTD کاهش داد. سایر عوامل کاهش نرخ بهره عبارتند از عدم تقاضای کلی برای دارایی های پرریسک در محیط با نرخ بهره بالاتر.

نمودار قیمت روزانه SAND/USD. منبع: TradingView

توکن های دیگری که بیش از 90 درصد کاهش یافته اند عبارتند از Phantom (FTM)، Avalanche (AVAX)، Algorand (ALGO)، Decentraland (MANA)، BitTorrent (BTT) و غیره.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉